Летување во Грција

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Како би хо дпоредиле Торони и Неа Пори?
Како што го опишувате Торони премногу пензионерски ми изгледа.

Важно ми е да има ресторанчиња во околина, да има кај да се прошета, и да има песочни плажи. Да не биде монотоно


Sent from my iPhone using Tapatalk
Погледни неколку видеа од Сарти и блиска околина. Одлична препорака ти даде @STEALTH потполно се согласувам со се што ти кажа. И од мене топла препорака за Сарти. :)
ПС Јас сум староседелец таму.

Град

Orange Beach -на околу 5км од Сарти

Klimataria Beach -на околу 10км од Сарти

Mega Portokali -на околу 6км од Сарти

Pigadaki Beach - на околу 10км од Сарти -за најдобрата риба на цела источна обала на Ситонија (во 5 steps in the Sand)

И многу, многу други прекрасни плажи.

Каде и да скршнеш од патот во околина, нема да погрешиш, на секое ќоше те чека море со тиркизна боја и плажа со ситен песок.
Конкретно за Сарти. Во ново Сарти на градска плажа е релативно мирно, без бранови и ветер. Во старо Сарти на градска плажа, да знае да дува ветер и да има бранови.
Тоа е градче кое има дух, ќе се заљубиш на прв поглед. :)

Но секако, вкусови се во прашање. Како велат, за вкусови не се расправа.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
3 пати имам одено за Сарти, врие од фамилии со деца и бебиња и не се сеќавам дека дуваше да носи чадори низ плажа.
Ако таму дува толку страшно - тогаш воопшто да не фаќаме подолу од Волос по островите.
Сарти има некои гадни струи во подлабокото, ама на дете од 1 година му треба само малку вода, песок и сенка.

Торони е како Долно Дупени во споредба со Сарти, зборам за дестинација за летен одмор, да се сместиш со жена и дете.
Мислам дека таму не би седел ни на 85 години, импотентен и со штаки.
Константно дува некогаш повеќе некогаш помалку ама дува и е доста непријатно , незнам како ти си погодил да не дува ама Сарти е познат по тоа и јас лично се уверив у тоа, една од дестинациите на кои не би се вратил ми е
Чоекот си бафаше мирно место и добро за деца затоа Торони ми изгледа нај ок, сеа недостатоци сегде има, неможеш да очекуваш мирно место а да има петалиште огромно, продавници и се остало, ако така гледаме Никити и Неос Марнарас се мал париз за Сарти


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Како би хо дпоредиле Торони и Неа Пори?
Како што го опишувате Торони премногу пензионерски ми изгледа.

Важно ми е да има ресторанчиња во околина, да има кај да се прошета, и да има песочни плажи. Да не биде монотоно


Sent from my iPhone using Tapatalk
На втор крак ќе добиеш „тиркизна“ вода, ама мали плажи, и пензионерска атмосфера (барем во овие што ти ги предложуваат). Јас не бев фасциниран ни од плажите, секогаш порадо би одел на островите за некој денар плус (ама за мали деца малтретирањето е големо).

Во Неи Пори ќе добиеш огромна плажа со многу песок и затоа водата брзо се заматува кога влезеш внатре, ама е рамно и на 30 метри од брегот е многу плитко. Имаш ресторани, пицерии, пекари и се што ти треба. Платамона ти е одма до него, го имаш замокот на 10 минути возење.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дали летувал некој на Паксос? Да сподели искуства, цени и дали вреди да се тепа патот (~600км, 10 саати, кола, фериброд, итн.) за 4-5 дена?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
За толку малку - не.
Јас гледав за Паксос и лани и годинава (превоз, сместувања, плажи).

Подобро оди до Тасос или Лефкада за 5 дена. Тасос е релативно блиску и траектот е ептен краток, Лефкада ти е исто одлична опција.
Или евентуално втор крак, сепак е како остров (за разлика од прв).
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Да прашам да не има одено некој деновиве за Грција и дали е потребен ПЦР тест?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.134
Поени од реакции
10.482
Да прашам да не има одено некој деновиве за Грција и дали е потребен ПЦР тест?
Пред 2 недели сертификат за вакцина на граница не ми бараа. Али по угостителски објекти да, не пуштаа без сертификат.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Пред 2 недели сертификат за вакцина на граница не ми бараа. Али по угостителски објекти да, не пуштаа без сертификат.
Само за влез и излез ми е искрено, нема повеќе од 3-4 саати да се задржувам, само да знам дали треба ПЦР да вадам или не треба ништо.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.134
Поени од реакции
10.482
Само за влез и излез ми е искрено, нема повеќе од 3-4 саати да се задржувам, само да знам дали треба ПЦР да вадам или не треба ништо.
Мислам дека нема да ти треба.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Само за влез и излез ми е искрено, нема повеќе од 3-4 саати да се задржувам, само да знам дали треба ПЦР да вадам или не треба ништо.
drugo e sega
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Само за влез и излез ми е искрено, нема повеќе од 3-4 саати да се задржувам, само да знам дали треба ПЦР да вадам или не треба ништо.
Ништо не ти треба повеќе за влез во Грција. Од вчера е укинато се.
Исто како и пред пандемијата, пасошот во рака и среќен пат.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Препорака за мирно местенце што би било соодветно и за мало дете (1 год.)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Торони, не е предалеку има убава голема плажа, нема прегужви, морето е плитко да се пробања бебто...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Цел крак може да се прошета со кола и со мало дете, јас бев со два месеци дете таму пред 8 години.
Најдолго трае денот на тој, ако тоа некој му значи и ако 5 оди на плажа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom