Кучиња кои постојано лаат и завиваат, закони за санкционирање и контрола

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.302
Поени од реакции
29.772
Мој двор, моја територија, мој правила ;)
Прво прогласи независна држава во територијата на дворот. Туку ај доста те хранам, најди нешто друго... ;)


П.С. Модератори: премногу тролање се толерира на форумиве. Може ли барем на подфорум за право и правни прашања нормална дискусија да има? ...да може некој да отвори и нормално да чита тема без да чешла низ страници и страници ретардирани тролања?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Природата исто така рекла дека кучињата треба да се чуваат во големи бетонски кутии со ланец од нергосувачки челик нели?
Немој безпотребно тој "природниот" аргумент да го вадите кога ве мрзи да ги дресирате животните. Има кучиња што лаат само на непознати лица кои им влегуваат во нивната територија, а има и џукели кои лаат и завиваат по цел ден без некој посебна причина.
Ретко кога овој проблем е до самото куче, повеќе е до сопственикот.
Па кој рекол дека се чува во бетонски кутии на ланец..... туку се нама што да се прави, па ај со кучињата ќе се занимавате :facepalm:

Jas imam sirok dvor, utre cirkus ke otvoram, slonovi se nadevam obozavaat komsiite. MoJ pravila!

Kuceto si lae, oti ne e nahraneto, oti e skitnik, i oti drzavata ne gi prebira da se uspijat.

Dodeka pak, tie so sopstvenici, nemam predlog resenie ako neznaat kuce da izdresirat.
Сакаш да кажеш дека кучињата треба да се успиваат?!
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
јас имам куче и лично и мене ми пречи кога ќе зајде од лаење некогаш. ама секогаш има една иста причина за тоа зајдување, а тоа се улични кучиња. и не е само моето, кога ќе поминат уличните, почнува да урла секое куче во улицата не затоа што е лошо воспитано или е бесно или не знам какви глупости, туку едноставно тоа е нивниот природен нагон - си ја бранат територијата. инаку кај мене во улица секоја трета куќа има куче ама ниту едно не е онакво како што е опишано во првиот пост - да лае по цел ден и цела ноќ да не можеле комшиите да спијат. дури ни меѓу себе никогаш не си лаат иако скоро никогаш не се сретнале очи во очи. нормално е да поврескаат неколку минути. ако продолжат уште неколку должен е сопственикот да ги замолчи и тоа е тоа. не знам што толку се прави од мравка слон, да морало закони да се носат што значело непотребно лаење, дали било по човек или по животно, колку метри од дворот бил објектот на лаеж, драпај си папокот, па тоа да се санкционира драконски казни па дури и до „успивање“ на кучето
се разбира дека треба да има правила, посебно за одгледување на потенцијално опасни кучиња, ама глупаво е да се претерува со некои квазилиберални/политички коректни закони копи-пејст од америка каде што ѓаолот си немал работа па си ги е*ал децата
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.302
Поени од реакции
29.772
... нормално е да поврескаат неколку минути. ако продолжат уште неколку должен е сопственикот да ги замолчи и тоа е тоа. не знам што толку се прави од мравка слон, да морало закони да се носат што значело непотребно лаење, дали било по човек или по животно, колку метри од дворот бил објектот на лаеж, драпај си папокот...
Види баш за тоа се законите, за да не се расправаме ние како соседи за тоа дали кучињата лаат неколку минути, или сепак ќе излезе дека и по неколку саати лаат...
Пази секакви луѓе има, јас не велам дека ти си за никаде или дека јас сум совршен. Ама кога доаѓа до радикални разијдување на гледиштата тогаш мора да има закони за да не ги рамниме разликите како на дивиот запад.

Инаку, на другата страна на улицата, ни на улични кучиња не е дозволено екцесивно непрекинато лаење. Ова се постигнува со тренинг. Територијата на кучето е само дворот, не улицата или целото маало.

Изговор нема, има истренирани кучиња и има нетренирани кучиња. Како што има совесни власници и мрзливи власници. Секој што се нафаќа да чува куче мора да е свесен за обврските што доаѓаат со тоа. Изговори нема, кој сака да чува куче во урбана средина, мора да вложи труд (или пари) да го цивилизира тоа куче преку тренинг.
Затоа се законите, за работите да бидат под контрола и точно да се наведе што е прифатливо а што е неприфатливо.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
комшијава има едно такво мрднато куче кое лае цело време без никаква причина и на него му иде на живци, само ќе искочи и ќе му се издере "доста бе а бе прекини више!" :facepalm:
и сеа ќе ми се праи паметен некој на форумов дека тоа е нормално и ја неам други проблеми уште и од кучево глава да ме боли, а да сте на мое место да ве видам што ќе зборите, лицемери :rolleyes:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.302
Поени од реакции
29.772
комшијава има едно такво мрднато куче кое лае цело време без никаква причина и на него му иде на живци, само ќе искочи и ќе му се издере "доста бе а бе прекини више!" :facepalm:
и сеа ќе ми се праи паметен некој на форумов дека тоа е нормално и ја неам други проблеми уште и од кучево глава да ме боли, а да сте на мое место да ве видам што ќе зборите, лицемери :rolleyes:
Проблемот најчесто се луѓе што немаат време а не им се дава пари да ги издресираат кучињата на цивилизрано однесување. Или ќе купат куче за децата, а потоа никој не го рецка кучево -чмае во двор и само за да му дадат јадење го гледаат.

Најлошо е што нивниот проблем често го решаваат преку подобра звучна изолација... а комшиите кој ги е*е! o_O
Во зима е полесно, ќе затвориш прозори... ама летно време е ужас. Имам и јас еден таков сосед, со едно такво забегано куче. И по пеперутки и врапци лае, за мачките, соседите и минувачите не ни правам муабет... тоа е нездраво лаење, просто ми се чини дека ќе се задави од немање воздух, абе се фрла во оградата лае ли лае. Неверојатно нервира.
Посебно кога ќе се вратам од ноќна смена, преморен и само што сум заспал... Џукелава почиња да лае и едноставно не прекинува. Ми иде да му лупнам една цигла во фаца, ама тоа ти е... кој сака проблеми по судови после. Башка што неќам никого на совест да носам, па ни куче.
Ако не се смени ништо ќе инвестирам во уред со ултразвук.

Во одредени случаи оваквите уреди се делотворни:
http://www.amazon.com/PetSafe-Outdoor-Ultrasonic-Bark-Deterrent/dp/B000UZNLGA

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
А бе кој инспектор ќе дојди за кучето лаење тука, тоа за поситна кражба не идат :icon_lol:....
--- надополнето: 14 септември 2013 во 16:24 ---
Тоа му го украдоа џандарот му рече немаме друга работа тебе песот ќе ти го бараме :icon_lol:.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Проблемот најчесто се луѓе што немаат време а не им се дава пари да ги издресираат кучињата на цивилизрано однесување. Или ќе купат куче за децата, а потоа никој не го рецка кучево -чмае во двор и само за да му дадат јадење го гледаат.
а бе тоа е, денеска секој има куче, а нити ги гледаат ни ништо...комшијава порано имаше персиска мачка и надвор ја чуваше :facepalm: му дремеше цело време пред врата искачаше само јадење да и остаи
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Радо, веднаш би го направил тоа. Куќичка на планина. Мала бавча со свеж зеленчук за со ракија, домашно направена во сопствениот подрум (поголем да е, да има место и за правење на вино и пиво, можда и бурбон и такви послатки вискија од пченкарен слад).

Алас, не можам да го убедам мојот работодавец да ја пресели фирмата во соседството. ;)
Не бе каква планина овци има таму и тие се гласни кога ќе почнат бе бе да прават пер хистерија е тоа еј. Полошо од гласни деца во кафиќ е. Боље е во пештера да се пробаш.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас едно време пред едно 7-8 години имав едно кученце (не дресирано) ама многу паметно :)
За се посебно лаеше и секогаш знаевме зашто лае....на пример некогаш ке се провлечеше еж и он на посебен начин не известуваше,недај боже да поминеше некој ром,од километар го осеќаше,еден комшија воројатно некогаш нешто го искарал и по него лаеше,поштарот еднашка му мавташе со писмата и секогаш кога ќе дојдеше до врата тој лаеше за да ни каже.....а поголеми проблеми немавме ;)
 
Ф

Флеш

Гостин
ова се глупости .... џабе,но ќе нема никаков ефект .... Најдобро е да се направи Полиција за Животни на цела територија на државата како во Америка ,развиените земји ... Контрола,злоупотреба,шверцување на животни итн ,се во една институција,под една капа би било згрижено во врска со животните .... Ем оној број на невработени воени лица,полицајци би се вработиле, ем контрола на животните во цела земја ...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Мој двор, моја територија, мој правила ;)

Кучето си лае, а за лаењето секогаш има причина ;)
да ти ебам логиката шо ја употреби.... ај ја ке осетам потреба у 3 сабајле да рокнам музика у мој двор... моја територија - а за музиката си имам причина нели - и сите комшии ке ме трпат?


добро бе со која глава мислите? со горната или со долната?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Што слушнав на крајот на вестите на сител,Ивона рече,Жерновски забранил да се чува куче по дома????o_O
И треба да се забрани по станови....ако е точно,секоја чест....:cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom