Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
31 јануари 2014
Мислења
381
Поени од реакции
1.078
Дали некој има искуство со он-лајн нарачка од Sports Direct и испорака во Македонија? На сајтот имаат опција за испорака во МК по цена од 11.66 фунти, која веројатно зависи од големината/тежината на пратката.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали некој има искуство со он-лајн нарачка од Sports Direct и испорака во Македонија? На сајтот имаат опција за испорака во МК по цена од 11.66 фунти, која веројатно зависи од големината/тежината на пратката.
Јас, што те интересира поточно? :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Време на испораката, битно ми е поради патување надвор од МК.
Колку што пишува во delivery time, кај мене пишуваше 3 дена и за точно 3 стасаа :) не е ова Алиекспрес, не се секирај, почитуваат рокови.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Колку што пишува во delivery time, кај мене пишуваше 3 дена и за точно 3 стасаа :) не е ова Алиекспрес, не се секирај, почитуваат рокови.
со dhl праќаат? нема непријатни изненадувања со нашиов dhl?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
со dhl праќаат? нема непријатни изненадувања со нашиов dhl?
Океј е но ако го пречекориш лимитот (45 евра) освен царината нели, ќе мора и некои глупи трошоци од 700-800 денари као документација, бла бла бла да им ги платиш на ДХЛ.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дали во сумата за царина се рачунаат и трошоците за достава?
Примив пратка преку ДХЛ што беше над 45 евра и, јасно, беше за царинење. При пресметка на трошоците за царинење од ДХЛ ми ги вклучија и трошоците за достава, а во фактурата што е испратена од фирмата јасно си пишува "Freight cost not to be included in grand total".
Знам дека и да сум во право нема шанси од ДХЛ да ми вратат пари, ама чисто за морална сатисфакција, се вклучуваат или не се вклучуваат трошоците за достава во сумата за царинење? Зашто ако се вклучуваат тоа би било крајно дебилно, цената на производот е таа, без разлика колку кошта достава. :toe:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
со дхл во мк нема шанси. бегајте од тоа.

вакви теми има и на други форуми
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Дали во сумата за царина се рачунаат и трошоците за достава?
Примив пратка преку ДХЛ што беше над 45 евра и, јасно, беше за царинење. При пресметка на трошоците за царинење од ДХЛ ми ги вклучија и трошоците за достава, а во фактурата што е испратена од фирмата јасно си пишува "Freight cost not to be included in grand total".
Знам дека и да сум во право нема шанси од ДХЛ да ми вратат пари, ама чисто за морална сатисфакција, се вклучуваат или не се вклучуваат трошоците за достава во сумата за царинење? Зашто ако се вклучуваат тоа би било крајно дебилно, цената на производот е таа, без разлика колку кошта достава. :toe:
Да, сумата за царинење ги вклучува и поштенските трошоци. Без оглед дали пратката оди преку ДХЛ, Федекс, обична пошта или на друг начин. А данокот се додава и на царинските трошоци. Така е за да се избегнат манипулации со префрлање на вредноста на производот на поштарината.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Не го пишува трошокот на достава на секоја пратка.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој има искуство со купување од stockX или Goat и ако да како иде со шипинг царина..
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Дали знае некој зошто при секое плаќање на Aliexpress ми се јавува ова: "The products in your shopping cart is/are not available for order". Но кога ќе влезам во "My orders" и кликнам на "Pay now" плаќањето поминува.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Порачав слушалки отприлика 70 евра, ќе треба ли царина да платам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom