Кучиња кои постојано лаат и завиваат, закони за санкционирање и контрола

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.770
Што слушнав на крајот на вестите на сител,Ивона рече,Жерновски забранил да се чува куче по дома????o_O
И треба да се забрани по станови....ако е точно,секоја чест....:cuc:
Jaс колку што прочитав, тоа е за станови од згради со повеќе станари. За такви, мора согласност од мнозинството од станарите.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Инаку, на другата страна на улицата, ни на улични кучиња не е дозволено екцесивно непрекинато лаење. Ова се постигнува со тренинг. Територијата на кучето е само дворот, не улицата или целото маало.

Искрено..без лутење...многу гледаш Dog Whisperer на Discovery Channel.Уште не постои таков дресер кај нас шо ке го научи кучето дека до оградата треба да лае а за потаму да си ги врзи очите со црна марама да не гледа кој поминва...да се вратиме во реалноста :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Oва метафорички или озбилно?Ако е првово, цензура на сите нас лајачи, а не касачи :cautious:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.770
Искрено..без лутење...многу гледаш Dog Whisperer на Discovery Channel.Уште не постои таков дресер кај нас шо ке го научи кучето дека до оградата треба да лае а за потаму да си ги врзи очите со црна марама да не гледа кој поминва...да се вратиме во реалноста :)
Грешка си. Сосема можно е да се издресира куче кога да лае а кога не.
И не мора Цезар од Dog Whisperer да го дресира, може било кој што има доволно трпение и волја за да вложи труд.

Кој нема, време или волја, може да плати дресура. Или може да купи огрлица за супресија на лаење. Или може да плаќа казни.
Слободен избор. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Грешка си. Сосема можно е да се издресира куче кога да лае а кога не.
И не мора Цезар од Dog Whisperer да го дресира, може било кој што има доволно трпение и волја за да вложи труд.

Кој нема, време или волја, може да плати дресура. Или може да купи огрлица за супресија на лаење. Или може да плаќа казни.
Слободен избор. :)

OMG OMG огрлица за супресија и животните имаат чувства ти посакувам се исто!!!!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.770
OMG OMG огрлица за супресија и животните имаат чувства ти посакувам се исто!!!!
Може!!!
Нам луѓето можеби повеќе ни треба. Мене барем нема да ме дрма често, освен кога гледам кошарка...
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.140
Поени од реакции
1.082
Интересно е како луѓево што чуваат животни ( кучиња ) секогаш гледаат на проблемот од сопствена страна. На пример ако нивното куче се утепа од лаење во дворот, не се криви тие за тоа, крив е поштарот што поминал, другите кучиња, загадениот воздух. Имало причина кучето за лаење. Па ајде јас ке паднам на испит и ќе дојдам дома ќе врескам цела вечер во двор, ама океј е нели зошто имам причина ? Едноставно ги мрзи да седнат и да размислат за проблемот. И секогаш е истото, криви се луѓето кои не "сакаат" животни. Целосно го поддржувам предлогот да не се чуваат кучиња по становите, а богами да има и големи казни за оние чии љубимци се однесуваат непристојно. На пример, се враќав накај дома по Партизанска, некаде 1-2 по полноќ и ми се залетува едно куче допира пред мене и ми ги лиже нозете. Онака нормално се поттргнав и ми иде сопственичката : "Не се плаши само сака да си игра". Па јас не сакам да си играм со него, кога ќе сфатат дека не сите луѓе имаат исти чувства кон животните....
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
A sho prajme vo vakov sluchaj ?

I da mnogu povazni raboti se reshija vo drzavava ostana ushte za kuchinjata shto laele... mi se stvarat nagon na povrakjanje od vakvi gluposti isto kako i na glupostite od anima dundi i slichni organizacii...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.770
I da mnogu povazni raboti se reshija vo drzavava ostana ushte za kuchinjata shto laele... mi se stvarat nagon na povrakjanje od vakvi gluposti...
Па види вака сега, во државава на секој еден обид да се створи ред во нешто, можеби најголемото страње се таквите како тебе што ама баш секогаш кукаат како „толку други работи не се средени, зошто баш ова?„... Кажи ако имаш нешто на темата, ако не повели на други теми (или па отвори си свои) и таму жали се на другите работи што не се средени.

Јас и повеќе од тебе ја разбирам потребата за „целосно средена држава„ ама аманте бе више, дајте малку конструктивна дискусија. Што ти смета што овој проблем го средуваат?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Јас едно време пред едно 7-8 години имав едно кученце (не дресирано) ама многу паметно :)
За се посебно лаеше и секогаш знаевме зашто лае....на пример некогаш ке се провлечеше еж и он на посебен начин не известуваше,недај боже да поминеше некој ром,од километар го осеќаше,еден комшија воројатно некогаш нешто го искарал и по него лаеше,поштарот еднашка му мавташе со писмата и секогаш кога ќе дојдеше до врата тој лаеше за да ни каже.....а поголеми проблеми немавме ;)
Ова кученцево, да не имало некој предок во СС?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Интересно е како луѓево што чуваат животни ( кучиња ) секогаш гледаат на проблемот од сопствена страна.
Интересно е што луѓето што не чуваат животни гледаат на проблемот од сопствена страна исто така. Што праиме сеа?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.140
Поени од реакции
1.082
Интересно е што луѓето што не чуваат животни гледаат на проблемот од сопствена страна исто така. Што праиме сеа?
Не правиме ништо, едноставно човекот е секогаш поважен од животното. Така да, ако мене твоето куче ми смета а со тоа не мислам на неговото постоење туку со постапки какви што спомнав погоре, тогаш ти едноставно не си кадарен ( способен ) да чуваш милениче. Кога подобро ќе размислам, овој проблем и нема две страни :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не правиме ништо, едноставно човекот е секогаш поважен од животното. Така да, ако мене твоето куче ми смета а со тоа не мислам на неговото постоење туку со постапки какви што спомнав погоре, тогаш ти едноставно не си кадарен ( способен ) да чуваш милениче. Кога подобро ќе размислам, овој проблем и нема две страни :D

Значи човекот е најбитен и неговиот мир така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom