Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
Mozes da napravis kontrola. Megjutoa ako funkcionira kako sto treba jas ne bi se grizela. Krstkodlaka e, ladno i e, trosi provekje, bledosta verojatno doagja radi periferna vazokonstrikcija, za da ne oddava ndpotrebno energija, pa ti izgleda bleda.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
50
Поени од реакции
22
Да се надоврзам на предходното прашање и одговор, па и јас да прашам. Дали кај кучињата е потребно или пожелно да се направи преглед (систематски, крвни анализи и сл.) иако нема видливи проблеми со здравјето и на која возраст, како и од што би се состоел да го наречам превентивниот преглед?
П.С. Во мојот случај се работи за среден шнауцер 2,5 години
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
Da, trijas, krvna slika i biohemija. Moj sovet pred pocetokot na sezonata na bolvi krlezi i komarci zaedno so kombo test za zarazni bolesti.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.495
Поени од реакции
775
Da, trijas, krvna slika i biohemija. Moj sovet pred pocetokot na sezonata na bolvi krlezi i komarci zaedno so kombo test za zarazni bolesti.
Препорачливо или па и не мора? Тоа би било почеток на пролет?
Од рака, колку би чинело се тоа?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
Cena ne bi znaela da ti kazam. Kaj nas krvna slika i pregled e 500 den. Biohemija e 600-700 den, zavisi kolku paramenti ke proverimd i testot e 1500.

Sega... Od tebe zavisi. Ne gledam zosto da ne si go proveris kuceto poasalno ednas godisno.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.612
Поени од реакции
4.306
Како да му се помогне на куче задавено од коска? За шарпланинец се работи, 2-3 часа се мачи да ја извади, да ја исповраќа ама неуспешно.
 
Член од
25 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Си зедовме малечко пред некој ден , кажано ни е дека е златен ретривер, но нема педигре. Може да ми пише некој кој би се разбирал околу препознавање на расата и неколку прашања?
( П.С воопшто не ни е битно дали е чистокрвно, но, чиста љубопитност дали има шанси за привремено педигре и процедура) Благодарам
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.474
Поени од реакции
7.669
Си зедовме малечко пред некој ден , кажано ни е дека е златен ретривер, но нема педигре. Може да ми пише некој кој би се разбирал околу препознавање на расата и неколку прашања?
( П.С воопшто не ни е битно дали е чистокрвно, но, чиста љубопитност дали има шанси за привремено педигре и процедура) Благодарам
Стави слика.
 
На врв Bottom