Крф

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Како е за превоз ако не идеш со кола а си сместен во Ипсос? Гледам дека има Зелен и Плав автобус. Добро ли се организирани ? Некој совет за да не се плаќаат вишок дупли карти ?
Ние бевме на Крф 2009, сместени на Ипсос. Од погоре опишаното можам да кажам само дека ништо не е сменето. Единствено што членот погоре ја пропуштил по мене најубавата плажа, Нисаки, ептен мало плажиче со бели камчиња и тиркизно плава вода. Се наоѓа одма после Барбати во правец на Сидари.
Исто уште една плажа која спаѓа во маст сее е Сансет бич, се наоѓа малку после Сидари во правец на палеокастрица. Зајдисонцето од таму е магично.
Ние рентавме скутер кога бевме, и цел остров го прошетавме, во некои прилики и подобра опција од кола бидејќи лесно се наоѓа паркинг за скутер, а и не мора да чекаш долги редици кога ќе заглавиш во сообраќај. Сосем сме задоволни. Често пазаревме во Лидл, кој го има во главниот град и е блиску доколку си сместен во Ипсос.
Нешто што исто така вреди да се посети, тврдината на Ахилеон. Мислам дека 7 евра беше влез. Над палеокастрица има манастирче со убав поглед, над Глифада (или палеокастрица не сум сигурна) има прекрасен видиковец каде има изградено како бар со многу убав базент. Влезот и користењето на базентот беше бесплатно, а погледот одозгора одземаше здив. Исто така во Керкира има еден видиковец кој се наоѓа кај аеродромот. Авионите буквално ти слетуваат над глава, интересна глетка.
Тоа е во моментов што ми текнува, од мене топла препорака.
 
A

Avenger99

Гостин
Ние бевме на Крф 2009, сместени на Ипсос. Од погоре опишаното можам да кажам само дека ништо не е сменето. Единствено што членот погоре ја пропуштил по мене најубавата плажа, Нисаки, ептен мало плажиче со бели камчиња и тиркизно плава вода. Се наоѓа одма после Барбати во правец на Сидари.
Исто уште една плажа која спаѓа во маст сее е Сансет бич, се наоѓа малку после Сидари во правец на палеокастрица. Зајдисонцето од таму е магично.
Ние рентавме скутер кога бевме, и цел остров го прошетавме, во некои прилики и подобра опција од кола бидејќи лесно се наоѓа паркинг за скутер, а и не мора да чекаш долги редици кога ќе заглавиш во сообраќај. Сосем сме задоволни. Често пазаревме во Лидл, кој го има во главниот град и е блиску доколку си сместен во Ипсос.
Нешто што исто така вреди да се посети, тврдината на Ахилеон. Мислам дека 7 евра беше влез. Над палеокастрица има манастирче со убав поглед, над Глифада (или палеокастрица не сум сигурна) има прекрасен видиковец каде има изградено како бар со многу убав базент. Влезот и користењето на базентот беше бесплатно, а погледот одозгора одземаше здив. Исто така во Керкира има еден видиковец кој се наоѓа кај аеродромот. Авионите буквално ти слетуваат над глава, интересна глетка.
Тоа е во моментов што ми текнува, од мене топла препорака.
7 дена бевме така да толку успеавме,знам за сансет бич ама и за тоа немавме време. Иначе според мене кола е далеку подобро од скутер од неколку причини. Побрзо се стигнува, некои од плажите се и по 30км оддалечени, сонцето ќе те убие дневно, Крф дури бев јас беше 40 степени, повеќе се исплаќа со автомобил, а за паркирање е мн лабаво на Крф, и на пат се паркираат само да не го попречува сообраќајот.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
7 дена бевме така да толку успеавме,знам за сансет бич ама и за тоа немавме време. Иначе според мене кола е далеку подобро од скутер од неколку причини. Побрзо се стигнува, некои од плажите се и по 30км оддалечени, сонцето ќе те убие дневно, Крф дури бев јас беше 40 степени, повеќе се исплаќа со автомобил, а за паркирање е мн лабаво на Крф, и на пат се паркираат само да не го попречува сообраќајот.
Па добро ако си оставил нешто да видиш и нареден пат ако одиш ;). Инаку што се однесува дали кола дали скутер, муабетот ми беше дека доколку се рента колите се далеку поскапи па и скутер е добра опција. Стварно дека има плажи и од по 30 км оддалечени, ама на Крф возиш по обала, така да лесно можеш да застанеш и да се искапеш на некое диво плажиче. Ние така правевме и воопшто не ни сметаше. Крф не е многу голем а и патиштата се добри па се врти цел со моторче, но секако дека доколку одиш со своја кола или доколку се повеќе души подобро е да се изнајми кола.
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
дечки планирам со дечкото да одам во ипсос летово.Ме интересира какво е местото за парови,дали е скапо ?
 
A

Avenger99

Гостин
дечки планирам со дечкото да одам во ипсос летово.Ме интересира какво е местото за парови,дали е скапо ?
Ок е местото, парови има, јас кога бев лето 2016 имаше доста Италјани.. Иначе не е многу скапо, зависи, ние не се храневме многу по ресторани али, околу 7-10 евра им се пиците, 6-7 евра бело вино, гирата се стандрад 2.5 евра па нагоре во завистност од големината.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.414
Поени од реакции
1.199
дечки планирам со дечкото да одам во ипсос летово.Ме интересира какво е местото за парови,дали е скапо ?
Смени си план најискрена препорака или не се сместувај ипсос ако си решен за таму ја со Крф имам лошо искуство , не ни даваа кола за 2 дена дека сме македонци во ресторан ни се занасаа дека сме македонци и толку смрдеше на канализација цел град.... Инаку цените се стандард.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.072
Поени од реакции
10.058
дечки планирам со дечкото да одам во ипсос летово.Ме интересира какво е местото за парови,дали е скапо ?
Јас бев на Ипсос во 2013 и не ме фасционираше ништо освен морето што беше очекувано одлично. Вака друго плажата тапа ми беше, ми текнува шетав по автопатот неколку километри до Глифада и уште некое место уште понатаму, таму беше подобра плажата некако. Смештаите не ги знам како се, ама јас во тој што бев беше нула, погледот од тараса ми беше во мочуриште со трски и смрдеше доста, бев на втор кат трските беа до тараса скоро, а бев на 2-3 минути до плажата. За ноќен живот ако ти е има по нешто, ама неспоредливо со други места Кавос, Закинтос и такви. Така да од никој аспект Ипсос не ме воодушеви нешто, ниту би го препорачал, ама сепак е мое мислење тоа. И досадно е некако многу брзо скиснува ако не шеташ, јас еден ден прошетав до Крф градот и таму једино поинтересно ми беше дека цел ден шеташ и се бањаш на пауза од шетање, вака другово не баш, а само во Ипсос да седиш ќе умреш од досада мислам.
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Член од
16 април 2014
Мислења
5.303
Поени од реакции
6.361
Бил некој во Кавос годинава или 2016? Како е забавва спрема порано?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.544
Поени од реакции
786
Некој што бил на Ипсос 2017/16 ? Споделете импресии, цени (храна, кафич, таверна, фаст фуд), рента кар (бајк) било што кажете ми повеќе прв пат ќе летувам таму. Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2010
Мислења
619
Поени од реакции
109
некој да сподели искуство за цени за храна,за пијачки ?!
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.627
Поени од реакции
2.780
Страна за да се види распоред на траекти за Крф?
 
На врв Bottom