Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Pa imas tuka smetka kade treba da plakjash, slobodno od bilo koja banka uplati ja i prilozi go nalogot kako dokument.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
Не сум баш сигурен,мислам дека тоа што го купуваш не треба да е поскапо од 250-300 евра
ова е ако ЛИЧНО го внесуваш , не по поштаа
Автоматски споено мислење:

Здраво !
Сакам да прашам како можам на најлесен начин да купам производ преку интернет ! Ме бендисаа патики од http://www.shopadidas.com и дали во Македонија производот ќе ми го царинат и да доплатам дополнителни трошоци ? Имам искуство ми стаса iPod и платив вистина премногу 2500 денари а вкупната цена беше околу 10000 денари.
Благодарам.

*Забелешка од модератор:*

Трошоци при порачување преку Интернет:

0-22 евра (со вклучени транспортни и манипулативни трошоци) - не се плаќа царина и ДДВ
22-45 евра - се плаќа само ДДВ
45+ евра - се плаќа ДДВ и царина

Данокот на додадена вредност е 18%. Даночната основица ја сочинува царинската основица зголемена за износот на пресметаната царина.
Царинската вредност на стоката ја сочинува фактурната вредност на која се додадени транспортните и други манипулативни трошоци кои настануваат до влезот на стоката на царинското подрачје на Република Македонија. (Кај поштенските пратки, износот на поштарината влегува во царинската вредност на стоката).
имам нарачувано до 27 евра и не сум платил ДДВ...
Не е проблем ДДВ, па ни царина, ама да не има МАНИПУЛАТИВНИ трошоци, лежарини и слично ???
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo nov sum na forumov.imam poracano do wish.multimedija za vo avtomobilot cenata e 49.65 dolara.dali se carini
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
zdravo nov sum na forumov.imam poracano do wish.multimedija za vo avtomobilot cenata e 49.65 dolara.dali se carini
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
zdravo nov sum na forumov.imam poracano do wish.multimedija za vo avtomobilot cenata e 49.65 dolara.dali se carini
Брат, нема правило. Може да добиеш телефон од 500$ без царина, а може да добиеш и обичен овлажнувач на воздух од 20 $ и да те пернат 800-900 ден. царина. Ова го кажувам од лично искуство.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
5
Ако порачам продукт од америка до македонија што чини 370 евра од амазон колку царина и ДДВ треба да платам? Некој да прати линк од формулата што се пресметува?
 
Член од
17 јуни 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ако порачам продукт од америка до македонија што чини 370 евра од амазон колку царина и ДДВ треба да платам? Некој да прати линк од формулата што се пресметува?
Se carini vo zavisnost od tipot na robata
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Некој со искуство со нарачка од Sportsdirect? Најдов едни чизми шо ми се бендисаја, се мислам да ги нарачам :)
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Некој со искуство со нарачка од Sportsdirect? Најдов едни чизми шо ми се бендисаја, се мислам да ги нарачам :)
Не се најмеродавни, затоа што најчесто најнезадоволните пишуваат лоши ревјуа додека останатите не се замараат, ама може да ти помогне
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Не се најмеродавни, затоа што најчесто најнезадоволните пишуваат лоши ревјуа додека останатите не се замараат, ама може да ти помогне
Фала ти, ама мене повеќе ме интересираше во однос на шипинг/царина за кај нас како е. Да не испадни царината да е повисока од то шо ќе го платам за продуктот.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Фала ти, ама мене повеќе ме интересираше во однос на шипинг/царина за кај нас како е. Да не испадни царината да е повисока од то шо ќе го платам за продуктот.
колку што знам со дхл праќаат, па поарно да не порачуваш овде, ако можеш во бугарија некако.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
698
Дечки едно прашање до тие што некогаш биле оцаринети за пратка. Која е процедурата? Ми се јавуваат од пошта да одам да платам итн...? Или морам јас да се јавам да прашам дали е стигната пратката итн...? Дали при одредување на износ за царина и ДДВ ја гледаат цената на пратката (во овој случај од али) заедно со шипинг, или ќе ми извадат некоја си нивна цена па да се чудам таму?
Доколку е од Али цената земена во предвид, дали треба screenshot од нарачката од Али или од картичката која е употребена за плаќање?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Дечки едно прашање до тие што некогаш биле оцаринети за пратка. Која е процедурата? Ми се јавуваат од пошта да одам да платам итн...? Или морам јас да се јавам да прашам дали е стигната пратката итн...? Дали при одредување на износ за царина и ДДВ ја гледаат цената на пратката (во овој случај од али) заедно со шипинг, или ќе ми извадат некоја си нивна цена па да се чудам таму?
Доколку е од Али цената земена во предвид, дали треба screenshot од нарачката од Али или од картичката која е употребена за плаќање?
Некогаш они си царинат (како им текне) и ја пуштаат во локална пошта да си платиш. Ако не ти се свиѓа поднесувај приговори оди расправај се.
Ако ти стигне писмо да доставиш вредност на производ тогаш преку меилот што го пишува дали слика од алиекспресс дали извештај од банка ќе им пратиш па ќе си почекаш некој ден, оти многу брзи се кај нас, па после ќе ти стигне во локална пошта да си платиш.
За некои работи нема царина само ддв се плаќа, како на пример мобилни.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
698
Некогаш они си царинат (како им текне) и ја пуштаат во локална пошта да си платиш. Ако не ти се свиѓа поднесувај приговори оди расправај се.
Ако ти стигне писмо да доставиш вредност на производ тогаш преку меилот што го пишува дали слика од алиекспресс дали извештај од банка ќе им пратиш па ќе си почекаш некој ден, оти многу брзи се кај нас, па после ќе ти стигне во локална пошта да си платиш.
За некои работи нема царина само ддв се плаќа, како на пример мобилни.
Значи нема некој точен редослед, односно како ќе им текне. Па кога се друго во државава така фунционира зошто ова би било исклучок. Фала на одговор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom