Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
8 ноември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

Сакам да си купам златен ретривер но не знам каде да најдам некое добро легло. Бидејќи реално има многу лажговци. Дали знаете некој што продава чистокрвни кутренца. Не ми е важно педигрето само сакам да биде чистокрвно кутренце од тајс раса. И ДО КОЈА цена се движат кутренцата со педигре и без педигре. Слободно може и да ме контактирате 076 705 193.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
237
Поени од реакции
541
Неодамна ни дојде во двор ретривер прекрасен, кукла, отидовме кај ветеринарот на нашиве да провери тоа чип, такви ствари, ги најдовме сопствениците и не се заинтересирани да го земат назад. Би го чувале, имаме огромен двор, огромна куќа, просотор и услови ќе има, ама кучево ни е некако многу тажно. Верувам дека тоа е од тоа што има преживеано ете да е напуштено, ама што ако се навикне на нас и после дојдат си го бараат сопствениците? Има ли опција да си го заведеме како наше, да се смени чип, ветеринаров не ми е достапен а утрово со таа мисла се разбудив. Почна да се опушта синоќа по малце, играа со ќерката на сопругот, му светнаа пак очињата, утрово дојде кај мене во соба, весело беше. Каква е процедурата да го заведеме на наше име?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.125
Поени од реакции
3.485
Неодамна ни дојде во двор ретривер прекрасен, кукла, отидовме кај ветеринарот на нашиве да провери тоа чип, такви ствари, ги најдовме сопствениците и не се заинтересирани да го земат назад. Би го чувале, имаме огромен двор, огромна куќа, просотор и услови ќе има, ама кучево ни е некако многу тажно. Верувам дека тоа е од тоа што има преживеано ете да е напуштено, ама што ако се навикне на нас и после дојдат си го бараат сопствениците? Има ли опција да си го заведеме како наше, да се смени чип, ветеринаров не ми е достапен а утрово со таа мисла се разбудив. Почна да се опушта синоќа по малце, играа со ќерката на сопругот, му светнаа пак очињата, утрово дојде кај мене во соба, весело беше. Каква е процедурата да го заведеме на наше име?
Зошто не им побарате изјава на сопствениците дека се откажуваат или дека ви го поклонуваат?
Инаку, пред повеќе години јас добив куче, сопствениците го објавија во оглас и го поклонуваа. Имаше чип. На ветеринар му отворија нова книшка, јас сум наведен како сопственик. Чипот не го менувавме
 
Член од
26 август 2019
Мислења
237
Поени од реакции
541
Зошто не им побарате изјава на сопствениците дека се откажуваат или дека ви го поклонуваат?
Инаку, пред повеќе години јас добив куче, сопствениците го објавија во оглас и го поклонуваа. Имаше чип. На ветеринар му отворија нова книшка, јас сум наведен како сопственик. Чипот не го менувавме
Супер, не прашав за оваа опција бидејќи реално бевме сконцентрирани на тоа да го вратиме кучето и бев изненадена од нивната реакција дека не беа заинтересирани за тоа. Ќе го исконтактирам ветеринарот и ќе средиме. Фала!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.125
Поени од реакции
3.485
Супер, не прашав за оваа опција бидејќи реално бевме сконцентрирани на тоа да го вратиме кучето и бев изненадена од нивната реакција дека не беа заинтересирани за тоа. Ќе го исконтактирам ветеринарот и ќе средиме. Фала!
Јас немав причина да се сомневам дека кучето ќе остане кај мене. Тоа беше доста возрасно, кога го добив, сега старее. Го сакам како и останатите што ги имам и воопшто не се кајам што го земав. Претходните сопственици го подаруваа бидејќи се преселиле, бидејќи кучето многу лае и заради тоа имаат проблеми со комшии.
Тагата на кучето брзо поминува, ако и за тоа се погрижите
 
Член од
26 август 2019
Мислења
237
Поени од реакции
541
Јас немав причина да се сомневам дека кучето ќе остане кај мене. Тоа беше доста возрасно, кога го добив, сега старее. Го сакам како и останатите што ги имам и воопшто не се кајам што го земав. Претходните сопственици го подаруваа бидејќи се преселиле, бидејќи кучето многу лае и заради тоа имаат проблеми со комшии.
Тагата на кучето брзо поминува, ако и за тоа се погрижите
Ние немаме проблем да го чуваме, секако ни беше во план, не е многу старо според податоците, има година дена, ќе се навикне и ќе биде третирано ко царче. Ќе го средиме, ќе го однесеме на грумер, ќе му купиме и нему бокс со кукичка, ќе биде среќно со нас. Ти благодарам на информации.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.860
Поени од реакции
2.421
@MaMasita se sto treba veterinarot da napravi e da prefrlu sopstvenistvo vo sistenot. Zemete si go pasosot od sopstvenicite stom ne sakaat da go cuvaat. Ako ne nov ke otvorite. Toa e toa
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
253
Поени од реакции
149
Сакам да земам Cane Corso.
Искуство со оваа раса ?
 

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, mi treba sovet vo vrska so moeto kutre angliski koker spaniel, koe e 8 nedeli staro. So mene e veke 2ipol nedeli, no pred dva dena pocna da ima meka stolica (ne e diarea). Dodeka bese vo legloto bese hranet so royal canin starter. I otkoga go zemav pocnav da go hranam so purina junior (pilesko i oriz) pomesano so royal canin. I do sega bese hranet so purina. Ja ima primeno do sega samo prvata vakcina (vtorata ke ja primi ovaa nedela) i dva pati e procisten od glisti. Kutreto si ima apetit, pie voda, raspolozen e, si igra. Samo me sekira mekata stolica, koja e cista nema ni crvi, ni krv. Dali ima treba da se panici, ili se e okey? Posetivme veterinar i mi kaza da ne se sekiram, deka mozebi e do hranata. Ama dobredojdeno mi e sekoe iskustvo.
Vi blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom