Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Јас би бил многу изненаден ако било која власт, во било кој период во државава има повеќе од 10 способни луѓе истовремено. Не толку заради негативна селекција, колку што заради базенот за селекција.
ДПМНЕ од 2006 - 2008 многу арни луѓе привлече. Штета што најголем дел од нив до 2012 си замина од таму.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Koj si zamina 2012?
Не е еден, тоа беа луѓе по министерства понизок ешалон.

Сите си се тргнаа кога видоја како одат работите, и тоа најголем дел до 2009 година.

ДПМНЕ стана клиентелистичка партија после 2008 година.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Не е точно тоа, никој не гледа на работите така...може Сталин го правел тоа. Битни се и тие од трет ешалон па натака, затоа што требаат на партијата за избори, советници по некад, управни, директори по поситни институции, некои побитни места во администрација и т.н.
Промени тука и немало...Груевски год. две пред заминување направи промени во втор ешалон, и таму е може недобра ситуацијата сега. Затоа што не се сменети по природна селекција. Ги гледаш од време на време како се потат по телевизија :)
Ретко за што да одлучуваа тие од трет ешалон надолу. Се знаеше во Грујово време за возило да се набави одлучуваа ,,во Скопје", не па за нешто битно, т.е. хиеархиски се работеше. Затоа и беа такви кадрите, никакви. Тие 2 ешалона им ги скинаа и еве ги колку се паметни тие долу, не можат мртвиот Мицко кој губи како магаре од Заев да го сменат веќе 4 години.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е еден, тоа беа луѓе по министерства понизок ешалон.

Сите си се тргнаа кога видоја како одат работите, и тоа најголем дел до 2009 година.

ДПМНЕ стана клиентелистичка партија после 2008 година.
Никој никогаш не се тргнал од политика заради морални причини, заради една проста работа. А таа е префрлање на лична на колективна одговорност. За да се тргне некој треба ова да го знае, а ова не го знае секој.....уствари тој што влегол у политика у принцип е тој што најмалку би го знаел ова....дијалектика.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Никој никогаш не се тргнал од политика заради морални причини, заради една проста работа. А таа е префрлање на лична на колективна одговорност. За да се тргне некој треба ова да го знае, а ова не го знае секој.....уствари тој што влегол у политика у принцип е тој што најмалку би го знаел ова....дијалектика.
Абе еден куп си заминаа, затоа што вредеа и можеа да имаат 2000 еур плата.

Па во разговорите и Ставрески го посочуваше тоа. Тој врткаше по некој салам човек.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ретко за што да одлучуваа тие од трет ешалон надолу. Се знаеше во Грујово време за возило да се набави одлучуваа ,,во Скопје", не па за нешто битно, т.е. хиеархиски се работеше. Затоа и беа такви кадрите, никакви. Тие 2 ешалона им ги скинаа и еве ги колку се паметни тие долу, не можат мртвиот Мицко кој губи како магаре од Заев да го сменат веќе 4 години.
Пред некоја год. го пишував ова, исто е секаде ова, појди од еден обичен фудбалски клуб па заврши во политика. Клубови како Реал Мадрид кога мењаат битен дел од структура тешко се враќаат. Тука треба да се земе во предвид укомпонираноста како многу битен фактор. Тоа кај СДС си функционира перфектно отсекогаш што е голема предност. Во Левица уште не знаат за овие концепти :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
ДПМНЕ од 2006 - 2008 многу арни луѓе привлече. Штета што најголем дел од нив до 2012 си замина од таму.
Кој тоа си замина? Ване Цветанов и Стојанче Ангелов? :D Не си заминаа тие, избркани беа. Тие што ги посочуваш од муабетите на Ставрески заминале од Финансии за да станат судии во Управен.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Кој тоа си замина? Ване Цветанов и Стојанче Ангелов? :D Не си заминаа тие, избркани беа. Тие што ги посочуваш од муабетите на Ставрески заминале од Финансии за да станат судии во Управен.
Абе имав пријатели што работеа таму, и си заминаа. Не зборувам за тие што појдоа во управен суд.

И тие во финансии сакаа да си одат, па цело време се премислуваа. Веќе ко му скурчи скроз беше касно, му прпаше од одмазда после.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Пак не ми ја разбра поентата. Не негирам дека има такви луѓе или пак дека не треба да им се помогне, но тие се многу мал дел од севкупното население а не се 25% како што прикажува Апасиев. А примерот што ми го даде ти извини ама ич не ти држи вода. Тоа ти е ко исто да ти кажам јас ај иди прошетај се во дебар маало и кажи ми што коли се возат или пак ај во лето иди на голден бич во Охрид и види колку пари се трошат, за да се убедиш дека нема сиромаштија.

Проблемот е што "фактите" што ги кажува Апасиев (а и сите други политичари генерално) се многу извитоперени и треба да се смени тоа, а не да го оправдувате само поради тоа што имал двајца пратеници и тие "факти" да се зимаат здраво за готово. Ова за луѓе што живеат на помалце од 2 евра од ден го земав само како пример. Многу од работите што ги кажува на дебатите стварно личат бомбастично, но ако одвоиш 2 минути и направиш едно пребарување на гугл, одма ќе сфатиш колку е саатот.
Автоматски споено мислење:



Како очекуваш коментаров да го сфатам сериозно кога ти се еден од фановите на Грујо. За секоја една добра ствар што ја има направено Грујо позади нејзе има 10 други погадни направено. Ако ти се апологет негов, супер и биди си, но не пробувај таа одвратна структура да ми ја наметнуваш мене.
Многу си со розови наочари и во заблуда пријателе
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Многу си со розови наочари и во заблуда пријателе
Тебе те баравме на адресата што ја напиша тука во Велес, ама немаше лице со име Клинтон таму. Јас те мислев јунак, демек еве оставаш лични податоци и к*р не те боли, но испадна обичен лажов и дунда. Ќе те најдеме не се секирај. ;)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.418
Поени од реакции
9.084
Па имаше некоја статистика каде што околу 100к вработени зимаат минималец во државата така да не ме чуди многу бројката (450к луѓе не семејства)

Ако е еден во фамилијата вработен 15к во 4 члено семејство иде 500 на ден или 125 ден по член (2 евра на ден)
Ова пресметка погоре без сметки без ништо, инаку дури и 2ца да работат минималец = 30к со едно 10к фиксни сметки месечно пак остануваат само 20к месечно што е 660 дневно или на 4 члено семејство по 2.5 евра од човек. А искрено има доста фамилии каде што еден само работи на минималец или близу минималец
Не се проблемот само финансиите како ќеш што влегуваат во едно домакинство. Секое второ домакинство или има потрошувачки кредит над 10к еур или хипотека. Тоа го нема никаде во пресметката, а таквите кредити одземаат до третина од плата, па и половина некаде. Така да, не е само приливот на средства бидејќи одлив за сметки и основно живеење е страшната работа.
Луѓе земаат кредити за да купат фрижидер или TV, тоа е маката - само на идиоти како овај што лупаше глупости тоа не можеш да им го докажеш.

Стандардот е срање, примањата се тие, Апасиев е во право.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Многу си со розови наочари и во заблуда пријателе
Многу лаички гледате на нештата. И минималната плата да порасне на 20.000 ден., стандардот ќе порасне и повторно ќе имаме Х луѓе кои ќе живеат со ~4 евра на ден. Со тие ~4 ќе можат да ги купат продуктите кои денес ги купуваат за тие 2-3!

Секогаш чекаме и бараме државна асистенција. Државата (власта) не е решението, туку проблемот. Ако јас би воспоставил систем, законите би се носеле и менувале со 2/3 мнозинство. На што личи тоа, сѐ што ќе предложи Владата да помине!? Носење по 100 закони и константно менување на законите. Нема правна сигурност.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Оној Гоце и суфлерите негови? Нема, мора кабли да сечат.
Кој Гоце, бе? Маркоски? :D

Надополнување.
Нема везе, изгледа на Михајловски си мислел.
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
Колку сте жални не ми се верува.

Од една страна цмиздрите дека владата цензурирала медиуми и квичите за оној вистиномерот на фејсбук а од друга страна ми бришете (читај цензурирате) коментари. Па свесни ли сте дека во 90% од постовите на апасиев има некоја тешка пцовка наменета кон некого а вие моите коментари во кој што имаше содржина многу поблага од она што го пишува левица на фејсбук ми ги избришавте. Какви лицемери сте :lolzz:. На толку улижување на Кина одма почнавте нејзините тактики за цензурирање да ги користите на форумов ама битно апасијата ќе си пишува дека децата крв ќе ви плукаат (y)

Лицемерие на најјако
Пицаизли
 

Kajgana Shop

На врв Bottom