Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Абе секогаш нарачувам со бројче за следење на пратката освен од големи фирми како Амазон во кои имам голема доверба.Бројче и мирна глава.;)
Од Амазон што имаш нарачувано? Сакам да нарачам квасци за пиво ама не праќаат до МК.
--- надополнето: 24 април 2012 во 15:27 ---
нема врска тоа големи мали фирми.
јас досега ете од толку искуство ни еднаш , ама ни еднаш не ми се случило да не ми ја пратат пратката за која сум платил.
која би им била пазарната логика на таква постапка.
најчесто се случува да ја зафрлат некаде во пошта или едноставно да загини. и во поштата ( било која) се луѓе.
затоа на поскапа пратка обавезно бројче, на некоја евтина на која не се исплаќа да доплаќаш за број не мора.
зборот ми беше дека најчесто робата гини во транспортот ,а не дека не ја испратиле.

е сега замисли да немаше тракинг, како би му докажал на тој дека е во македонија робата. може да те скурца едноставно и да ти речи нема стигнато. како ке му докажиш дека стигна или дека таква пратка постои. тоа сакав да кажам.
вака нема бегање, има да ја најдат па да им пукни;)
Точно така за 1 долар+ не се исплати цела пратка да ти ја снема. ;)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Од Амазон најмногу имам нарачувано книги,па филмови и еднаш нарачав ланче сребрено со мала вредност.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Треба да имаш платено тракинг број кога нарачуваш. Околу 1 и нешто долар е услугата.
Е па не го знаев тоа, први пратки ми се овие а и па не беше некоја скапа роба.Баш сега си идам од пошта и изгледа не е стасана пратката, проверуваше по некои списоци и бараше низ тоа магацинот, тоа е тоа ќе си почекам:)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Е па не го знаев тоа, први пратки ми се овие а и па не беше некоја скапа роба.Баш сега си идам од пошта и изгледа не е стасана пратката, проверуваше по некои списоци и бараше низ тоа магацинот, тоа е тоа ќе си почекам:)
Мене ме нервира тоа што месец и нешто им се мота во магацин и не ја праќаат пратката на адреса :confused: Како да чекаат да застари па да си ја земат за нив. Не е овој случај редок, постојано се случуваат вакви работи.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
На пошта веб сајтот им умре. Кај може сега да се следат пратки знае некој?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
И мене истото ми се случи. Во ист ден 2 нарачки, нормално саатите ги снема а беа и со тракинг број.
Eдно прашање ? Опција македонија нигде негледам или ?
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Имате ли порачувано од suntekstore.com или од aliexpress.com и за колку дена стигаат нарачкиве?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
http://www.geminideal.com/ не испорачува роба, немојте да нарачувате. Јас нарачав нешто ситно ~1$ и не ми го имаат пратено еве веќе 1 месец. Не можам да стапам со никого во контакт. Ко да умреле.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Имав порачано во ист ден рачен саат и очила за сонце од dealextreme.com.Е сеа ми стигнаа само очилава а часовникот го нема.Можно ли е некое копиле в пошта да си го земи часовникот?
инаку пратката е испратена на 3/23/2012 11:30:45 PM
И те како е можно, знам многу луѓе што им се има случено ова.
Не нарачувам да дојде преку наша пошта нипто што е барем нешто вредно.

Од Амазон што имаш нарачувано? Сакам да нарачам квасци за пиво ама не праќаат до МК.
Ќе те имам во предвид кога ќе нарачувам следно нешто, и мене ќе ми требаат нови квасци а пошто се мали кесенцата може и ќе најдам некој да ми донесе на рака тука. Само ЕТА не знам кога би било.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Има некој искуство со dealextreme.com , дали знае за колку време стигаат нарачките и дали е стварно фришипинг ?
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ова тракинг бројчево по колку денови почнува да покажува информации, пошо поминаа веќе 2 дена а сеуште ништо нема:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom