Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
24 септември 2016
Мислења
271
Поени од реакции
263
Pa imas tuka smetka kade treba da plakjash, slobodno od bilo koja banka uplati ja i prilozi go nalogot kako dokument.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
6.002
Не сум баш сигурен,мислам дека тоа што го купуваш не треба да е поскапо од 250-300 евра
ова е ако ЛИЧНО го внесуваш , не по поштаа
Автоматски споено мислење:

Здраво !
Сакам да прашам како можам на најлесен начин да купам производ преку интернет ! Ме бендисаа патики од http://www.shopadidas.com и дали во Македонија производот ќе ми го царинат и да доплатам дополнителни трошоци ? Имам искуство ми стаса iPod и платив вистина премногу 2500 денари а вкупната цена беше околу 10000 денари.
Благодарам.

*Забелешка од модератор:*

Трошоци при порачување преку Интернет:

0-22 евра (со вклучени транспортни и манипулативни трошоци) - не се плаќа царина и ДДВ
22-45 евра - се плаќа само ДДВ
45+ евра - се плаќа ДДВ и царина

Данокот на додадена вредност е 18%. Даночната основица ја сочинува царинската основица зголемена за износот на пресметаната царина.
Царинската вредност на стоката ја сочинува фактурната вредност на која се додадени транспортните и други манипулативни трошоци кои настануваат до влезот на стоката на царинското подрачје на Република Македонија. (Кај поштенските пратки, износот на поштарината влегува во царинската вредност на стоката).
имам нарачувано до 27 евра и не сум платил ДДВ...
Не е проблем ДДВ, па ни царина, ама да не има МАНИПУЛАТИВНИ трошоци, лежарини и слично ???
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo nov sum na forumov.imam poracano do wish.multimedija za vo avtomobilot cenata e 49.65 dolara.dali se carini
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
141
Поени од реакции
104
zdravo nov sum na forumov.imam poracano do wish.multimedija za vo avtomobilot cenata e 49.65 dolara.dali se carini
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
7
zdravo nov sum na forumov.imam poracano do wish.multimedija za vo avtomobilot cenata e 49.65 dolara.dali se carini
Брат, нема правило. Може да добиеш телефон од 500$ без царина, а може да добиеш и обичен овлажнувач на воздух од 20 $ и да те пернат 800-900 ден. царина. Ова го кажувам од лично искуство.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
37
Поени од реакции
3
Ако порачам продукт од америка до македонија што чини 370 евра од амазон колку царина и ДДВ треба да платам? Некој да прати линк од формулата што се пресметува?
 
Член од
17 јуни 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ако порачам продукт од америка до македонија што чини 370 евра од амазон колку царина и ДДВ треба да платам? Некој да прати линк од формулата што се пресметува?
Se carini vo zavisnost od tipot na robata
 
На врв Bottom