Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имав порачано во ист ден рачен саат и очила за сонце од dealextreme.com.Е сеа ми стигнаа само очилава а часовникот го нема.Можно ли е некое копиле в пошта да си го земи часовникот?
инаку пратката е испратена на 3/23/2012 11:30:45 PM
И мене истото ми се случи. Во ист ден 2 нарачки, нормално саатите ги снема а беа и со тракинг број.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
И мене истото ми се случи. Во ист ден 2 нарачки, нормално саатите ги снема а беа и со тракинг број.
ако е со тракинг можеш одма да провериш дали влезе во македонија, кога влезе , кога е испратена локално. во глобала се што е битно.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ако е со тракинг можеш одма да провериш дали влезе во македонија, кога влезе , кога е испратена локално. во глобала се што е битно.
RA386189193CN ова е бројот, влезен е во МК и го нема никаде.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
RA386189193CN ова е бројот, влезен е во МК и го нема никаде.


така да ливчето враце и во пошта, има да го најдат па да им пукни.
колку што гледам пуштено ти е на локална пошта.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031


така да ливчето враце и во пошта, има да го најдат па да им пукни.
колку што гледам пуштено ти е на локална пошта.
Се ми се чини дека поштарот го мавнал, мутен типац ми е ама ај да не грешам душа ќе видам уште еднаш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Се ми се чини дека поштарот го мавнал, мутен типац ми е ама ај да не грешам душа ќе видам уште еднаш.
па сигурно не исчезнало. таму убаво си пиши дека пратка со број тој и тој стигнала во македонија тогаш и тогаш и после таа пратка е пратена на домашна локација.
види таму малце построго, да сватат дека не се заебаваш. за да не те шуткат ваму таму. заканисе и со тужба ако треба.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
па сигурно не исчезнало. таму убаво си пиши дека пратка со број тој и тој стигнала во македонија тогаш и тогаш и после таа пратка е пратена на домашна локација.
види таму малце построго, да сватат дека не се заебаваш. за да не те шуткат ваму таму. заканисе и со тужба ако треба.
А каде можам да го видам овој тракинг број на праткава од дилекстрим, пошо имам тука само OrderNumber од 18 цифри?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
А каде можам да го видам овој тракинг број на праткава од дилекстрим, пошо имам тука само OrderNumber од 18 цифри?
Треба да имаш платено тракинг број кога нарачуваш. Околу 1 и нешто долар е услугата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
А каде можам да го видам овој тракинг број на праткава од дилекстрим, пошо имам тука само OrderNumber од 18 цифри?
на таа страна се доплаќа дали сакаш да има тракинг.
најверојатно немаш доплатено.
да е скапо нешто сваќам да доплатиш и тракинг, ама за нешто од долар два нема логика. поскап тракингот иди:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lux
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
па сигурно не исчезнало. таму убаво си пиши дека пратка со број тој и тој стигнала во македонија тогаш и тогаш и после таа пратка е пратена на домашна локација.
види таму малце построго, да сватат дека не се заебаваш. за да не те шуткат ваму таму. заканисе и со тужба ако треба.
Бев во пошта денес и ме направи будала тој на царина дека денес ми пристига не сум видел убаво :tapp:. А еве ја твојата слика што покажва дека е пристигнато на 1 март. Е сега направија апдејт па испратено ми е пак на домашна адреса денес еј денес :tapp: . Лопови царински ништо повеќе не можам да кажам.


 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Имав порачано во ист ден рачен саат и очила за сонце од dealextreme.com.Е сеа ми стигнаа само очилава а часовникот го нема.Можно ли е некое копиле в пошта да си го земи часовникот?
инаку пратката е испратена на 3/23/2012 11:30:45 PM
Почекај, ќе ти стигне... мене така од Ebay ми се случи, чекав плус околу 2 недели за втората работа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Бев во пошта денес и ме направи будала тој на царина дека денес ми пристига не сум видел убаво :tapp:. А еве ја твојата слика што покажва дека е пристигнато на 1 март. Е сега направија апдејт па испратено ми е пак на домашна адреса денес еј денес :tapp: . Лопови царински ништо повеќе не можам да кажам.


битно го најдоја:)
а и нема врска тоа, можи и да го затурат некаде, се случва.
и тие се луѓе.
сакав да кажам со тракингот е полесно во секој случај, нема бегање од типот стигна не стигна. си пиши таму се кај е што е.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
битно го најдоја:)
а и нема врска тоа, можи и да го затурат некаде, се случва.
и тие се луѓе.
сакав да кажам со тракингот е полесно во секој случај, нема бегање од типот стигна не стигна. си пиши таму се кај е што е.
Не го најдоа, само ми кажа сум требал поубаво да погледнам денес ми било стигнато... Овие денови ќе дошол поштарот...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Абе секогаш нарачувам со бројче за следење на пратката освен од големи фирми како Амазон во кои имам голема доверба.Бројче и мирна глава.;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Абе секогаш нарачувам со бројче за следење на пратката освен од големи фирми како Амазон во кои имам голема доверба.Бројче и мирна глава.;)
нема врска тоа големи мали фирми.
јас досега ете од толку искуство ни еднаш , ама ни еднаш не ми се случило да не ми ја пратат пратката за која сум платил.
која би им била пазарната логика на таква постапка.
најчесто се случува да ја зафрлат некаде во пошта или едноставно да загини. и во поштата ( било која) се луѓе.
затоа на поскапа пратка обавезно бројче, на некоја евтина на која не се исплаќа да доплаќаш за број не мора.
зборот ми беше дека најчесто робата гини во транспортот ,а не дека не ја испратиле.
Не го најдоа, само ми кажа сум требал поубаво да погледнам денес ми било стигнато... Овие денови ќе дошол поштарот...
е сега замисли да немаше тракинг, како би му докажал на тој дека е во македонија робата. може да те скурца едноставно и да ти речи нема стигнато. како ке му докажиш дека стигна или дека таква пратка постои. тоа сакав да кажам.
вака нема бегање, има да ја најдат па да им пукни;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom