Кучиња кои постојано лаат и завиваат, закони за санкционирање и контрола

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Vanlok, 14 септември 2013.

 1. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  Како што вели насловот темава се однесува на кучиња кои постојано лаат и завиваат, поточно за закони за санкционирање и контрола на оваа релативно честа појава.

  Претерано лаење е резултат од лошо или никакво воспитување/тренирање на кучето. Не е вистина дека кучето мора да постојано да лае само затоа што е куче. Ниту е вистина дека околината мора да го трпи тоа малтретирање, кое е посебно изразено во летните месеци и топлите денови кога сите имаат отворени прозорци (и врати).

  Знам дека во други земји има закони што го третираат овој проблем. Претераното лаење лесно се утврдува, кучето не смее да лае на нешто што не е во непосредна близина или внатре во дворот на власникот, не смее да лае на комшиите, итн сите варијанти кога кучето не смее да лае се пропишани во законот и се конкретно кажани.
  Инспектор го утврдува ова со контрола, кучето смее да лае по него само кога иснпекторот ќе се приближи до самата ограда на дворот или кога ќе влезе во тој двор. За становите исто има соодветни правилници. Ако кучето „падне„ на контролата, тогаш на власникот му се пишува опомена и му се дава одреден законски пропишан рок до кога мора да го одстрани проблемот. Потоа по тој рок следат нови контроли и соодветни казни, како на пример парична казна и налог за одстранување на кучето.

  Власниците се должни да ги дресираат кучињата, или да ги преселат/одстранат од локацијата (што и да подразбирате под ова, се работи за избор на власникот).
  Постојат и решенија со огрлици кои реагираат со непријатен мирис за кучуњата (лимун ако не се лажам) или со слаб ултразвук електрошок или електрошок. Овие уреди во огрлиците се активираат кога кучето прегласно/предолго лае.


  Значи власникот е должен да го научи кучето да не лае постојано и да не смета на комшиите. Или да го однесе некаде на друго место каде се толерира непрестано лаење (на село?).
  Она што ме радува е дека конечно почна да се носат вакви закони и кај нас. Прва го скрши мразот општина Центар, а се надевам дека наскоро со вакви закони ќе следат и други други општини.


   
  На ZeenaK9, scary, Логаритам. и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Пропалица

  Пропалица Мртов/а

  Член од:
  25 јуни 2011
  Мислења:
  2.867
  Допаѓања:
  1.405
  Ова треба во цела Македонија да се донесе. А што ќе биде со уличните кучиња кој постојано лаат и завиваат?.
   
  ZeenaK9, Roko Dilan, Јаневски и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Provenzano

  Provenzano

  Член од:
  26 август 2013
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  239
  Искрено и благо кажано, глупо е некој да ми забранува шо може да чувам в двор а шо не.. Не дека имаме куче дома ама според мене многу попаметно ке е да се обрврзат сите сопственици на кучиња у овој случај да стават на влезната порта знак со кој ке се сигнализира присуството на куче во дворот на таа индивидуа. Па на тај начин секој еден ќе си биде одговорен ако му се случи нешто оти пред да влезе има видено оти тука у тај дом и у тај двор има куче.

  А за лаењето: са да оти е проблем ама нека имат разбиране комшиите. И ние може не сакаме да ги слушаме комшиите ко се карат, е*ат или ред др раб ама етто, комшии сме и треба да се разбираме едни на други. Глупо е мош да споредувам лаење на куче со карање на луѓе ама базата на проблемот е секојпат иста: Едениот прави нешто шо на другиот му пречи
   
  На ZeenaK9, PurplePuma, kapetan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.730
  Допаѓања:
  2.255
  Се сложувам со ова. Иако сум сопственик на куче не сакам непотребно лаење. Кучето треба да биде гласник кога некој доаѓа во домот, нормално доколку се работи за чувар да си ја сработи работата за што е наменето и дресирано. Кај мене се има случено да дојде инспекција бидејќи наводно кучињата постојано лаеле. Но, кога дојде инспекторот пријатно беше изненаден кога виде кучињата се примерни, гласот им се слушна само кога човекот влезе и потоа си се вратија во кукучките или тивко не посматраа од боксовите. И самиот рече дека често се соочува со овој проблем, но за среќа кај мене немаше проблем, па не добивме ни опомена. Потоа слушнав дека опомена добил тој што лажно пријавил.

  Никој не е должен да трпи такво досадно лаење, јас лично не сакам да ме боли главата од таков лаеж, а уште помалку комшиите да бидат вознемирени. Си постои соодветна дресура за тоа, а секој совесен сопственик треба да биде доволно свесен. Поготово за сопствениците што чуваат раси кои завиваат и лаат непотребно.
   
  На ZeenaK9, PurplePuma, Атомската мравка и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  На сметањето од постојано и гласно лаење се однесува овој закон, за какво влегување во двор зборуваш... Прочитај го пак уводниот пост.

  Инаку... Алал да им е на тие комшиии што секојдневно се онадат во дворот, правејќи бука на ниво на гласно лаење од куче, и плус тоа да го прават 24/7. (y)
   
  ivan988, Roko Dilan, MiaSanMia и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.378
  Ти бе ванлок многу чуден чоек си, цигари ти сметаат, деца ти сметаат, кучиња ти лаат, а да се преселиш на некоја планина најдобро? :D
   
  На Kallista, Луси_Лу, ZeenaK9 и уште 22 други им се допаѓа ова.
 7. Hurin

  Hurin Pokerface bastard

  Член од:
  3 јуни 2009
  Мислења:
  7.723
  Допаѓања:
  12.169
  а шо сакаш да прават, серенади да свират, претерувате со работи против природата
   
  На Crazy in Love, AnFem, bucio и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. Kresarian

  Kresarian

  Член од:
  3 јули 2010
  Мислења:
  1.223
  Допаѓања:
  1.860
  Со две раце потпишувам.
  Имам едно во комшии што секоја вечер не престанува да лае. Разбирам дека кучињата лаат, но не разбирам како секоја вечер може само да лае џукелата. Во лето морам да затоворам прозорци навечер за да не полудам од лаењето.
   
  На Amaterasu и Blade Torch им се допаѓа ова.
 9. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  Радо, веднаш би го направил тоа. Куќичка на планина. Мала бавча со свеж зеленчук за со ракија, домашно направена во сопствениот подрум (поголем да е, да има место и за правење на вино и пиво, можда и бурбон и такви послатки вискија од пченкарен слад).

  Алас, не можам да го убедам мојот работодавец да ја пресели фирмата во соседството. ;)
   
  Kallista, mspasovski, SaltNPepa и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.445
  Сите проблеми во светот и во својот живот си ги средивте, па сега ви остана да сопрете кучињата да лаат.
  Лаењето е нивниот јазик, исто како што ние имаме свој јазик и не се разбираме, и кучето има душа и ти имаш душа, со тоа што човекот е посилен од него не значи дека треба да владее врз него.

  Еден ден ќе дојде кога и птициве што пеат ќе му сметаат. Зар и тогаш ќе го сопираат пеењето на птиците?

  Природата рекла кучето ќе лае, а човекот ќе збори....... И ТОА ТАКА И ЌЕ ОСТАНЕ, а не некои глупи закони да носите.
   
  На buli13 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. јас

  јас

  Член од:
  22 февруари 2007
  Мислења:
  7.076
  Допаѓања:
  1.938
  Не е. Исто како шо можиш да ми викниш Џандари ако јас сум претерал со журка, со образложение дека сум нарушувал јавен ред и мир, истото треба да важи и за џукеливе. Ако некој сака џукела, се додека не ми смета нека си ја џува и в кревет ако сака, ама па да слушам џавкање среде цивилизација (ако е цивилизација ова) ептен нема смисла.
   
 12. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  Тебе, ако во дворот урлаш и завиваш навечер во ниедно време, ќе те уапсат експресно!
  Зошто не и кучето? Добро де, не баш да го уапсат ама да се спречи буката... ;-)

  Oд друга страна, ако си го прибереш кучето дома, па уште и во просторија со добра звучна изолација... па нека си комуницира колку сака (на децибелно ниво на нормален човечки разговор, чим веќе правиш споредби со луѓето).
  Разбираш ли сега, за сметањето зборуваме... кучињата можат да научат да не лаат гласно и постојано. Има начин како... а сега има и закон зошто, ако веќе етиката и логиката не помагаат.
   
 13. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.445
  Мој двор, моја територија, мој правила ;)

  Кучето си лае, а за лаењето секогаш има причина ;)
   
 14. ficdogg

  ficdogg 221b

  Член од:
  29 септември 2008
  Мислења:
  1.071
  Допаѓања:
  649
  Природата исто така рекла дека кучињата треба да се чуваат во големи бетонски кутии со ланец од нергосувачки челик нели?
  Немој безпотребно тој "природниот" аргумент да го вадите кога ве мрзи да ги дресирате животните. Има кучиња што лаат само на непознати лица кои им влегуваат во нивната територија, а има и џукели кои лаат и завиваат по цел ден без некој посебна причина.
  Ретко кога овој проблем е до самото куче, повеќе е до сопственикот.
   
  На Roko Dilan, PurplePuma и Vanlok им се допаѓа ова.
 15. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.324
  Допаѓања:
  26.851

  Jas imam sirok dvor, utre cirkus ke otvoram, slonovi se nadevam obozavaat komsiite. MoJ pravila!

  Kuceto si lae, oti ne e nahraneto, oti e skitnik, i oti drzavata ne gi prebira da se uspijat.

  Dodeka pak, tie so sopstvenici, nemam predlog resenie ako neznaat kuce da izdresirat.
   
  На Луси_Лу му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: