Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
ќе им водат матична книга на родени.
Кучињата скитници не се појавиле така на улица. Најчесто се или напуштени кучиња, го купиле му здосадило и го шурнале, или нивни потомци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
Кучињата скитници не се појавиле така на улица. Најчесто се или напуштени кучиња, го купиле му здосадило и го шурнале, или нивни потомци.
и сега треба да формираме служба од 50-100 лебари кои ќе водат евиденции и ќе ја коштаат државата милиони евра годишно и пак нема да си ја работат работата или едноставно шинтери да ги ловат и еутаназираат?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
и сега треба да формираме служба од 50-100 лебари кои ќе водат евиденции и ќе ја коштаат државата милиони евра годишно и пак нема да си ја работат работата или едноставно шинтери да ги ловат и еутаназираат?
Ако одиме во таа насока ништо нема да има, ниту шинтери ниту служба за матична евиденција која може да биде во склоп на друга институција, и така има еден куп џабелабари кои ги плаќаме од наш џеб. Инаку за твоја информација, се гледа дека појма немаш, секое куче кое поминало ветеринарен преглед има роден лист, значи е во матичната евиденција.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Решение е заловување и еутаназија на уличните кучиња.
Јас тебе би те "заловол" и еутанизирал само заради употребата на непостоечкиот збор "заловување", настрана глупостите што ги истресе.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.301
Vo ovoj slucaj poddrska za brakjata albanci pozarnikari
Питу Гули си потпишан. Јас да сум на твое место, после пишаново, ќе отидам да се удавам у тоалет шоља пуна гомна.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.640
Питу Гули си потпишан. Јас да сум на твое место, после пишаново, ќе отидам да се удавам у тоалет шоља пуна гомна.
Мислу дека беше сарказам.
Али џабе и да е,Питу Гули никнејм не га пере.

Ск ке ме фатиф за гушу патриоти хаха.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Важи дека се обидувале да го фатат, такви крици и пискотници прави куче кое е тепано и бркано према терасата за да летне надоле. Не се прајте наивни ко да имаме пожарникари од филмовине, спремни и обучени за секакви акции, овде е напикано шуто и рогато, неспособна багра албанска, нецивилизирана стока и партиски џаболебари.
Дај боже да се запалат па да плачат и вијат и они, куртони гнасни.
го држеа и можеа да го вратат на тераса па го пуштија :(
Автоматски споено мислење:

Јас тебе би те "заловол" и еутанизирал само заради употребата на непостоечкиот збор "заловување", настрана глупостите што ги истресе.
Хуман пристап, подобро тоа него психичи да ги трујат или колат со секири,
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
и сега треба да формираме служба од 50-100 лебари кои ќе водат евиденции и ќе ја коштаат државата милиони евра годишно и пак нема да си ја работат работата или едноставно шинтери да ги ловат и еутаназираат?
Сакаш куче си плаќаш и ти го раниш тие лебари, нема од буџет да иде.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
Сакаш куче си плаќаш и ти го раниш тие лебари, нема од буџет да иде.
сфаќам јас све, но во оваа држава ништо не функционира, дури и едноставни работи. Така да тие идеи више делуваат ко научна фантастика.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.640
Доста беше молк!
За 10 минута искачам на састанак.
Овој е залепено пред сфаку зграду у нашу маалу.Коначно да се реши проблем.

IMG_20240325_195437.jpg

И док га слика овој пред малце,над 10 кучиња лаесфа у позадину,кој по точак,кој по афто,кој по друго куче. Не се спие навечер.Нападаф сфе живо и диво.
Мрш тамо у шинтерајски бараке!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Rabotata nit me ljubis, nit me drugom dajes.
Mu frlile kifla, virsla ednas vo neznam kolku vreme i gotovo, da im dademe orden za empatija na ljugeto.
Jas kolku so znam ne e zabraneto da se vdomat kucinja skitnici. Ako ti e tolku zal za nekoja djukela tamu, zemi vodomija , ne tuku prodavajte madinja za bubrezi. Znaci ke si ja priberis doma, ke ja vakciniras, ke ja iscistis od tamu paraziti, kukjarka, hrana redovno, remce, sindjir, ke ja mocas vo parkot, a ne eee greoticka e, ostajte go, ne e to krivo, a za da go vdomite ne vi se slusa, ste nemale uslovi.
Ako nemate togas kjutete si, nikoj ne e dolzen da gi trpi deka vas zal vi bilo ama nejkite rajatot da si go rasipvate. Edna kifla so ste mu frlile ne ve pravi moralna velicina.
Mozi treba registar da se napravi za vakvi dusegriznici, pa pri sekoj napad na kuce skitnik , od nivni djeb da se plakja osteta, neka im zapiraat na plata pa posle pak neka se cukaat po gradi kolku gi sakaat. Vaka sto stapa po tugj grb ic ne boli.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Ако ги сака некој, нека ги прибери, ако не еутаназија.
Ne mora da gi pribere, dobolno e da plakja za osteta. 50000 denaro e za kasnuvanje od kuce so lekarska potvrda.
Tri kazni i sami ke gi brkat so spricojte. Vaka ne gi mavat po djeb i site moderni, humanisti.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
А зошто да нема стационари и да се соберат сите бездомни кучиња, па кој сака да посвои куче да си оди таму и да си одбери? Зошто еутаназија, тепање, убивање? Па и да, што се криви тие што имаме мусака од држава. Проблемот со кучињата може одма и лесно да се среди, ама не им се даваат пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom