Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    598

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.390
Кај мене пред зграда има едно сега веќе “маалско“ куче. Ние станарите од околните влезови му фрламе остатоци од храна а за возврат кучето лае по циганите и ги следи децата од маало кога си играат низ населба.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.349
Кај мене пред зграда има едно сега веќе “маалско“ куче. Ние станарите од околните влезови му фрламе остатоци од храна а за возврат кучето лае по циганите и ги следи децата од маало кога си играат низ населба.
Ова според тебе е ок?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.390
Ова според тебе е ок?
Не е ама барем е кастрирано и мирно.

Според моето мислење најдобро е да се потепаат кучињата скитници а сите домашни кучиња да се регистрираат со тетоважа на уво или чип па кога некој ќе му здосади миленикот и ќе го исфрли на улица едноставно ќе се види кој треба да плати виииисока казна.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ова според тебе е ок?
Реално е ок. Цел живот сум околу кучиња, и не ни памтам дека некое лошо ми се испонашало, да не зборам да касне. Проблемот е во луѓето. На кој како ќе му текне зима куче и кога веќе не е мало и слатко го фрла на улица. А, и не е исто куче кое растело и живее во средина каде некој му дава јадење или во најмала рака не го брка или тепа со стапови, и куче растено во Чаир или Шутка каде идиоти ничим изазвани тепаат и бркаат кучиња.
И човек да е бездомник, ако никој не му прави лошо ќе биде колку-толку ок со психата, ама ако го мава кој стигне нормално дека ќе подиви.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.349
Реално е ок. Цел живот сум околу кучиња, и не ни памтам дека некое лошо ми се испонашало, да не зборам да касне. Проблемот е во луѓето. На кој како ќе му текне зима куче и кога веќе не е мало и слатко го фрла на улица. А, и не е исто куче кое растело и живее во средина каде некој му дава јадење или во најмала рака не го брка или тепа со стапови, и куче растено во Чаир или Шутка каде идиоти ничим изазвани тепаат и бркаат кучиња.
И човек да е бездомник, ако никој не му прави лошо ќе биде колку-толку ок со психата, ама ако го мава кој стигне нормално дека ќе подиви.
Да, се согласувам, има многу кучиња што се истрауматизирани затоа што се тепани и бркани. Поенатата ми беше, не е воопшто ок да постојат кучиња-скитници во градски средини (друго е на село ако си има кучиња), исто како што не е ок да има бездомници.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Искрен да бидам се плашам од уличните кучиња. Кога да ги видам се стресувам или пак се вадам од патики. Пред некој ден така поминувам улица и помина куче пред мене ссе преплашив.

Летово кучињата скитници преку ден кога е топло пекол спијат а навечер се шетаат онакви огромни големи како волци лаат се бесни, напаѓаат.

Мислам дека со закон треба секој град да има стационари , да се земаат кучињата и да се вакцинираат, по потреба и кастрираат и припитомуваат во тие стационари. Да им се пружи потребната нега. Потоа кога веќе кучето целосно ќе биде припитомено и средено на оној соодветен начин да се подарува.

Знам дека има во Скопје тоа но мислам дека не се работи на соодветниот начин штом сеуште лутаат кучиња по улиците.

Јас живеам во Тетово и кога е во прашање уличните кучиња во градот најмногу се зборува дека ги носат од Скопје. Колку е точно не знам.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Ова според тебе е ок?
Со оглед на ситуацијата низ Скопје е океј.

Боље маалски кучиња што сите си ги гледаме ко „свои“, буквално што растат/растеле со нас него глутниците што ги ИСТУРА некој низ населбите.

Види, во идеална некоја ситуација не е воопшто во ред да имаш ти улични кучиња, ама јебеш га, во Скопје барем е далеку од идеално.
Сепак, 0 од организација имаме колку и некој да се труди или да не се замара. Решение секогаш може да се најде ама треба да се вложи и мозок и пот и пари. Но што да очекуваме од држава што за народот не може да се грижи а не пак за кучињата/мачињата низ улиците.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.349
Со оглед на ситуацијата низ Скопје е океј.

Боље маалски кучиња што сите си ги гледаме ко „свои“, буквално што растат/растеле со нас него глутниците што ги ИСТУРА некој низ населбите.

Види, во идеална некоја ситуација не е воопшто во ред да имаш ти улични кучиња, ама јебеш га, во Скопје барем е далеку од идеално.
Сепак, 0 од организација имаме колку и некој да се труди или да не се замара. Решение секогаш може да се најде ама треба да се вложи и мозок и пот и пари. Но што да очекуваме од држава што за народот не може да се грижи а не пак за кучињата/мачињата низ улиците.
Нема оправдание и релативизирање на проблемов. Не треба да постојат кучиња-скитници (од било каков аспект да се гледа). Едноставно, треба да се најде решение кое ќе функционира на долгорочен план, ама и со видливи ефекти за брзо време.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.390
Боље маалски кучиња што сите си ги гледаме ко „свои“, буквално што растат/растеле со нас него глутниците што ги ИСТУРА некој низ населбите.
Жива истина, со свои очи видов како автомобил застана пред контејнерите кај нас у маало и за секунд остави 5 - 6 кутриња пред да кидне.

Нема оправдание и релативизирање на проблемов. Не треба да постојат кучиња-скитници (од било каков аспект да се гледа). Едноставно, треба да се најде решение кое ќе функционира на долгорочен план, ама и со видливи ефекти за брзо време.
Според моето мислење најдобро е да се потепаат кучињата скитници а сите домашни кучиња да се регистрираат со тетоважа на уво или чип па кога некој ќе му здосади миленикот и ќе го исфрли на улица едноставно ќе се види кој треба да плати виииисока казна.
Најефикасно и најевтино е да се еутанизираат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Лавовите во зоолошка многу лесно може да го решат проблемов, ама, ете, зошто иначе би постоело Лајка, и како иначе градоначалниците би се додворувале на бесовите на невротичните кучкарки.
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Кај мене пред зграда има едно сега веќе “маалско“ куче. Ние станарите од околните влезови му фрламе остатоци од храна а за возврат кучето лае по циганите и ги следи децата од маало кога си играат низ населба.
Не сум циган, само сум лош човек и тоа кучињата го чувствуваат.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Џукелите се напаст. Да имаше време и пари, по хуман третман на проблемот ќе беше изводлив. За жал, сторено е каде и да се иде да шетаат чопори и да тероризираат љуѓе
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.349
Постои ли друг град во Европа, еве не во цела Европа, во Европа, ама не во земјите во ЕУ, каде постојат олку многу кучиња-скитници?!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Постои ли друг град во Европа, еве не во цела Европа, во Европа, ама не во земјите во ЕУ, каде постојат олку многу кучиња-скитници?!
Нема вероватно, пошто сорос не тутнал неговите здруженија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom