Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Уреду е Ставро.
Никој не вика дека треба да се труе куче што га чуваш по дома или у двор.Ама џукела толика битанга што напада сфе живо и диво и те како мора да се отруе,затој што држава не превзема ама бш ништо.
Иначе ја не би никад отруја куче,никад.
Али да дознам дека некоја џукела што трчала по мене док возу точак или лае по цел ноќ и немош да спиемо,дека некој гу отруја.
Едноставно само ке кажу супер!
Досега ми имаат отруено еден мачор, за кој сум сигурен дека имаше повисока емотивна интелигенција од повеќето луѓе што ги познавам, и една мачка. Мачорот го најдов отруен на стотина метри од куќата, мачката ми умре дома во болки, не стигнав на ветеринар да ја однесам.

Му посакувам на тој што ми ги отру животинчињата се најмило да му умре во страшни болки. Копилиња смрдени гадни што трујат животни.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.436
Поени од реакции
19.653
Досега ми имаат отруено еден мачор, за кој сум сигурен дека имаше повисока емотивна интелигенција од повеќето луѓе што ги познавам, и една мачка. Мачорот го најдов отруен на стотина метри од куќата, мачката ми умре дома во болки, не стигнав на ветеринар да ја однесам.

Му посакувам на тој што ми ги отру животинчињата се најмило да му умре во страшни болки. Копилиња смрдени гадни што трујат животни.
Абе за овој си упрао брат.
Ама за улични кучиња е тема.Такој да олабави.И ја сакам повише мачке, a и нејќу да се труеф кучиња,затој што постои порациоаналан метод за да се реши проблем.Ама куде нас знаеш за жал,сфе се бута под тепих.Кучињата си лаат,караванот си врви.

Еве ти да седиш па прф спрат у зграду,да имаш мало бебе, да ти лаеф по цел ноќ и да те нападаф за ич ништо,да трчиф по тебе сс зуби и лиге док возиш точак,а држава ништо да не превземе,искрено,нема ли да посакаш тија кучиња едноставно да ги снема,на било кој начин?

Иначе друго е мачка,кул животно,грациозно.Незнам зшто на некога би му сметало.А куче е глупо и досадно,лае,напада,лиже гз за коску.

Такој да не мешај бабе и жабе.
Ставро беше нели хаха,мило ми е Парва.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Абе за овој си упрао брат.
Ама за улични кучиња е тема.Такој да олабави.И ја сакам повише мачке, a и нејќу да се труеф кучиња,затој што постои порациоаналан метод за да се реши проблем.Ама куде нас знаеш за жал,сфе се бута под тепих.Кучињата си лаат,караванот си врви.

Еве ти да седиш па прф спрат у зграду,да имаш мало бебе, да ти лаеф по цел ноќ и да те нападаф за ич ништо,да трчиф по тебе сс зуби и лиге док возиш точак,а држава ништо да не превземе,искрено,нема ли да посакаш тија кучиња едноставно да ги снема,на било кој начин?

Иначе друго е мачка,кул животно,грациозно.Незнам зшто на некога би му сметало.А куче е глупо и досадно,лае,напада,лиже гз за коску.

Такој да не мешај бабе и жабе.
Ставро беше нели хаха,мило ми е Парва.
Кучињата не се виновни за ситуацијата во која се наоѓаат за некој да ги труе намерно. Најчесто се гладни и жедни. Фрлаат со камења по нив, кој знае колку пати сум видел куќе со повреден екстремитет. Какво е тоа решение бе, убивање на животните? Имаш видено како се мачи отруено животно?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Кучињата не се виновни за ситуацијата во која се наоѓаат за некој да ги труе намерно. Најчесто се гладни и жедни. Фрлаат со камења по нив, кој знае колку пати сум видел куќе со повреден екстремитет. Какво е тоа решение бе, убивање на животните? Имаш видено како се мачи отруено животно?
Се дават и меѓу себе. Кај мене во маало баш видов го тегнеа едно помало куче и после кривеше и крвареше. Пред еден месец кучиња ги чистеше комшијата, удавени на улица од други кучиња. Имаше две огромни џукели и овие малецкиве ваљда некоја гнаса ги оставил, давење инстант и ги носеа така за врат. Гнасно ептен, среќа немаше деца по улица.

Многу е греота труење, ми имаат и мене отруено куче во двор, те разбирам што збориш. Ама до некаде ги разбирам и нив, зашто ова е претеризам. Подоле на улицата има една џукела 2 комшики има каснато, не знам како никој не го утепа, страв им е востание да не креваат пак анима дунди. Во други населби дури и бетер е.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Најголем проблем се тие као „хуманите“ што ги хранат. Од нив почиња и завршува проблемот... Па на далечно второ место е државата и институциите кои не ги спроведуваат законите, а проблемот може и треба да го решат. Не само да ги исчистат уличните кучиња, туку уште поважно - да го спречат напуштањето/фрлањето на домашните кучиња. Ама за тоа да се случи некои таму ќе треба да почнат да работат (незамисливо нешто).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Што е решение, тоа зависи од што ти е целта.
Мене целта ми е луѓето да не страдаат од џукели.


За луѓето да не страдаат од џукели, треба да нема џукели. За да нема џукели треба истите како прво да не се хранат.
Тоа е примарно, а секундарно може џукелите да ги соберат во големи прифатни центри каде некој од вас „хуманите“ ќе може да ги вдоми, или макар само да ги храни. Значи не мора џукелите да умрат од глад, и не ми е тоа целта. Но ако тоа е единствениот начин за секој ден луѓе да не бидат касани од џукели, тогаш јбг... Сумирано: Прифатни центри, или земете си ги дома бе ама не ги хранете на улица каде потоа ќе унаказат некој случаен минувач.

И строго практикување на проверување на ветеринар и на улица дали љубимците ви се микрочипирани. Обавезно микрочипирање. Потоа кога некој ќе фрли/напушти куче, истото да му се врати дома со казна, која треба да биде дупло поголема секој нареден пат кога кучето ќе биде најдено напуштено. Па нека видат што им се исплати. Ако земаат куче, нека се знае дека тоа е обврска и дека од таа обврска нема лесно излегување. Си земал куче, чувај го како што е редот. Или не земај куче.
Автоматски споено мислење:

Ќе го повторам и ова:
Јас би гласал за закон кој би гласел отприлика вака: Секој што ќе биде фатен повеќе од еднаш дека храни улични кучиња, истите ќе му бидат испорачани дома а претходно на ветеринар ќе бидат регистрирани со микрочип како кучиња на тој човек.

Понатаму ваљда има (имаше?) закони за обврските на сопствениците на кучиња.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Утрово рано имаше глутница од можеби 20 кучиња на раскрсницата пред железничка станица. Ентузијастички бркаа автомбили.

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.907
Поени од реакции
7.575
Не знам дали го видовте видеото од Тетово од зграда која е сеуште ненаселена фрлаат бездомно куче.


Страшно е ова ама пак од друга страна кога ќе размислиш вакви ситуации ќе се случуваат кога ете неможе државата да се справи со тие кучиња на соодветен и нормален цивилизиран начин да ги згрижат, вакцинираат а потоа и да се вдомуваат.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819

Пожарникари биле. Наводно се обидувале да го заловат/фатат (ваљда пошто не му е местото во зграда), и наводно кучево во бегање завршило кај завршило. Никаде освен во кликбејт насловите, не пишува за факт дека кучето „го фрлиле“.

Кучето, според пријавеното, во објектот се обидувале да го заловат двајца тетовски пожарникари. Се расчистува и документира случајот, велат од МВР.“
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Решение е заловување и еутаназија на уличните кучиња.
Пред се обавезно чипување на домашните кучиња уште од почеток. Регистар на сите домашни кучиња и на сите одгледувачници. Најстроги казни за напуштање на куче.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.873
Пред се обавезно чипување на домашните кучиња уште од почеток. Регистар на сите домашни кучиња и на сите одгледувачници. Најстроги казни за напуштање на куче.
ќе им водат матична книга на родени.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.014
Поени од реакции
55.322
Важи дека се обидувале да го фатат, такви крици и пискотници прави куче кое е тепано и бркано према терасата за да летне надоле. Не се прајте наивни ко да имаме пожарникари од филмовине, спремни и обучени за секакви акции, овде е напикано шуто и рогато, неспособна багра албанска, нецивилизирана стока и партиски џаболебари.
Дај боже да се запалат па да плачат и вијат и они, куртони гнасни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom