Лефкада

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Не се толку лоши патиштата не претерувајте сега, можда терените се лоши со кривини угорници и удолници, али патиштата се претежно добри, доколку се движете по магистралата, за тие кратениците по плаините не знам. Инаку јас бев во Ниди(според местоположба најглупо), од таму автобус има до Василики и до Лефкас(т.е до убави плажи нема), од Лефкас има превоз до Агиос Никитас(плажа Милос можеш пешки), Катизма. Во глобала автобусот е меѓуградски т.е од сите местенца до Лефкас, не се туристички тури, и не се нималку практични за турист. Јас изнајмував моторче (50цц или 80цц не знам точно каков е) и без проблем се стигнува до сите можни плажи на островот. Доколку сте повеќе подобро е кола, барем ќе сте заштитени од сонцето до дека патувате накај плажите. Со моторчето ногу лесно горат нозете(проверено :) )
 
Член од
1 јули 2016
Мислења
18
Поени од реакции
12
Кај најдовте бе такви цени . Јас бев сега на Лефкада , поточно Василики . Убаво местовреди да се посети дефинитивно. На плажа пиво 4/5 евра ,во ресторан/кафана парче риба 15/20 евра , виното 10 евра литро , кафе на плажа 3 евра исто е и по рестораните . меѓутоа едно нешто мора да запамтите . Обавезно да си носите резервна гума поради тоа што е патот е жива катастрофа , и спремете се за авантуристичка вожња доста :) Ако планирате со бус да идете откажете се одма не е островот да се укотвиш у едно место и тоа е тоа .
Druze znaci utre ce ti slikam ceni na plaza I ako e mozno ce ti zakacam ovde da vidis denes na katizma bas jadev giro 1.5 evro burger Isto pivo vo krigla 2 evra mala kafe 2 evrakokteli 5 evra ce slikam utre pa vidi ako ne mi veruvas mene na slikata ce veruvas inace za patista ima krivini da ali patistata se so 50 klasi podobri nego u makedonija
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Druze znaci utre ce ti slikam ceni na plaza I ako e mozno ce ti zakacam ovde da vidis denes na katizma bas jadev giro 1.5 evro burger Isto pivo vo krigla 2 evra mala kafe 2 evrakokteli 5 evra ce slikam utre pa vidi ako ne mi veruvas mene na slikata ce veruvas inace za patista ima krivini da ali patistata se so 50 klasi podobri nego u makedonija
Kolku se praskite? Ima li goli praski ovoj period?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
За цени смештај без аранжман , на лице место да си најдам,како се движат и дали може да се најде или? На западот негде

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да не по некоја случајност има некој број од луѓе што издаваат апартмани на Лефкада, по можност Агиос Никитас и Каламици, мада би прифатил и Лефкас и Василики, али тие ми се секундарна опција.

Ohi macedonia.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.085
Колку би ме коштало(време и пари) со изнајмен скутер од Нидри до убавите плажи?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
skuterot nz kolku pari se iznajmuva a vreme za odenje bi trebalo po 40min odprilika vo pravec.
 
C

cige

Гостин
Дали Нидри е многу поефтино за смештај од Василики и Агиос Никитас?
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Дали Нидри е многу поефтино за смештај од Василики и Агиос Никитас?
Мислам дека да, а според мене подобро место за млад од Василики.

Sent from my ZTE Kis II Max using Tapatalk
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Ќе одам на Лефкада во Септември. Прашањето ми е: Да се сместам во Агиос Никитас или Василики? Посекако ќе изнајмувам таму скутерче, па би сакал да прочитам совет од некој што бил таму, подобро појдовна точка да ми биде Агиос Никитас или Василики?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Сите прашуваат, а нема јунак да одговори. Ај некој нека пиши нешто(јас го искористив одморот ама не е лошо да се има информација плус):smirce:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Јас ќе ви одговорам.
Никитас ако ви е и за излегување навечер пошто главниот град е блиску, Василики е на сосема спротивна страна на островот од главниот град. Ако не ви е проблем возење одете и таму.

Јас ќе одам здравје на крајот на август и ќе барам сместување во Агиос Јоанис, тоа е место т.е предградие на главниот град измеѓу него и Аг. Никитас. Таму имате повеќе избор на сместување и е сосема одлично средено скоро кај сите. Исто и за паркинг нема проблем како во Никитас.



Еве ви и три корисни линкови. Последниот е ептен активен српски форум со секакви информации за секаде.

http://lefkadausrcu.com/

http://www.lefkadaslowguide.gr/en/business/accommodation/rooms-for-rent-studios-apartments/

http://www.putovanja.info/forum/forum/36-lefkada/
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ќе одам на Лефкада во Септември. Прашањето ми е: Да се сместам во Агиос Никитас или Василики? Посекако ќе изнајмувам таму скутерче, па би сакал да прочитам совет од некој што бил таму, подобро појдовна точка да ми биде Агиос Никитас или Василики?
Agios Nikitas. Malo plazice,mirno mesto,samo na taa plaza nema veter od cel ostrov. Posle 10 saat navecer mrtvilo. Barem si poblisku do ostanatite plazi i gratcinja. Vasiliki odat luge sto sakaat da edrat = duva celo vreme, moreto ko vo Dojran, odis 300m i pak plitko. Za da odis od Vasiliki do Nidri,treba cel ostrov da go kruzis,a patcinjata se tesni planinski,istocniot del ne e prooden.
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Ќе одам на Лефкада во Септември. Прашањето ми е: Да се сместам во Агиос Никитас или Василики? Посекако ќе изнајмувам таму скутерче, па би сакал да прочитам совет од некој што бил таму, подобро појдовна точка да ми биде Агиос Никитас или Василики?
Агиос Никитас дефинитивно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom