Латински фрази применливи во секојдневниот живот

Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
ad hominem го употребуваат често за да звучат фенси, само не знам у кој контекст се користи.
de facto, de iure исто така

еве линк кај што има еден куп

ad hominem правевме ја и ти често Рон... пример ја пишувама за вегетаријанство, ти немаш аргумент и викаш... вие сте сите секташи.

Па ја ти се посветувам со контра ad hominem пошто ми е досадно, али у еден момент те засакувам, а ти на тоа реагираш со ad hominem пак и јас добивам нож во грб.

Многу од софистицираните техники кои ти мислиш дека се тролање уствари се ова.

А ја сега ти направив ad hominem, пошто пак те засакав.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
ad hominem правевме ја и ти често Рон... пример ја пишувама за вегетаријанство, ти немаш аргумент и викаш... вие сте сите секташи.

Па ја ти се посветувам со контра ad hominem пошто ми е досадно, али у еден момент те засакувам, а ти на тоа реагираш со ad hominem пак и јас добивам нож во грб.

Многу од софистицираните техники кои ти мислиш дека се тролање уствари се ова.

А ја сега ти направив ad hominem, пошто пак те засакав.
Тоа меѓу вас двајца се нарекува "philia", на грчки - братска љубов, називот на Филаделфија доаѓа оттаму, градот на братската љубов. Илити "bromance" по фенси-шменсерски. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
ad hominem правевме ја и ти често Рон... пример ја пишувама за вегетаријанство, ти немаш аргумент и викаш... вие сте сите секташи.

Па ја ти се посветувам со контра ad hominem пошто ми е досадно, али у еден момент те засакувам, а ти на тоа реагираш со ad hominem пак и јас добивам нож во грб.

Многу од софистицираните техники кои ти мислиш дека се тролање уствари се ова.

А ја сега ти направив ad hominem, пошто пак те засакав.
тоа за ножот во грб има едно друго Et tu, Brute?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Тоа меѓу вас двајца се нарекува "philia", на грчки - братска љубов, називот на Филаделфија доаѓа оттаму, градот на братската љубов. Илити "bromance" по фенси-шменсерски. :)
Вистина во твоите зборој има, но не класичен броменс, туку сеуште без ревЕлација на свесно ниво, како еден од леерите во играта на тизинг на неокортексот, визави доректно импутирање на намера во физикусот на соговорникот.
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Вистина во твоите зборој има, но не класичен броменс, туку сеуште без ревилација на свесно ниво, како еден од леерите во играта на тизинг на неокортексот, визави доректно импутирање на намера во физикусот на соговорникот.
Мислиш „ревелација“?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
I revel in your revolving revelation. Не опцув, импровизирав. :)
Изговорот... ту ривииил... па така ги ковам.... во мојта логика функционира сеедно, бидејќи најчесто ми служат кога сакам механичарот да помисли дека сум доктор на науки па затоа не знам што е дизна, колку коња ми има колата... и слично... а во машкиот свет многу е битно механичарот да не се зеза со тебе.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Изговорот... ту ривииил... па така ги ковам.... во мојта логика функционира сеедно, бидејќи најчесто ми служат кога сакам механичарот да помисли дека сум доктор на науки па затоа не знам што е дизна, колку коња ми има колата... и слично... а во машкиот свет многу е битно механичарот да не се зеза со тебе.
Репетитивно и репугнантно рикошетираш. Така и јас со комшивкава Вера се џилитев дека знам многу латинизми и ме сметаше за едуцирана жемцка. :)

 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Репетитивно и репугнантно рикошетираш. Така и јас со комшивкава Вера се џилитев дека знам многу латинизми и ме сметаше за едуцирана жемцка. :)

Се е конектирано па и рокошетирањето како техника во фристајлот, латинизми се пософистициран левел во играта, сепак мојот таргет се механичари кои дефакто знаат да влијаат на еректибилноста и перформансот кај нас мажјаците.

Да напоменам дека оваа техника ја користам само кога сопругата е спречена да ја однесе колата кај механичарот, како левел ап во играта.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Се е конектирано па и рокошетирањето како техника во фристајлот, латинизми се пософистициран левел во играта, сепак мојот таргет се механичари кои дефакто знаат да влијаат на еректибилноста и перформансот кај нас мажјаците.

Да напоменам дека оваа техника ја користам само кога сопругата е спречена да ја однесе колата кај механичарот, како левел ап во играта.
Има место тука и за повеќе елевација во нивоата, по што ќе се дојде до состојба на трансцедентална медитативна левитација.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Има место тука и за повеќе елевација во нивоата, по што ќе се дојде до состојба на трансцедентална медитативна левитација.
Транседенцијата кон метафизичкото и левитацијата кон повисоките левели на егзистенција е исто така битна техника во обезбедување мир од комшиите, би рекол шах мат кога не сакаш да ти го троши времето, бидејќи со тоа се импутира следната мисла во сивата маса на соговорникот.... :

" Аууу подалеко од овај, ненормален "
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Транседенцијата кон метафизичкото и левитацијата кон повисоките левели на егзистенција е исто така битна техника во обезбедување мир од комшиите, би рекол шах мат кога не сакаш да ти го троши времето, бидејќи со тоа се импутира следната мисла во сивата маса на соговорникот.... :

" Аууу подалеко од овај, ненормален "
Иреверзибилно ретерирам и се посветувам на рекогносцирање.

Сподели и ти некоја латинска, ко и увек го одведе муабетов кон редундантни оф-топици.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Иреверзибилно ретерирам и се посветувам на рекогносцирање.

Сподели и ти некоја латинска, ко и увек го одведе муабетов кон редундантни оф-топици.
Ама во насловот на темата стои и интернационализми, кои ние ги создаваме со превод... ко Тупурковски со Пиларите....

Значи ова моево е во функција на ријл тајм или фристајл практична примена на Тупурковски Метод.

А за латинизми, гледам има многу поспремни од мене.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ама во насловот на темата стои и интернационализми, кои ние ги создаваме со превод... ко Тупурковски со Пиларите....

Значи ова моево е во функција на ријл тајм или фристајл практична примена на Тупурковски Метод.

А за латинизми, гледам има многу поспремни од мене.
Дај и превод кога веќе споделуваш - пилар, колумна, па и пилон е столб. Цики знаеше да си се расфрла така за да звучи поубедливо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom