Лефкада

Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
океј фала ти. Тоа ми е битно зошто веќе уплатив во аг никитас. Исто да прашам за цена отприлика за автобусот и кај се чека
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
10.741
океј фала ти. Тоа ми е битно зошто веќе уплатив во аг никитас. Исто да прашам за цена отприлика за автобусот и кај се чека
за цена искрено незнам али не би требало многу во однос на близината, мислам има чика шо наплаќа а за времето ке си видиш на сајтот само проблемот е што термините се од Лефкас па ке треба едно 15-20мин покасно да излезеш ти на станица а станицата е на ширинката ид кај што почнува пешачката зона, нема утка
кој термин си?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
за цена искрено незнам али не би требало многу во однос на близината, мислам има чика шо наплаќа а за времето ке си видиш на сајтот само проблемот е што термините се од Лефкас па ке треба едно 15-20мин покасно да излезеш ти на станица а станицата е на ширинката ид кај што почнува пешачката зона, нема утка
кој термин си?


Sent from my iPhone using Tapatalk
ее фала ти многу. јас бев на лефкада пред 2 години на исто место ама не знаев за автобусите и идев само на милос и градската плажа а штом има за катизма превоз топп. инаку 30 јуни :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
10.741
ее фала ти многу. јас бев на лефкада пред 2 години на исто место ама не знаев за автобусите и идев само на милос и градската плажа а штом има за катизма превоз топп. инаку 30 јуни :D
добро е ке ги избегнеш колку толку гужвите
со бус можеш и до Нидри па да идете на крстарење до Кефалонија и околните острови или до плаживе Кацики, Егремни и Агиофили или пак да Василики па од таму со бродче до Агиофили само


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
ее фала ти многу. јас бев на лефкада пред 2 години на исто место ама не знаев за автобусите и идев само на милос и градската плажа а штом има за катизма превоз топп. инаку 30 јуни :D
До Катизма имаш 30-40 мин пешки
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.082
Поени од реакции
13.060
Не знам како сте кондициски спремни или во години да не сте, ама ако сте млади и особено во група, лично мене најомилена работа ми е за летно време да се оди пешки од плажа до плажа. И да има саат време одење, што би бил проблемот, уз муабет и заебанции одма ќе помине, ако секако е безбедно и не е автопат или слично, по страна си одиш и си цепаш, баш такви работи се памтат цел живот, столчето во автобус во 5 минути возење и нема да го запамтиш нешто. И така летно време на одмор се праат работи колку да утепаш време, карти на плажа на пример и други активности, вака бар си го тепаш времето активно уз дружба, муабет и авантура на некој начин, коа друг пат пример еве би ги одел/одела тие 30-40 минути до Катизма. Секако ќе си станеш порано и ќе се вратиш на зајдисонце, нема во 1 во најжешкото да умираш по патишта. Млади сте, малку авантура не е на одмет, по пат може уште нешто интересно ќе видиш, некоја wow глетка, некоја супер фотка итн.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не знам како сте кондициски спремни или во години да не сте, ама ако сте млади и особено во група, лично мене најомилена работа ми е за летно време да се оди пешки од плажа до плажа. И да има саат време одење, што би бил проблемот, уз муабет и заебанции одма ќе помине, ако секако е безбедно и не е автопат или слично, по страна си одиш и си цепаш, баш такви работи се памтат цел живот, столчето во автобус во 5 минути возење и нема да го запамтиш нешто. И така летно време на одмор се праат работи колку да утепаш време, карти на плажа на пример и други активности, вака бар си го тепаш времето активно уз дружба, муабет и авантура на некој начин, коа друг пат пример еве би ги одел/одела тие 30-40 минути до Катизма. Секако ќе си станеш порано и ќе се вратиш на зајдисонце, нема во 1 во најжешкото да умираш по патишта. Млади сте, малку авантура не е на одмет, по пат може уште нешто интересно ќе видиш, некоја wow глетка, некоја супер фотка итн.
На 50 степени пешки од плажа на плажа.
Добар си. :pos::pos:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
10.741
Не знам како сте кондициски спремни или во години да не сте, ама ако сте млади и особено во група, лично мене најомилена работа ми е за летно време да се оди пешки од плажа до плажа. И да има саат време одење, што би бил проблемот, уз муабет и заебанции одма ќе помине, ако секако е безбедно и не е автопат или слично, по страна си одиш и си цепаш, баш такви работи се памтат цел живот, столчето во автобус во 5 минути возење и нема да го запамтиш нешто. И така летно време на одмор се праат работи колку да утепаш време, карти на плажа на пример и други активности, вака бар си го тепаш времето активно уз дружба, муабет и авантура на некој начин, коа друг пат пример еве би ги одел/одела тие 30-40 минути до Катизма. Секако ќе си станеш порано и ќе се вратиш на зајдисонце, нема во 1 во најжешкото да умираш по патишта. Млади сте, малку авантура не е на одмет, по пат може уште нешто интересно ќе видиш, некоја wow глетка, некоја супер фотка итн.
и јас би ова макар само еднаш, ете дечково бил веќе еднаш а не бил на Катизма што е грев, за погледи барем таму има колку сака
млад некој кога ке ми се жали за одење пешки абе ми се плаче, на Милос пешки стари луѓе сретнав, буквално над 60год абе една бабичка едвај идеше ама не и беше тоа проблем да се спишти во 5 саат иако за некој саат треба да се враќа назад по уште потежок пат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Не знам како сте кондициски спремни или во години да не сте, ама ако сте млади и особено во група, лично мене најомилена работа ми е за летно време да се оди пешки од плажа до плажа. И да има саат време одење, што би бил проблемот, уз муабет и заебанции одма ќе помине, ако секако е безбедно и не е автопат или слично, по страна си одиш и си цепаш, баш такви работи се памтат цел живот, столчето во автобус во 5 минути возење и нема да го запамтиш нешто. И така летно време на одмор се праат работи колку да утепаш време, карти на плажа на пример и други активности, вака бар си го тепаш времето активно уз дружба, муабет и авантура на некој начин, коа друг пат пример еве би ги одел/одела тие 30-40 минути до Катизма. Секако ќе си станеш порано и ќе се вратиш на зајдисонце, нема во 1 во најжешкото да умираш по патишта. Млади сте, малку авантура не е на одмет, по пат може уште нешто интересно ќе видиш, некоја wow глетка, некоја супер фотка итн.
Другар, не е до кондиција или до години.
Не се зезај и ти со советиве, не одиме на одмор кога надвор е 23 степени.
Асфалт се топи од јули, па таму до кај 20-ти август. Посебно па пишуваш во тема за Лефкада каде се е угоре-удолу. На луѓе спортисти им е проблем со ВЕЛОСИПЕД да го прават ова ти што го збориш во ек на сезона, не па пешки.

Земи на Кикладиве така прави каде нема ебана сенка дека се вулкански острови и нема толку вегетација, нема да се вратиш од одмор, поштено.
Автоматски споено мислење:

млад некој кога ке ми се жали за одење пешки абе ми се плаче, на Милос пешки стари луѓе сретнав, буквално над 60год абе една бабичка едвај идеше ама не и беше тоа проблем да се спишти во 5 саат иако за некој саат треба да се враќа назад по уште потежок пат
Така е, ама патот до Милос е скоро цело време под сенка, низ шума, плус само еден рид е за одење. Таму стварно е ОК за пешачење.

Не можеш да замериш на никој ако не сака да пешачи од Никитас до Катизма на 39 степени.
Земи испешачи пешки од Каламици селото до Мегали Петра во јули.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
10.741
Другар, не е до кондиција или до години.
Не се зезај и ти со советиве, не одиме на одмор кога надвор е 23 степени.
Асфалт се топи од јули, па таму до кај 20-ти август. Посебно па пишуваш во тема за Лефкада каде се е угоре-удолу. На луѓе спортисти им е проблем со ВЕЛОСИПЕД да го прават ова ти што го збориш во ек на сезона, не па пешки.

Земи на Кикладиве така прави каде нема ебана сенка дека се вулкански острови и нема толку вегетација, нема да се вратиш од одмор, поштено.
Автоматски споено мислење:Така е, ама патот до Милос е скоро цело време под сенка, низ шума, плус само еден рид е за одење. Таму стварно е ОК за пешачење.

Не можеш да замериш на никој ако не сака да пешачи од Никитас до Катизма на 39 степени.
Земи испешачи пешки од Каламици селото до Мегали Петра во јули.
брат он пиша да се иде порано и да се вратат на зајдисонце кога се пониски температурите а за совладување е многу полесно Катизма одколку Милос зашто одиш по асвалт
козјата патека иако е под сенка знае да биде доста заебана особено за враќање зашто искачувањето е многу пострмно па млади ке скуваат а не па стари лица
крај на краиштата нека бидат комукативни, има многу наши па и странци што се парови, нека се спријателат па ке ќарат превоз
според мене нема поента да се иде на остров и да се дреме на една плажа, работава си бил на Лефкада ама и не си бил, ко да кажам јас бев на Кефалонија зашо сум крстарел до Фискардо


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Te разбирам, јас сум тотално против дремење на 2-3 плажи во тек на цел летен одмор, ама ова за пешачењево некако не иде, сепак е пекол тие месеци.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
10.741
Te разбирам, јас сум тотално против дремење на 2-3 плажи во тек на цел летен одмор, ама ова за пешачењево некако не иде, сепак е пекол тие месеци.
повеќе е индвидуално, луѓе со велосипеди поминуваат острови попреку напреку, се е до желбата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.082
Поени од реакции
13.060
Дада секако кој како му е најубаво така нека постапи, не му ставам нож под врат дека пешки треба да оди, секако има опција со кола или со бус. Ова лично за мене си кажувам, ете ако има авантуристички дух да си има на ум уште некоја опција, местото не е за журки, по некоја логика не би заглавувал навечер премногу, така да не би бил некој проблем да стане порано еве 8 или 8ипол и пешачењето да му биде до кај 10 така би го избегнал јакото сонце, после ако треба и на плажа нека се дремне дур дувка ветренце на сенка, така дремката е најубава. Како што кажа и Bonnie има луѓе си рентаат бајк и со него си одат од плажа до плажа, Аг Никитас не верувам да има точак да си ренташ, ама еве баш на Крит гледав многу си споделуваат рути со точак што ги возеле, секој ден си идат со точак до плажа и си посетуваат така што повеќе плажи, ако ти е тоа убаво, зошто да не, ако не, ете имаш опција за помалку активен одмор со кола или бусеви, кој како му е убаво.

Иначе мислам не е многу чест тој бус од главниот град до Катизма, Лефкада не би ја пофалил многу дека е со развиен превоз на островот (можеби е малку подобро развиено од главниот град до Нидри, ама за до плажи крш), пример на Скијатос е далеку подобро развиен превозот меѓу плажите (веројатно дека е и помал остров). Тука до голем број плажи немаш воопшто превоз, а и до тие што има не е многу чест превозот.
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2010
Мислења
822
Поени од реакции
290
Јас секад се сместувам Аг Никитас.

Милос е тука, Пефкулиа за гол на сонце.

Од сите плажи, Милос ми е омилена.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
10.741
мислам дека кога е сезона на саат време се автобусите што не е лошо
ради непристапноста неможе да пуштат автобуси до секоја плажа, тие си идат до секое населено место ама треба за до плажите да пешачите доста
нешто и со комбиња почнале од Нидри до Кацики


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom