Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Zdravo da prasam, ima nekoj info kade tocno gi ima ovie kuceski "poligoni" nekoja slika so lokacii po naselbi?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Дечки има ли некој информации за делот од законот за заштита и благосостојба на животните
кој гласи:

Член 30
Опасни кучиња

(1) Опасни кучиња се кучиња:
- кои без причина нападнале човек и му нанеле телесни повреди или смрт;
- кои се затекнати во организирана борба на животни;
- од одредени раси и нивни мелези кои заради нивните расни карактеристики може да представуваат опасност за луѓето и животните и
- кои на тестот на социјализација се прогласени за опасни кучиња.
(2) Кучињата кои може да представуваат опасност за луѓето и за животните се прогласуваат за опасни кучиња и се внесуваат во Регистарот на опасни кучиња кој го води Aгенцијата.
(3) Сопственикот или одговорното лице за опасно куче треба да обезбеди услови за држење на животното соодветно за расата, потребите и карактеристичното однесување, при што вклучително треба:
1) кучето да го чува во заграден простор или врзано и
2) при движење кучето да го врзе на поводник и да му стави заштитна маска.
(4) Опасните кучиња при движење треба да бидат придружувани од полнолетно лице.
(5) Сопствениците или одговорното лице за опасно куче кои ги прекршиле одредбите на ставовите (3) и (4) од овој член и одредбите утврдени во прописот од став (7) од овој член треба да поминат соодветна обука во однос на чување и одгледување опасни кучиња организирана и спроведена од страна на Агенцијата. Трошоците за спроведување на обуката се на товар на сопствениците или одговорното лице.
(6) Кучињата кои се затекнати во организирана борба со кучиња се одземаат и привремено сместуваат во прифатилиште за бездомни кучиња или на друго соодветно место заради нивна изолација, опсервација и спроведување на потребните мерки предвидени со прописите од областа на ветеринарното здравство. На кучињата им се спроведува тест за социјализација за утврдување на агресивност. Доколку се утврди дека кучето не е агресивно, по спроведување на мерките согласно прописите од областа на ветеринарното здравство, тоа се нуди за вдомување или се еутаназира во случај кога се исцрпени сите можности за вдомување но не подоцна од 30 дена сметано од денот кога е спроведен тестот за социјализација. Доколку се утврди дека кучето е агресивно, кучето се еутаназира. Трошоците направени за спроведување на овие постапки се на терет на сопствениците односно лицата кои се затекнати во организираната борба со кучиња.
(7) Директорот на Агенцијата ги пропишува расите на кучиња кои се прогласуваат за опасни кучиња по претходно добиено мислење од Kомисијата за заштита и благосостојба на животните, начинот на спроведување и содржината на обуката за сопствениците на

опасни кучиња, начинот на спроведување на тестот за социјализација, формата и содржината на Регистарот на опасни кучиња, како и висината на трошоците за спроведената обука.



Каде да го барам регистарот за опасни кучиња и кои раси по default се сметаат за опасни?
Зошто на веб страната за храна и ветеринарство нема таков регистар

http://fva.gov.mk/mk/registri


?!?
не постои тоа и нема никад да се донесе тоа
 
Член од
19 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, ve molam za pomos/sovet!
Imam americki koker 8 godini, poslednive nekolku meeci se slucuva da ne spie po cela nokj, samo sedi glava mu pagja, me skoriva so nozeto kako da bara uteha. Go nosev Skopje vo Avtokomanda na pregled, Bitola, Prilep i sostojbata se povekje se vloshuva - ne spie po 3-4 veceri se dodeka ne se onesvesti za spienje edna vecer i pak odnovo. Ni kazaa deka ima zamasten crn drob, go stavivme na dieta i terapija. No problemot doagja od drugo mesto - kako da ima bolki vo zadniot del na teloto, ‘rbetot, ne moze da legni, samo sto kje legni se shtreknuva i vrti nakaj gazot kako da go bocnal nekoj so nesto. Vo Avtokomanda katastrofa bese priemot od edna profesorka za eden ton pari. Drugite 2 veterinari vo Prilep i Bitola ni rekoa deka ima neveoloshki problem verojatno. Mu davame apcinja anti-steroidni anti-inflamatorni, diazepam, suplementi za anksioznost no situacijata ne se podobruva Ne spie ni toj ni nie. Ne znam kako da mu pomognam...
Ve molam za sovet, za preporaka, za veterinar, za lek
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Zdravo, ve molam za pomos/sovet!
Imam americki koker 8 godini, poslednive nekolku meeci se slucuva da ne spie po cela nokj, samo sedi glava mu pagja, me skoriva so nozeto kako da bara uteha. Go nosev Skopje vo Avtokomanda na pregled, Bitola, Prilep i sostojbata se povekje se vloshuva - ne spie po 3-4 veceri se dodeka ne se onesvesti za spienje edna vecer i pak odnovo. Ni kazaa deka ima zamasten crn drob, go stavivme na dieta i terapija. No problemot doagja od drugo mesto - kako da ima bolki vo zadniot del na teloto, ‘rbetot, ne moze da legni, samo sto kje legni se shtreknuva i vrti nakaj gazot kako da go bocnal nekoj so nesto. Vo Avtokomanda katastrofa bese priemot od edna profesorka za eden ton pari. Drugite 2 veterinari vo Prilep i Bitola ni rekoa deka ima neveoloshki problem verojatno. Mu davame apcinja anti-steroidni anti-inflamatorni, diazepam, suplementi za anksioznost no situacijata ne se podobruva Ne spie ni toj ni nie. Ne znam kako da mu pomognam...
Ve molam za sovet, za preporaka, za veterinar, za lek
Не знам каде мозе да побарате повеќе помош, сигурно @SaltNPepa знае повеќе од мене (или пак да одите кај неа на консултација сепак таа е ветеринар не јас)

Од искуство на сосема друг тип на проблем јас имав миленик кој мака мачеше долго време и не можевме да најдеме што е проблем. На крај не испратија во Софија во Ветеринарна Амбуланта која е по опремана од тоа што нормално го среќаваш низ Скопје барем каде ни го дијагностицираа проблемот но не беа во можност да го отстранат но барем овозможија со лекарства и специјална исхрана да го чуваме миленикот уште некоја година за повеќе инфо https://centralvetclinic.com/
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки ми треба некој совет, моето куче наполни 5 години ама многу лае кога е во двор, на тераса итн..
Си лежи мирно ама кога ќе помине друго куче, дете, кога ќе слушне лаење од други кучиња итн. почнува силно да лае и не вознемирува и нас дома а и сите во околината.
Дополнително оваа година се искомплицира работата што до нас се вселија комшии со 3 палави деца кои цело време трчаат и вриштат во двор, исто и на нив силно лае. Целта ми е да можам опуштено со отворена тераса да си седам без да треба на секои 5-10 минути да одам да ја смирувам зашто некој поминал по улица или зашто комшиските деца протрчале или вреснале.
Секој совет како да пристапам за решавање на проблемов е добредојден.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Дечки ми треба некој совет, моето куче наполни 5 години ама многу лае кога е во двор, на тераса итн..
Си лежи мирно ама кога ќе помине друго куче, дете, кога ќе слушне лаење од други кучиња итн. почнува силно да лае и не вознемирува и нас дома а и сите во околината.
Дополнително оваа година се искомплицира работата што до нас се вселија комшии со 3 палави деца кои цело време трчаат и вриштат во двор, исто и на нив силно лае. Целта ми е да можам опуштено со отворена тераса да си седам без да треба на секои 5-10 минути да одам да ја смирувам зашто некој поминал по улица или зашто комшиските деца протрчале или вреснале.
Секој совет како да пристапам за решавање на проблемов е добредојден.
За која раса станува збор?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Социјализиран е интензивно? Надвор од дворот/куќата, реагира така? Кога е надвор како реагира?
Никако не реагира, најнормално си шета, знае да се загне по топка деца кога шутираат или да залае по некое куче ама ништо посебно.
Проблемот е кога е во двор и на тераса, па и дома ако спие а слушне од надвор врисок на дете или слично одма се стрчува и лае. Кога е поладно времето нема проблем дека затворено све, ама сега истрчава на тераса и ечи све.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Никако не реагира, најнормално си шета, знае да се загне по топка деца кога шутираат или да залае по некое куче ама ништо посебно.
Проблемот е кога е во двор и на тераса, па и дома ако спие а слушне од надвор врисок на дете или слично одма се стрчува и лае. Кога е поладно времето нема проблем дека затворено све, ама сега истрчава на тераса и ечи све.
Не знам, мојот исто трча така ама застанува и само гледа. Ако лаат нешто повеќе и тој знае да пушти глас.
Ама не знам што совет да дадам.
По ова што читам, како да брани територија, ама не знам.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не знам, мојот исто трча така ама застанува и само гледа. Ако лаат нешто повеќе и тој знае да пушти глас.
Ама не знам што совет да дадам.
По ова што читам, како да брани територија, ама не знам.
Да, и јас мислам исто дека е поврзано со територија, ама улицата не е нејзина територија. Треба изгледа да зборам со дресер, некој што доаѓа на лице место и ќе ја види ситуацијата, вака е тешко да се опише и објасни.
Ако имате препорака за некој од Скопје кажете па ќе размислам што ќе правам.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.838
Да, и јас мислам исто дека е поврзано со територија, ама улицата не е нејзина територија. Треба изгледа да зборам со дресер, некој што доаѓа на лице место и ќе ја види ситуацијата, вака е тешко да се опише и објасни.
Ако имате препорака за некој од Скопје кажете па ќе размислам што ќе правам.
Мене ми е тоа нормално, чува територија. Ако имаш проблем со комшиите, тоа е друга работа. Ама, ако вриштат деца, зошто да не смее и куче да лае.
Пројди покрај моја куќа, да видиш што е лаење
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Мене ми е тоа нормално, чува територија. Ако имаш проблем со комшиите, тоа е друга работа. Ама, ако вриштат деца, зошто да не смее и куче да лае.
Пројди покрај моја куќа, да видиш што е лаење
Абе и други кучиња лаат ама моево некако многу јак глас има.5 пати појако од вриштењето на децата. Вриштење на деца + лаење на моето куче = комбинација смрти :D И нас дома ни смета. Не дека не смее да лае, ама кога би можел да ја научам некако да не лае би било идеално.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.838
Абе и други кучиња лаат ама моево некако многу јак глас има.5 пати појако од вриштењето на децата. Вриштење на деца + лаење на моето куче = комбинација смрти :D И нас дома ни смета. Не дека не смее да лае, ама кога би можел да ја научам некако да не лае би било идеално.
Моето понекогаш лае, колку да се довикува со кучињата во близина. Си разговараат. Ќе се навикнеш, ништо страшно
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Абе и други кучиња лаат ама моево некако многу јак глас има.5 пати појако од вриштењето на децата. Вриштење на деца + лаење на моето куче = комбинација смрти :D И нас дома ни смета. Не дека не смее да лае, ама кога би можел да ја научам некако да не лае би било идеално.
Во Тафталиџе во секој втор двор има кучиња што лаат на минувачи и на други кучиња, и нашево е исто такво.
Според тоа што сум гледала емисии за кучиња, се учи од дресер да не реагираат на сè и сешто. Во оние емисии Whisperer или како се викаа, гледав дечкото дресер обучи куче да не реагира дури и кога дома ќе му влезат, ако газдарицата рече - седи!
Не знам дали кај нас има такви тренери...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom