Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
Здраво
За купен смартфон од Алиекспрес 250-300 евра, колку би биле давачките кај нас?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Здраво
За купен смартфон од Алиекспрес 250-300 евра, колку би биле давачките кај нас?
Ако ти го задржат на царина- 18% ДДВ + ситно за поштарина (нема царина), ако не ништо нема да платиш. Грубо, околу 3000 денари
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
9
Поени од реакции
8
здраво
нарачав цд плеер за во кола од алиекспрес 140 долари но продавачот на пакетот напишал вредност 20 долари и сега ми бараат фактури за да го царинат радиото дали ке имам проблем со тоа што тој напишал друга цена на пакетот
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
здраво
нарачав цд плеер за во кола од алиекспрес 140 долари но продавачот на пакетот напишал вредност 20 долари и сега ми бараат фактури за да го царинат радиото дали ке имам проблем со тоа што тој напишал друга цена на пакетот
ко прво нема да прифатат овие нашиве мангупи дека тоа вреди 20$, ќе бараат слика од алиекспрес или од извештај од банка колку е платено.
пишуваше овде еден член дека ги менувал вредностите во страницата на алиеспресс па од тоа слика им праќал, ама колку е тоа за верба и дали вреди да се ризикува незнам
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
 
Член од
27 март 2012
Мислења
24
Поени од реакции
10
Битнo е дaли е пoместенa и грaницaтa oд 22еврa зa ддв, зaтoa штo тoa е пoгoлемaтa дaвaчкa oд цaринaтa...?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Битнo е дaли е пoместенa и грaницaтa oд 22еврa зa ддв, зaтoa штo тoa е пoгoлемaтa дaвaчкa oд цaринaтa...?
Во тоа е и трикот, само популистичка мерка!
Генерално многу мал број од производите подлежат на царина, плус она најчесто е 5-15%, додека ДДВ е обавезно за секој увоз. Народот сите давачки при увоз ги есапи како царина, а тука цврц!
 
M

Macedon1um

Гостин
Добро ќе беше и ддв да укине за нарачките барем до 45 евра да немаше никаков трошок, наместо досегашните 22 евра

Во тоа е и трикот, само популистичка мерка!
Генерално многу мал број од производите подлежат на царина, плус она најчесто е 5-15%, додека ДДВ е обавезно за секој увоз. Народот сите давачки при увоз ги есапи како царина, а тука цврц!
Патики нарачував пред некоја година ми наплатија и ддв 18% и царина 15% ако не се лажам..
На патики од 80 евра тогаш ми земале 12 евра царина и 14.5 за ддв
Сега на истите ќе ми земат само 14.5 за ддв значи сепак е какво такво заштедување некои си 12тина евра
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
абе финта, повеќето и така од поскапи работи мобилни телефони нарачуваат од кина, а за тоа и онака нема царина, само ддв
и сега ко они нешто даваат, ама всушност ништо не даваат
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Битнo е дaли е пoместенa и грaницaтa oд 22еврa зa ддв, зaтoa штo тoa е пoгoлемaтa дaвaчкa oд цaринaтa...?
досега поминував без ДДВ и со 25-6 евра... Но друго ме плаши , не самото ДДВ ,кажуваат дека со Царинење може да те фати и ЛЕЖАРИНА ??
има некој искуство ??

Дали и за ДДВ то може да те фати лежарина ???
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
досега поминував без ДДВ и со 25-6 евра... Но друго ме плаши , не самото ДДВ ,кажуваат дека со Царинење може да те фати и ЛЕЖАРИНА ??
има некој искуство ??

Дали и за ДДВ то може да те фати лежарина ???
бар преку царинска испостава на Македонски Пошти такво нешто досега немало. Земаат секако плус 200ден ама тоа за друго е, нема лежарина.
Но доколку пакетот е преку ДХЛ, тогаш има лежарина, a и царинењето, шпедитерски услуги треба ти да ги завршиш сам да си ги платиш. грабеж
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Во тоа е и трикот, само популистичка мерка!
Генерално многу мал број од производите подлежат на царина, плус она најчесто е 5-15%, додека ДДВ е обавезно за секој увоз. Народот сите давачки при увоз ги есапи како царина, а тука цврц!
Дури и на леб од 25 ден. фирмите плаќаат ДДВ а ти очекуваш да нема ДДВ на нешто што кошта 90 евра? :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дури и на леб од 25 ден. фирмите плаќаат ДДВ а ти очекуваш да нема ДДВ на нешто што кошта 90 евра? :)
Ок е! Не мислев да го укинат ;), него дека смислено го потенцираат за добивање на политички поени!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Ова сега го видов:


Од плаќање царински давачки се ослободуваат пратките чија вредност не надминува 90 евра, а од плаќање ДДВ се ослободуваат пратките чија вредност не надминува 22 евра, што значи дека за пратките со вредност до 90 евра се плаќа само ДДВ, појаснуваат од Царинската управа за МИА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom