Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Decki zdravo mozebi ne e za tuka ama da prasam nekoj slucajno da ne ima visok kukicka za malo kutre ulicno za zimava da ja projde ? Ili ete i da kupam za simbolicna cena
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.861
Поени од реакции
39.264
Од обзервација вака целиов проблем со кучињава го праат тие шо ги ранат. Тие жешки точки каде се собираат еднаш или повеќе пати у денот има некој јадење што им фрла.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.849
Јас би гласал за закон кој би гласел отприлика вака: Секој што ќе биде фатен повеќе од еднаш дека храни улични кучиња, истите ќе му бидат испорачани дома а претходно на ветеринар ќе бидат регистрирани со микрочип како кучиња на тој човек.

Понатаму ваљда има (имаше?) закони за обврските на сопствениците на кучиња.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.383
Во секое местенце, во секоја дупка, во државава ги сменија таблите на државните институции да бидат двојазични, за експресен период, ама не можат да го решат проблемот со кучиња-скитници!?

Глупости.

Не сакаат, тоа е причината.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Не сакаат, тоа е причината.
Не е профитабилно. Ако нема кучиња, нема да земаат и делат тендери и нема да перат пари и крадат од буџетот. Тое а парчето што ти фали.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.228
Не знам што очекуваше граџанството, кога државните институции кога не си ја вршат работата, некои луѓе ќе се обидат да го решат проблемот на нивен начин. :toe:

 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Не знам што очекуваше граџанството, кога државните институции кога не си ја вршат работата, некои луѓе ќе се обидат да го решат проблемот на нивен начин. :toe:

Од сите ствари, овие со милениците може да го избегнат ова АКО СТАВААТ МАСКИ. Како што е пропишано со ЗАКОН.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.849
Не знам што очекуваше граџанството, кога државните институции кога не си ја вршат работата, некои луѓе ќе се обидат да го решат проблемот на нивен начин. :toe:

Скитнициве се голем проблем, безбедносен и секаков. Дефинитивно тие што треба да го решат ова, не си ја работат работата. Но дефинитивно тие анима дунди типот на ликови се погласни од нас мнозинството. Од тој аспект ова ваљда може да се разбере и како протест. Инаку не го поддржувам гестот пошто реално ретардирано е она со клинците... Колку труд вложил(е) а ефектот веројатно е никаков. Тргнувајќи од целта што ја имаат, со малку истражување би требало да сознаат дека постојат еден куп општодостапни супстанци кои се отровни за кучиња, а неотровни за луѓе (а ако баш мора, има и такви што се отровни за сите ама луѓето нема да ги соберат од земја да ги јадат).
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Тргнувајќи од целта што ја имаат, со малку истражување би требало да сознаат дека постојат еден куп општодостапни супстанци кои се отровни за кучиња, а неотровни за луѓе (а ако баш мора, има и такви што се отровни за сите ама луѓето нема да ги соберат од земја да ги јадат).
Еве јас да ја искористам оваа прилика и да ти посакам тебе една општодостапна супстанца која не е отровна за кучињата, но е отровна за тебе.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.479
Поени од реакции
19.826
Еве јас да ја искористам оваа прилика и да ти посакам тебе една општодостапна супстанца која не е отровна за кучињата, но е отровна за тебе.
Уреду е Ставро.
Никој не вика дека треба да се труе куче што га чуваш по дома или у двор.Ама џукела толика битанга што напада сфе живо и диво и те како мора да се отруе,затој што држава не превзема ама бш ништо.
Иначе ја не би никад отруја куче,никад.
Али да дознам дека некоја џукела што трчала по мене док возу точак или лае по цел ноќ и немош да спиемо,дека некој гу отруја.
Едноставно само ке кажу супер!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.849
Еве јас да ја искористам оваа прилика и да ти посакам тебе една општодостапна супстанца која не е отровна за кучињата, но е отровна за тебе.
Кога јас тебе непровоциран ќе те напаѓам, а не за друго туку пошто некои идиоти ме ставиле каде не ми е местото - тогаш ќе да си во право... Но пошто не си во право (од наведените причини), затоа одјеби. И ако сакаш да направиш нешто - па направи бе кypле. Не да кењаш на луѓе што им преку кypoт од безвластие и џукели. Земи прибери едно 10 џукели кај тебе дома. Не да им фрлаш храна на улица и да немаш одговорност за ништо што тие животни потоа прават - пази не по нивна кривица, туку по ваша - кривица. Вие сте криви. Вие што ги храните и ги овозможувате да се разможуваат. Вие сте за ќутек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom