Латински фрази применливи во секојдневниот живот

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Сега ги најдов и овие две варијанти - "Fortitudinem et honorem" и "Par viribus virtus", нели и на англиски зборовиве се fortitude - храброст и virtue - доблест.

Интересен избор за прва тетоважа. Поздрав! :)
opsesija so rimska voena istorija, gladijator gledan barem 100 pati, i site verzii na filmovi za julij cezar i kompanija :D

on topic
site izreki/frazi od julij cezar, toa moze da bide i tema samo po sebe

Veni,vidi vici - Dojdov, vidov, pobediv najomilena od cezar
i najjakiot del "its not bragging when its true", sekoja verzija na negova biografija
ja potvrduva validnosta na frazata.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
opsesija so rimska voena istorija, gladijator gledan barem 100 pati, i site verzii na filmovi za julij cezar i kompanija :D

on topic
site izreki/frazi od julij cezar, toa moze da bide i tema samo po sebe

Veni,vidi vici - Dojdov, vidov, pobediv najomilena od cezar
i najjakiot del "its not bragging when its true", sekoja verzija na negova biografija
ja potvrduva validnosta na frazata.
"Alea iacta est" - коцката е фрлена е исто негова, при преминувањето на реката Рубикон. Да, "Veni, vidi, vici" заборавивме да ја пишеме, иако инфинитивот од глаголот е "vinco, vincere" - треба да погледнам зошто се испушта/губи тоа "c" во неа.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
"Alea iacta est" - коцката е фрлена е исто негова, при преминувањето на реката Рубикон. Да, "Veni, vidi, vici" заборавивме да ја пишеме, иако инфинитивот од глаголот е "vinco, vincere" - треба да погледнам зошто се испушта/губи тоа "c" во неа.
Каде имаш учено латински?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Баш денес ја сретнав во книга што ја читам:

Jactura paucorum serva multos - Жртвувај малку за да спасиш многу.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
"Ars longa, vita brevis" - уметноста е долговечна, животот краток, оваа изрека ја видов првпат отпечатена на билетите на Македонскиот народен театар.
Автоматски споено мислење:

"Audi multa, dic pauca!" - многу слушај, малку говори, бидејќи Сојер претходно спомна "pauca".
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
"Omnia mea mecum porto" - сè свое со себе си носам - во смисол, највредниот имот кој го поседувам, многу повреден од материјалните нешта, се моите знаење и мудрост.

"Margaritas ante porcos" - (не фрлај) бисери пред свињите.
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
"Carpe noctem" - буквално значи „заплени/зграпчи/искористи ја ноќта“. Најчесто се користи со цел да се охрабри некој максимално да го искористи своето време, најчесто со цел да ја заврши докрај својата работна активност до раните утрински часови. Може да се користи и во контекст на уживање до доцните вечерни часови после напорен работен ден.

п.с. Оваа фраза мислам дека соодветствува со ситуацијава со седењево во карантин, во смисла на да се биде продуктивен и во домашни услови токму кога си опкружен и со најмилите. Да се завршат работните или други (домашни) активности кои сме ги занемариле додека сме оделе на работа или, пак едноставно да уживаме и во овие моменти со тие кои најмногу ни значат.
Автоматски споено мислење:

"Ad astra per aspera" - во буквален превод значи „преку тешкотиите кон/спрема ѕвездите“. Оваа фраза може да означува и „надеж“, во смисла на, на пример, и покрај тоа што лоши работи се случуваат сепак мислам дека ќе биде подобро (подобри работи ќе се случат).

п.с. И оваа фраза може да се искористи во контекст на корона вирусов. Дека се ова ќе помине. Дека не треба да ја губиме надежта, Дека треба да бидеме истрајни. Дека после лошите следуваат добри времиња. Дека после тагата следува радоста.
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
"Pro bono (publico)" - за општото добро, бесплатно, без наплата, се однесува на услуги извршени од професионалци без парична надокнада.

"Quid pro quo" - нешто за нешто или услуга за услуга, се мисли на возвраќање на друга претходно направена услуга.

"Nota bene" - забележи убаво, обично белешка со потцртување во текст која укажува на тоа да се обрати особено внимание на нешто.

"Panem et circenses" - леб и игри, односно дај му на народот евтина/површна забава и ќе заборави на реалните проблеми, фраза која е широко применлива и кај нас во општествениот и политичкиот живот, му се припишува на римскиот поет Јувеналис.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
,,,acta,non verba-dela a ne zborovi,,,
,,,dictum,factum-kazhano,storeno,,,
,,,hodie mihi,crash tibi-denes mene,utre na tebe,,,
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
,,,Ancoras tollere-podigni go sidroto,,,
,,,Casus belli-prichina za vojna,,,
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
"Audi alteram partem (Audiatur et altera pars)" - да ја чуеме и другата страна, односно да го ислушаме и другиот засегнат во судењето и да му дадеме шанса и нему да се произнесе и одбрани.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
eve i od mene edna : ’’Flectere si nequeo superos, Acheronta movebo’’ - Ako nemozham da go pridvizham rajot, ke go podignam pekolot! i ovaa sekojdnevno na rabota si ja citiram: ‘’De omnibus dubitandum’’ shto znachi bidete somnitelni za se!
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
"Pro patria nostra omnes maxima cum virtute pugnemus" - сите ние треба да се бориме за нашата татковина со најголема доблест.

"Si vis pacem, para bellum" - ако сакаш мир, подготви се за војна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom