Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
90% од ние што гласаме за Левица знаеме дека големи се шансите да мора и Албанска партија да биде во таа коалиција

И лично јас не гледам никаков проблем во тоа да учествуваат во влада бидејки има и доста Албанци во државата. Но проблем е кога они се главни во таа влада како во моментов со владата на Муртињо, кога за нив не важат законите, кога штанцаат фалц дипломи и никој не ги чепка итн. Значи Левица ќе добие глас и нема да го изгуби сигурно ако влезе во коалиција со некоја од нив, ама ако ги толерира и замижува пред нивните криминали и глупости толку ќе биде од подршката
Кажи ми една албанаска партија која не е балистичка? И како тоа е нормално партизани да се во коалција со балисти?
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.561
Поени од реакции
6.145
Кажи ми една албанаска партија која не е балистичка? И како тоа е нормално партизани да се во коалција со балисти?
И што ти е поентата, Левица треба да седи во опозиција се додека не се створат идеални услови да се формира влада без Албанска партија ? Дури и да дојде таква ситуација кога Дпмне и Левица би имале 61+ сите знаеме дека без нивно учество во влада ќе биде хаос, етнички тензиии и веројатно нов конфликт.

Јас сум повеќе за сценариото каде што Албанската партија која ќе влезе во влада ќе има минимално влијание т.е приврзок партија и ќе биде приморана да ги почитува законите на државата, да исфрли квалитетни а не веќе видени истрошени криминални кадри и сл
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.485
Поени од реакции
15.592
Тоа дека голем дел не сакаат да влезат во политика е точно

Инаку советничкото место е дополнителен ангажман не е примарна работа (90% од нив си имаат др работи), редно време е да влезат во тие совети чесни луѓе без чиј глас нема да можат да поминат лудачки дупови од типот огромни згради без зеленило и паркови, соодветен број паркинг места и сл глупости
Знам што е советничко место, ама наоѓање на чесни луѓе во таквите места е се потешка работа.
Инаку зборувам за сериозни професионалци кои си ја знаат работата, не за рандом фаци кои работи пример во даночно па ајде ќе лапне уште некоја илјадарка и како советник. Е овие што јас ти ги зборувам тешко да ги донесеш од два аспекти: заработуваат далеку повеќе (нивни бизниси или пак се платени преку 1к евра месечно), не знаат глава каде им е од работа.
Од мое искуство најспособниот кадар ти се наоѓа во приватен сектор, а такви многу тешко влегуваат во политика (немаат време, немаат врски, немаат интерес).
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.434
Поени од реакции
768
...од каде знаеш ти што било уназад 20 години и кој те „еб-ел„ тебе во здрав мозок, па знаеш хронолошки што како? колку години си имал тогаш или подобро речено уште не си постоел, си бил во план да те направат!
Де бре, ме направи дете од 16 години XD


Не сум до толку млад, и знам многу убаво низ што поминаа моите за да извадат за храна, и за да има каде да живеам. Татко ми работеше на 2 места со 2 смени, а мајка ми по конфекции.

Еве тука за прв пат кажувам, не сум јас од Скопје по потекло иначе. Убаво знам каков ми беше животот на мали години, и низ што се поминав.

А тоа е факт дека 20 години кај нас не вртат се едни исти, со некаква корист.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.094
Поени од реакции
24.284
Лошо е сечена сликава, нека ја сменат. На нивниот сајт е ова.

1616881411081.png
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.489
Поени од реакции
1.681
Тебе те баравме на адресата што ја напиша тука во Велес, ама немаше лице со име Клинтон таму. Јас те мислев јунак, демек еве оставаш лични податоци и к*р не те боли, но испадна обичен лажов и дунда. Ќе те најдеме не се секирај. ;)
Адресата е точна и дојдете ако имате мадиња. Еве ти хинт, до поштата е. Нели фаци јаки бевте шо ќе ме најдевте по ИП, нема 20 ИП адреси таму, неколку се. Бујрум тепачишта и хакеришта во Велес, на 20км околу Велес хемоглобинот ви се намалува, шеќерот ви паѓа.
Позади тастатура ѕверови сте, ќе ме најделе мене.
Ќе ми го бричите со џамче кога ќе ме најдете.
Најдовте на велешани да се заканувате, страв не фаќа нас, ко Апасиев од заев шо го фаќа.
Многу лаички гледате на нештата. И минималната плата да порасне на 20.000 ден., стандардот ќе порасне и повторно ќе имаме Х луѓе кои ќе живеат со ~4 евра на ден. Со тие ~4 ќе можат да ги купат продуктите кои денес ги купуваат за тие 2-3!

Секогаш чекаме и бараме државна асистенција. Државата (власта) не е решението, туку проблемот. Ако јас би воспоставил систем, законите би се носеле и менувале со 2/3 мнозинство. На што личи тоа, сѐ што ќе предложи Владата да помине!? Носење по 100 закони и константно менување на законите. Нема правна сигурност.
Освен со првата реченица, со се' се сложувам.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.434
Поени од реакции
768
Србија со таков диктатор мало сутра куба на балканот.

Можеби кога ќе победи DJB или некоја левичарска политичка партија со идеологија слична на нашата левица. Е тогаш ќе е Куба.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.386
Поени од реакции
11.737
Освен со првата реченица, со се' се сложувам.
Само ви се умешав во дискусијата за земјоделството и за 3те евра од човек на ден.

Главниот проблем е во тоа што ние за секој проблем главата ја вртиме кон државата (власта). Таа не е способна да го реши секој проблем затоа што сме имале фаци како Љупчо, Бранко, Никола и Заев и министри кои не се самостојни. Тоа го слушнавме на "Бомбите", а мала самостојност имаше само Ставрески. И од тоа пирамидално размислување ние очекуваме решение! Затоа имаме премногу проблеми и премногу сектори, па и цели ресори, цекаат со децении квалитетни реформи. Треба децентрализација. Стимулирање на соработка.

Левицата вика да ги качиме даноците и платите, затоа што размислува низ призмата на работникот! Не е свесна дека преку 90% од претпријатијата во една економија се мали и средни. Башка тоа што животниот век на едно мало претпријатие е околу 5 години. Зошто богатите да плаќаат повеќе? Во суштина и плаќаат повеќе, затоа што имаат поголема даночна основа. Но зошто да плаќаат уште повеќе? Им наметнуваш и товар и дестимулатор.

Кај Левица ја напаѓам само програмата, кај другите партии и програмата, и политиките и кадрите. Програмата на Левица е чисто срање, барем економската. Нула просперитет нема да и донесе на државата и треба добар економист кој ќе направи реална економска програма. Кај правната немам големи несогласувања со Апасиев. :)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.300
Поени од реакции
7.527
Си игра курево со оган

Најновата теза на куртомуртовци е дека работел за Вујко Сем, проект на ЦИА бил да го бајпасира револтот кај МКД, затоа имал таква реторика т.е бил жесток во настапите.

Нека прашаат што вети а што побара за возврат Жмицко Војвода за пописот во пакет со бугаристанските барања во муабетот со Метју Палмер...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom