Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    567
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
175
На македонскиот сајт Идивиди се гласа за “успивање„ на здравите кучиња скитници во стационарот „Вардариште“.
Во тек од една година успеале да успијат 1400 кученца,оние кои што биле стари,болни,и оние кои што веќе една година престојувале таму.
Сега,им останале уште некаде 400 кучиња,на возраст од 8 месеци до 5 години и сакаат и тие да ги успијат.
На горенаведениот сајт,има спроведено анкета,односно:
Дали се согласувате да се „успиваат“ здравите кучиња скитници во стационарот Вардариште
* не, сакам да се вратат на улица
* да, сакам побрзо да се реши проблемот
Во предност е втората опција,односно да се “успијат“.
Дали вие мислите дека тоа е правилниот чекор? Дали би било подобро да ги „успијат“ или пак да ги вратат на улица каде што би можело некој да ги вдоми,и покрај малите шанси за тоа?

Мое мислење е дека треба да ги вратат на улица.Гласав и за тоа.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.424
Поени од реакции
20.074
Никој никогаш не ги вдомува не си правете бајрам со паметот, една е Мелита лудата што ги прибира, друг таков не постои.
Ако не можат да ги чуваат во шинтерница (не гледам зашто би ги чувале) нека ги убиваат и чао пријатно.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ако ги убијат кучињата скитници нека ги убијат и луѓето скитници!!!!!!


Премногу сум против нивното успивање.
Првпат се организираше акција за вдомување на кучиња од вардариште и помина доста успешно. Со почести такви акции ке има се помал број на бездомни кученца. Но не би било лошо малце градоначалникот да се погрижеше за нив и да отвори уште некој стационар за кучиња во кој ке се инвестира со што ке им се пружи и на нив љубов и нега зошто они не се криви за нивната судбина.
 

●Mαrια...«3*

♥ 3 ♥
Член од
3 април 2009
Мислења
692
Поени од реакции
68
Никој никогаш не ги вдомува не си правете бајрам со паметот, една е Мелита лудата што ги прибира, друг таков не постои.
Ако не можат да ги чуваат во шинтерница (не гледам зашто би ги чувале) нека ги убиваат и чао пријатно.
Никој не си прави бајрам на паметот, има некои луѓе што се добро душни и сакаат да го земат миленичето дома. Или како што направиле во една зграда од малите во три бисери им имаат кукичка направено и секојденевно им даваат храна и вода на 2те кучиња и се грижат за нив. Дури ги имаат однесено и кучињата на ветеринар. Зарем толку немаш милост и сакаш да ги убијат сите кучиња? Навистина не те разбирам .
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
175
Никој никогаш не ги вдомува не си правете бајрам со паметот, една е Мелита лудата што ги прибира, друг таков не постои.
Ако не можат да ги чуваат во шинтерница (не гледам зашто би ги чувале) нека ги убиваат и чао пријатно.
Па и не би рекла баш дека е никој никогаш.Знам случаеви на луѓе кои што прибрале улични кучиња,кои што се грижат и ги сакаат,им ја даваат негата која што им треба.Не е нешто голема бројката,ама мислам дека не треба да се потцени.Можело и ништо,нели?
И не е Мелита луда,туку луди се оние кои што ги убиваат,кои што ги трујат и малтретираат без никаква причина,т.е. упс имало причина Си го хранат своето его со тоа,изговор: “Ми сметаат,гадни се“.
Е тие се луди.
Ок,си го кажа своето мислење малку претера али нема врска.Се гледа дека не си некој голем љубител на животните.:smir:
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
175
Јас не сум собрала лично,татко ми има собрано.Незнам повредено беше,го донесе дома,и цела недела буквално не мрдна од едно место,сигурно нешто ептен лошо му се имаше случено.После тоа почна да се раздвижува,почна да јаде,пие,игра најнормално и бидејќи немавме услови за да го чуваме дома го дадовме на други пријатели кои што одлично го чуваат и до ден денес.:smir:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.424
Поени од реакции
20.074
Ако ги убијат кучињата скитници нека ги убијат и луѓето скитници!!!!!
шо бе и ти ли имаш 14 годинки?? : )
 

●Mαrια...«3*

♥ 3 ♥
Член од
3 април 2009
Мислења
692
Поени од реакции
68
Ти и ти колку сте собрале од улица до сеа?
Во Скопје немам собрано дома, но му направивме кукичка и секој ден го храневме додека едни идиоти го умреа. А во Охрид имам земено куче и до ден денес братучедка ми го чува. :wink:

шо бе и ти ли имаш 14 годинки?? : )
Можда имаме 14години, но сме далеку со поголеми чуства од твоите.:wink:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
шо бе и ти ли имаш 14 годинки?? : )
И да имам и 3 години сепак ке имам почувства од тебе.

Ги сакам животните и жал ми е кога ке ги видам на улица но сепак тоа е вина на луѓето кои ги чуваат па кога ке им здосади ги фрлаат.

И луѓено бездомници поголеми штети прават одколку кучињата. Ниту еднаш не ме нападнало куче иако секад ги викам, не бегам од нив, и некои и ги галам. А децава бездомници коа ке се закачат па ако не им дадеш пари те плукаат, маваат, те пцујат.
Искрено они повеќе ми сметаат од кученцата:)
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
5
LOL! "itar pejo" ti so imas 21 godina pa mislis tuka najpameten si manemoj aj kazi mi zaso da gi uspijat ku4injata be?

jas imam sobrano dve kucinja od ulica u dvor gi cuvam a za melita ne jadete gomna zaso ima i dr luge kako nea
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.396
Апсолутно сум против да се успива т.е убива живо суштество, кое чувствува, дише, јаде и слично. Најголем противник сум, не знам што им сметаат толку на луѓето кучињата скитници, особено тие помалите речиси никогаш никого не повредиле. Поголеми се шансите доберман да те нападне отколку куче-скитник, затоа што скитниците се плашат од луѓето, барем поголемиот дел од нив.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.999
Поени од реакции
7.599
мм...ниту едното ниту другото...зошто не се оформи едно место за каде ке се вакцинираат, чистат и вдомуваат кучиња скитници?
иако ние како земја не сме направиле ништо во врска со луѓето скитници и нивно хранење и помагање, ама ете...
ако ги успијат ништо не добиваат, само замислете од тие мртви тела од кучиња...каде ке ги фрлат како прво? каде и да ги фрлат ке биде нехумано, иако се кучиња...
а пак ако ги вратат на улиците исто ке биде пат, тие пак ке бидат гладни, неиспрани, полни со болви и болесни...
не гласав за ниедно...
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
5
pa i da napadnat sepak ne treba da se uspijat! mene me ima napadnato ku4e skitnik i so trebase da go ubijam? i den denes go galam i go hranam istoto ku4e
 
На врв Bottom