Латински фрази применливи во секојдневниот живот

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
"Corpus delicti" - тело на деликтот/кривичното дело, е термин од судството кој се однесува на принципот дека кривичното дело мора да се докаже дека се случило врз основа на физичкиот доказ за него.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.832
Поени од реакции
29.505
,,,seranimis vita est crastina : vive hodie
,,,premnogu e docna utreshnoto zhiveenje : zhivej denes
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
"Scio me nihil scire" или "scio me nescire" - „знам дека ништо не знам“ е изрека произлезена од извештајот на Платон упатен кон грчкиот филозоф и негов учител Сократ, а која исто така се нарекува и „Сократовиот парадокс“.

Оваа изрека е исто така поврзана или конфликтна со одговорот на прашањето на Сократ (според Ксенофон) или Каерефон (според Платон), кое се вели дека било упатено кон Питија, пророчицата од познатиот храм на Аполон во Делфи, при што таа одговорила со нешто во стилот на „Сократ е најмудриот“.

И англискиот - "omniscient" или „омнискиентен“ е термин којшто влече латински корени, а носи значење „сезнаен“, додека, пак, зборот "science" означува „наука или спознание“.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.832
Поени од реакции
29.505
,,,primus inter partes,,,
,,,prv megju ednakvite,,,

,,,homo sui juris,,,
,,,sloboden chovek,,,
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.067
Поени од реакции
12.366
testis unus, testis nullus.
- Еден сведок не е сведок
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ми треба совет, некој што знае латински да ми каже како се пишува

“60 години стар/возрасен“

Најдов на нет ама не знам дали е точно

sexagenarius
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ми треба совет, некој што знае латински да ми каже како се пишува

“60 години стар/возрасен“

Најдов на нет ама не знам дали е точно

sexagenarius
sexaginta annorum би требало да е 60 години стар.. Не сум скроз сигурна..
А sexagenarius може да биде некој од 60-69 год.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
sexaginta annorum би требало да е 60 години стар.. Не сум скроз сигурна..
А sexagenarius може да биде некој од 60-69 год.
Ми треба за роденден за татко ми, да му изгравирам на прстен ама не сакам да промашам.
Ако ова првово е 60 години стар, ќе одговара, самонда сме сигурни хахаха
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.525
Поени од реакции
79.698
Lorem Ipsum

можеби не е на латински, не значи ништо и нема никаква употреба во секојдневниот живот (освен една), али барем звучи убаво
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ми треба за роденден за татко ми, да му изгравирам на прстен ама не сакам да промашам.
Ако ова првово е 60 години стар, ќе одговара, самонда сме сигурни хахаха
Над 90%.. :icon_lol: провери за секој случај на нет..
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Над 90%.. :icon_lol: провери за секој случај на нет..
Не верувам на нет, ќе гуглам ова и ќе ми излезе дека барам ваква информација зошто ме земале вонземјани и уствари татко ми има 23 години хахахаха
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.476
Поени од реакции
4.844
inter pedes puellarum pulcherrima rosa est
(Y) > :smirce:

П.С. Прости ми Боже зошто не знам што зборувам...
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.245
Поени од реакции
21.589
Ubi libertas, ibi patria. - Каде што е слободата, таму е и татковината.

si tacuisses, philosophus mansisses - Da si molcel, ke ostanese filozof.

ex cathedra - vo smisla ako Papata zboruva ne gresava

Divide et Impera-deli i vladej

Semper fidelis - vecna vernost

Requiescat in pace - Pocivaj vo mir

Ora et labora - Moli se i raboti

Gaudeamus igitur, Iuvenes dum sumus - Posto sme mladi da se poraduvame na zivotot (sloboden prevod) - pocetok na mnogu poznata studentska pesna

Ergo bibamus! - Da pieme!

Prudentia potentia est - Znaenjeto e mokj

In flagranti - na delo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom