Купување преку интернет (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од Josifoskii, 2 февруари 2012.

 1. arakenx

  arakenx

  Член од:
  13 јули 2010
  Мислења:
  2.650
  Допаѓања:
  6.098

  There are many payment methods available on DHgate.com as listed below. You can choose the most convenient to you.
  • Credit Card
  • PayPal
  • Real-Time Bank Transfer
  • DHgate e-Wallet
  • -Bank Transfer
   -Western Union
  Јас употребувам PayPal
   
  На ace_elemeNt му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Network

  Network

  Член од:
  24 јануари 2008
  Мислења:
  1.082
  Допаѓања:
  94
  Дали можам да платам со Visa Electron од Тутунска банка ?
  Имам pay pal регистриран ми е на Словенија и е верификуван ,ако изберам да платам преку paypal ми е страв да не ми бараат лична карта и слично за да докажам дека сум од Словенија па послем да ми заминат парите во неповрат...околу 70$ е тоа што сакам да го купам , што би ми препорачале кој метод на плакање да го користам?
   
 3. arakenx

  arakenx

  Член од:
  13 јули 2010
  Мислења:
  2.650
  Допаѓања:
  6.098
  paypal

  со продавачот ќе се договориш за адресата и за производот кога ќе правиш нарачка ќе си пишеш адреса (прво провери дали продавачот испорачува во Македонија) и за плаќање ќе одбереш paypal....ќе те однесе на страната на paypal...ќе се логираш...ќе стиснеш плати и тоа е тоа

  до сега DHGate беа многу коректни и се надевам дека нема некои преваранти од Македонија да почнат да прават ујдурми па да не стават на црна листа

  и не заборавајте да вратите фидбек дека сте го примиле пакетот....бидејќи продавачот зависи од вашиот фидбек, но и вашето следно купување зџависи од тоа како сте се однесувале предходно

  Совет - секогаш одбирајте регистрирана авионска пошта со тракинг број...во поштата во Кина или Сингапур можете да проверите кога летнал авионот....а во пошта во МК кога пристигнал пакетот....неможе да се случи нашите да го лапнат и да го чекате со месеци и години...бидејќи пошта МК мора да го пријави приемот на пакетот
   
  На ace_elemeNt и Network им се допаѓа ова.
 4. Canoner

  Canoner

  Член од:
  31 октомври 2011
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  23
  http://shoppingusa.mk/ се надевам овие ќе ве услужат, само има многу давачки, ама затоа има можеш да си ја осигураш пратката за да не се загуби или оштети, велат стигнува за точното планирано време, имате уште многу работи на сајтот.. можеш и да пишеш и тие ти пресметуваат колку ќе кошта вкупно целата пратка од USA до Македонија.. worth checking out (y)
   
 5. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.021
  Зошто би имал потреба од USA да нарачувам, кога Кинезите бесплатно даваат испорака, а да нарачаш од европа се помали трошоците за транспорт. Сите зезанции од USA се кинески (y)
   
  На Karah и Canoner им се допаѓа ова.
 6. keksi_mik

  keksi_mik

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  310
  Допаѓања:
  101
  Јас имам искуство со нашава царина и си велам,никогаш повеќе не го јадам стапот.Нарачав шал и капа од феррари сајтот.Вкупната цена им беше 40 евра.На крај тука ми бараа уште 30 евра за царина и ддв.Па си викам овие не се нормални.Речиси 100% ме тераа плус да платам.На крај се бев изнервирал и кога видоа дека не ќутам ми ги дадоа така без да платам царина.Како и да е препорачувам да си бегате од нашава царина.Особено ако продуктот кој сте си го купиле им се допадне на некој од цариниците.Е тогаш можно е да ви залепаат и по 200% само за да ви го земат пакетот они.Најдобро за оние кои планираат да си купат тренерки,патики и такви работи е да си појдете на шопинг во Грција или Бугарија.За викендите ве носи автобус за 800 денари.Тука плус е што имате можност за такс фрее т.е враќање на ддв-то.Така да најисплатлива работа за нас е тоа.Доколку пак човек има поголеми желби и апетити. секоја година во Март има супер попуст во Италија.Милано,Тревизо,Рим и Верона се градовите каде што може да се најде ексклузивна облека за многу прифатлива цена.


  Туку ме интересира,дали некој од тука нарачал некогаш од сајтот http://www.alibaba.com/

  Има страшно добри цени.Ама колку е сигурно дали ќе стигне?Е тоа е знак прашање.
   
 7. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.021
  На алибаба еднаш видов и Прилепчанец како продава тутун :pos:.
  Пробај го www.dealextreme.com со бесплатна испорака е.
  А за цариниците македонски крајно време е да се приземјат.
   
 8. MonsterMachine

  MonsterMachine

  Член од:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  А дали некој има прдавано работи на ebay и да ми каже мислење и дали се исплати?
   
 9. Andrew

  Andrew ќ

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  5.729
  Допаѓања:
  15.226
  ај леле :pipi:
   
 10. Canoner

  Canoner

  Член од:
  31 октомври 2011
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  23
  [​IMG]
   
 11. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Happiness...?

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.692
  Допаѓања:
  4.587
  Од 18 Јануари 2012 чекам од овие... уште нема ништо стасано :гомце:
   
 12. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.021
  Изгледа стварно се :гомце:
   
 13. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Happiness...?

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.692
  Допаѓања:
  4.587
  Јас си го повлекувам зборот, само шо ми стигна то шо требаше од DealExtreme.com :D Значи не се :гомце: :cool:

  ... лошо само со чекањево :/
   
 14. BondJamesBond

  BondJamesBond

  Член од:
  25 јануари 2011
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  ме интересирадали има некој нарачувано од оваа страна http://www.dhgate.com/ и какви се забелешите т. е дали има некој несигурноси во погледа на плаканјето и спораката
   
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.043
  Допаѓања:
  132.108
  Некогаш треба повеќе чекање пошо знаете со кого си имате работа. Еднаш поради мак. пошти чекав месец и пол еден плик од UK да ми стигне. Шта чеш..
   

Сподели преку: