Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Здраво !
Сакам да прашам како можам на најлесен начин да купам производ преку интернет ! Ме бендисаа патики од http://www.shopadidas.com и дали во Македонија производот ќе ми го царинат и да доплатам дополнителни трошоци ? Имам искуство ми стаса iPod и платив вистина премногу 2500 денари а вкупната цена беше околу 10000 денари.
Благодарам.

*Забелешка од модератор:*

Трошоци при порачување преку Интернет:

0-22 евра (со вклучени транспортни и манипулативни трошоци) - не се плаќа царина и ДДВ
22-45 евра - се плаќа само ДДВ

45+ евра - се плаќа ДДВ и царина

Данокот на додадена вредност е 18%. Даночната основица ја сочинува царинската основица зголемена за износот на пресметаната царина.
Царинската вредност на стоката ја сочинува фактурната вредност на која се додадени транспортните и други манипулативни трошоци кои настануваат до влезот на стоката на царинското подрачје на Република Македонија. (Кај поштенските пратки, износот на поштарината влегува во царинската вредност на стоката).
 
Последно уредено од модератор:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.410
Здраво !
Сакам да прашам како можам на најлесен начин да купам производ преку интернет ! Ме бендисаа патики од http://www.shopadidas.com и дали во Македонија производот ќе ми го царинат и да доплатам дополнителни трошоци ? Имам искуство ми стаса iPod и платив вистина премногу 2500 денари а вкупната цена беше околу 10000 денари.
Благодарам
Види тука, тука или тука.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.662
Поени од реакции
10.976
Имаме најскапа царина, јбг. Внимавај и да не ти го оштетат продуктот, сум имал искуство со нашиве неписмењаци, ама не можеш да докажеш. Нејсе, кредитна и терај. А за царина, тоа е друже ќе си платиш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кажете ми нешто за купување онлајн во Македонија или Бугарија. Како стоите со искуство, дали имало некои проблеми кога сте нарачувале итн...секоја информација е добредојдена. :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ако тоа што ке го купуваш е под 45 евра не треба да плаќаш царина.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако тоа што ке го купуваш е под 45 евра не треба да плаќаш царина.
Не сум баш сигурен,мислам дека тоа што го купуваш не треба да е поскапо од 250-300 евра
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Не сум баш сигурен,мислам дека тоа што го купуваш не треба да е поскапо од 250-300 евра
Точно е до 45 евра нема ни данок ни царина. Уште попедерски е што во тие 45 евра се рачунаат и колку си платил за превозот. Значи со се превозот да не е повеќе од 45 евра.
Јас прво мислев дека само продуктот да не е повеќе од 45 евра, ама од fedex ми се јавија еднаш кога нарачував и ми потврдија дека се рачуна и колку си платил за превозот/поштарина.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Точно е до 45 евра нема ни данок ни царина. Уште попедерски е што во тие 45 евра се рачунаат и колку си платил за превозот. Значи со се превозот да не е повеќе од 45 евра.
Јас прво мислев дека само продуктот да не е повеќе од 45 евра, ама од fedex ми се јавија еднаш кога нарачував и ми потврдија дека се рачуна и колку си платил за превозот/поштарина.
Не е проверено дали е до 250-300 евра за пратки по пошта и до 400-500 евра ако пратката е лично твоја и со тебе.
Знам само дека има измени ама треба да се провери.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Значи ако е производот над 45 евра колку ке платам царина планирам да земам продукт околу 55 - 56 евра
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Значи ако е производот над 45 евра колку ке платам царина планирам да земам продукт околу 55 - 56 евра
Никој не може да знае, во основа зависи од типот на продукт. Во реалност зависи од цариникот и неговото толкување на производот и царинскиот ценовник. Во превод македонска работа.

Види тука ако можеш да најдеш во која група на прозиводи спаѓа и колку ќе му биде ддв и царина.
www.customs.gov.mk/html/vodic_za_carinenje_na_stoka_2012_ver3.xls
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Во најлоша ситуација 30% од вредноста на производот +18% од тие 30%.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Колку е безбедно да се купува од:
http://www.dhgate.com/
Дали има некој купувано и дали го добил тоа што го купил од dhgate ?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Колку е безбедно да се купува од:
http://www.dhgate.com/
Дали има некој купувано и дали го добил тоа што го купил од dhgate ?
Сите нарачки до сега ми стигнале без проблем...продавачите се доста комуникативни и одговараат на сите прашања и е многу побезбедно од ибеј
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Сите нарачки до сега ми стигнале без проблем...продавачите се доста комуникативни и одговараат на сите прашања и е многу побезбедно од ибеј
Какви се опциите за плаќање ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom