Кратка или долга врска пред брак?

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
една работа е врската.. колку често и да се гледаш а друго е 24/7 да му ги собираш смрдливите чорапи, 24/7 да ми ги гледаш навиките од кои некои неможеш да поднесеш... но и понатака сум апсолутно против врска од година и кусур нагоре па брак
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
една работа е врската.. колку често и да се гледаш а друго е 24/7 да му ги собираш смрдливите чорапи, 24/7 да ми ги гледаш навиките од кои некои неможеш да поднесеш... но и понатака сум апсолутно против врска од година и кусур нагоре па брак
јас од искуство ќе кажам дека си во право апсолутно! многу е поубаво излези си на кафе, пролапај се, напрај си маубет, секс и дома.... ама да го будиш пола саат од сабајле, да средиш цел стан и на крај коа ке дојде да те искритикува за било шо.... :uvo:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
Сеедно кратка или долга кога знаеш што ти треба и кога знаеш што се нуди лесно ќе си процениш за себе, а пред брак треба парот да живее под еден кров бар 1 год. за да се запознаат подобро бидејќи можат и 10 год у врска да бидат ама ако не живееле заедно нема да знаат дали се еден за друг.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Имам и на друга тема кажано дека никого не можеме да познаваме целосно колку и да сме заедно. Истото важи и за врска и за брак. Ние луѓето сме непостојани, се менуваме под разно-разни околности и како такви сме понекогаш непредвидливи.
Е сега, кога станува збор за заеднички живот треба добро да се размисли пошто рефлексијата на успешен или неуспешен брак се одразува на нас самите. Така што, по мене, не би требало да се обрне толку внимание на должината на врската. Самите си знаеме колкава ни е моќта за проценување на туѓиот карактер и колку време ќе ни биде потребно пред конечно да се определеме кого ќе гледаме прв наутро кога ќе ги отвориме очите. :)
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Јас сум за долга врска, ако е кратка колку јас за тој човек ќе знам, а ако е долга кога тогаш се ќе се дознае за таа личност:toe:
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Имам и на друга тема кажано дека никого не можеме да познаваме целосно колку и да сме заедно. Истото важи и за врска и за брак. Ние луѓето сме непостојани, се менуваме под разно-разни околности и како такви сме понекогаш непредвидливи.
Е сега, кога станува збор за заеднички живот треба добро да се размисли пошто рефлексијата на успешен или неуспешен брак се одразува на нас самите. Така што, по мене, не би требало да се обрне толку внимание на должината на врската. Самите си знаеме колкава ни е моќта за проценување на туѓиот карактер и колку време ќе ни биде потребно пред конечно да се определеме кого ќе гледаме прв наутро кога ќе ги отвориме очите. :)
Морам да се согласам, посебно со болдираното. Јас на пример не ни сакам целосно да се познаваме, мислам дека така нема да ни биде интересно и ќе си се здосадиме. Кога не би имале што да учиме еден за друг и секој ден да си откриваме по нешто ново...тогаш мислам дека нема да има потреба да бидеме заедно. Ако се познаваме 100%, тогаш што ќе правиме до карјот на животот заедно?
ИНаку јас сум во брак 2 и пол години, а во врска бевме 3 години. Можи да се речи и дека година живеевме заедно, бидејќи кога студирав во странство, многу често доаѓаше со мене, а и кога бев дома, пак бевме заедно.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Пичката е за дупење, некоја да ти легне и да ти е таман, може и да те провоцира за да те попали, но се надевам дека се знае која ја земаме за жена.
Не треба да е лом направена од претходни врски, не треба да е руина, било тоа психички или физички.
Мазно тазе пиче и насмевка со него.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Бракот е премногу комплексна институција,за во него да се влезе брзоплето.
Мислам дека е пропорционално:
Колку брзо ќе влезеш во брак,толку брзо и ќе излезеш.
Според тоа,кратка врска,не би била препорачлива ствар.
Едноставно,за континуирано да живееш со некој долго време,не е потребна само љубовта.
Треба доверба,познавање на партнерот(особено на неговите негативни особини),подготвеност за компромис околу разни работи.
А ваков степен на познавање помеѓу двајца,неможе да се постигне од краткотрајна врска.
Брзоплето влегување во брак,ќе остави многу празнини помеѓу двајцата,кои со тек на време ќе се прошируваат,а ултимативно,ќе доведат до распаѓање на бракот.
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.957
Поени од реакции
337
Јас како што знам пред брак сите парови ве во врска одприлика околу 5-6 години(не мора да значи за сите), а и мое мислење е дека треба долга врска пред брак.
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Најмногу до 3 год,додека не се запознаеме убаво, да си стекнеме меѓусебна доверба и да се навикниме еден на друг.:pipi:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Mislam deka voopsto ne igra uloga kolku e dolga vrskata pred brak.Moze da trae dve tri ,pet godini i pak da ne go zapoznaes partnerot dovolno dobro .A moze da se desi da nekoi parovi se zaedno nekolku meseci i da si funkcioniraat perfektno vo brak cak bolje nego nekoi koi bile podolgo vreme vo vrska pred brak.Ja imam drugarka koja se zabavljase dvanaeset godini a sepak na kraj uvidoa deka ne se eden za drug,i toa e tracenje vreme uzalud.Nekogas moze i godini da se pominat so edna licnost i pak da se kaze deka ne ja imas 100%licnosta zapoznaeno.
 

Ava

Член од
9 февруари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Vrska od 2 do max 3 godini.Bidejki kolku poveke godini ste zaedno poveke go soznavas karakterot tolku poveke odbivnost mozes da imas.Pa posle pocnuvaat drugi raboti da ne ti se svigaat itn...:jaj:
 
С

Сатори

Гостин
А ќе направи ли разлика дали ќе бидат 5 месеци или 5 години кога во фиктивнава ситуација на крај завршувам во брак? Не.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Сега ми се чини главен критериум за моето мажење ќе биде кој ќе прифати да живее во тотален хаос и без ручек покреативен од шпагети со сос од тегла!:) Не е важно времето, ама кој ќе ме сака ваква каква што сум, стварно е тој... Озбилна сум!
 

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
оа реално,нормално е подолго време да пројде да се запознаат боље,отколку од типот ајде 6 месеци идат некои и се зимаат апсурд...таквите бракови според мене не траа долго поради тоа што за 6 месеци колку и да биле заедно не се упознале целосно во однос на секојдневните работи кои се најбитни да се знаат коа некој ќе пристапи на брак.ЈАС СУМ ЗА ПОДОЛГА ВРСКА,ДА НЕ СЕ во прашање некоку месеци,недели,него една година ,две ,три........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom