Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
4 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
9
Бидејќи гледам дека има ветеринар на темава, се осмелив да пишам. Кучето ми е старо 4,5 години отприлика, здраво право сега за сега барем така изгледа. Тежи 22-23 кг, питбулка, не и знам генетика. Зимно време скоро редовно паѓа во тежина и по дома е полетаргична, 90% од времето спие или е залепена за радијатор. Надвор не можам да ја изнесам, ќе протрча некој круг и право во кревет.
Ја хранам со еден оброк сува храна и втор оброк месо (пилешко -пр цела кокошка испечена раскомадана без коски, еден грст пилешки џигер два пати неделно, риба обично гирици, давам живи коски да ги глода во двор, ориз, зеленчук повремено од она што е дозволено).
Кога ќе приметам потечна столица или лош здив што лесто се случува само зимно време и давам само пробиотик и ориз и месо варено да крка. Повремено непцата и се многу бледи, целото куче изгледа утепанко, како со подочњаци. Дали треба да ја однесам на ветеринар за некоја крвна слика или нешто такво, со оглед на тоа што други симптоми нема, или можам да го средам ова по дома (не ми се шета со коронава)?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Mozes da napravis kontrola. Megjutoa ako funkcionira kako sto treba jas ne bi se grizela. Krstkodlaka e, ladno i e, trosi provekje, bledosta verojatno doagja radi periferna vazokonstrikcija, za da ne oddava ndpotrebno energija, pa ti izgleda bleda.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Да се надоврзам на предходното прашање и одговор, па и јас да прашам. Дали кај кучињата е потребно или пожелно да се направи преглед (систематски, крвни анализи и сл.) иако нема видливи проблеми со здравјето и на која возраст, како и од што би се состоел да го наречам превентивниот преглед?
П.С. Во мојот случај се работи за среден шнауцер 2,5 години
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Da, trijas, krvna slika i biohemija. Moj sovet pred pocetokot na sezonata na bolvi krlezi i komarci zaedno so kombo test za zarazni bolesti.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Da, trijas, krvna slika i biohemija. Moj sovet pred pocetokot na sezonata na bolvi krlezi i komarci zaedno so kombo test za zarazni bolesti.
Препорачливо или па и не мора? Тоа би било почеток на пролет?
Од рака, колку би чинело се тоа?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Cena ne bi znaela da ti kazam. Kaj nas krvna slika i pregled e 500 den. Biohemija e 600-700 den, zavisi kolku paramenti ke proverimd i testot e 1500.

Sega... Od tebe zavisi. Ne gledam zosto da ne si go proveris kuceto poasalno ednas godisno.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.494
Поени од реакции
6.120
Како да му се помогне на куче задавено од коска? За шарпланинец се работи, 2-3 часа се мачи да ја извади, да ја исповраќа ама неуспешно.
 
Член од
25 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Си зедовме малечко пред некој ден , кажано ни е дека е златен ретривер, но нема педигре. Може да ми пише некој кој би се разбирал околу препознавање на расата и неколку прашања?
( П.С воопшто не ни е битно дали е чистокрвно, но, чиста љубопитност дали има шанси за привремено педигре и процедура) Благодарам
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Си зедовме малечко пред некој ден , кажано ни е дека е златен ретривер, но нема педигре. Може да ми пише некој кој би се разбирал околу препознавање на расата и неколку прашања?
( П.С воопшто не ни е битно дали е чистокрвно, но, чиста љубопитност дали има шанси за привремено педигре и процедура) Благодарам
Стави слика.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Си извинувам што постот го пишувам (делумно) на погрешна тема, ако има соодветна модераторите слободно нека го пренасочат постов.

Имам проблем со кучето, не знам дали има лајшманија или не. Летото го тестиравме на резултатот покажуваше минимален знак на лајшманија (стрелката која треба да се наполни доколку има, беше бледо исполнета), но според крвната слика ни кажаа дека не е лајшманија. Сега (од пред 3-4 месеци) му се појави црвенило во носот кое му се прави како сува кожа и исто очите му се црвени. Други симптоми на лашманија нема (има апетит, нема опаѓање на крзно, ноктите (барем колку што можевме да го следиме, не му се нагло пораснати)).

Ќе ве замолам за коментар само од лица кои веќе се "судриле" со ваква ситуација, или уште подобро, доколку некој е ветеринар.
Го префрлам тука мислењето ако имате некој добар совет :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Го префрлам тука мислењето ако имате некој добар совет :)
Dokolku imalo linija, togas kuceto e pozitivno. Intenzitetot na istata ne e vazen. Ili ja ima ili ja nema. Sledno e da se zeme krv i da se isprati na fakultet za da se odredi titar na antitela i so preporaka na veterinar da se pocne so terapija.
 
Ф

Флеш

Гостин
Се спремаме кучката да ја париме,било каков совет е добредојден,на која возраст е најдобро,кој период,како иде процес и трошоци за цел процес . Има 15 месеци,стафорд .
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Се спремаме кучката да ја париме,било каков совет е добредојден,на која возраст е најдобро,кој период,како иде процес и трошоци за цел процес . Има 15 месеци,стафорд .
Јас не сум ветеринар, ама испод 24 месеци не би дал да се пари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom