Кратка или долга врска пред брак?

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
нема врска колку време си во врска пред брак...имам пример што оделе три месеци...па се зедоја и имаат деца и среќно си живеат...а другиот е..одеа 8 години се зедоја и после една година се оставија....така да нема врска колку време е врската се зависи до љубовта...поврзаноста и сложноста меѓу партнерите....
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
mislam deka toa ne e presudno, dolga vrska ne mora da znaci deka toj e vistinskiot ili pa deka so toj ke zavrsite vo brak,mnogu dolgi vrski zavrsuvaat neuspesno i obratno,isto taka i za kratkite nekoj zavrsuvaat so uspesni brakovi i obratno ,sekogas mozes greska da napravis ,najmnogu zavisi od karakterite,ljubovta a najvazna e hemijata pomegu niv,ili od pocetok ja ima ili nikogas nema da bide stvorena...:back:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
165
Поени од реакции
3
preterano kratka vrska ne e preporaclivo- posto ne se poznavaat dovolno
od 6 mes nagore e ok
 

butterfly1135

Tutto questo amore...
Член од
30 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
5
Pfff nemozam da stapam vo brak so licnost sto smetam deka ne ja poznavam dovolno.. zatoa dolga vrska najubavo :pipi:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Ни претерано кратка ни претерано долга. Некоја врска од година - година и пол најдобро. Ако е кратка, нема доволно запознавање со личноста со која подоцна ќе основаш семејство и доведува до она после одредено време, еден вид на разочарување (мислев дека си друг тип на личност)
Ако е премногу долга, доаѓа до прерано дознавање на апсолутно се` за личноста која подоцна ќе основаш семејство. Бракот можеби ќе трае, но ќе биде монотон, сувопарен баш поради тоа што дечкото и девојката ги искусиле многуте работи кои некои би требало да ги остават и за време кога ќе оснооваат семејство.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Каква врска има должина на врска???слушајте си го срцето. нема логика,нема правила.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
До пред 50-60 години договорените бракови не биле исклучок, туку правило. Сепак, многу од нив биле извонредно среќни, исполнети со почит и разбирање.
Муабетот ми е дека успехот на бракот зависи од зрелоста на партнерите, од нивната подготвеност да одговорат на предизвиците на семејниот живот, а тоа нема врска со должината на врската што му претходела на бракот.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Pfff nemozam da stapam vo brak so licnost sto smetam deka ne ja poznavam dovolno.. zatoa dolga vrska najubavo :pipi:

Да можеа пичките да проценуваат карактер, немаше толку разводи да има.
За жал или среќа, умот и вагината им се поврзани, па ако ги ебеш добро, ќе те сакаат многу.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Се е до поединците...Некои стапуваат во брак после многу кратка врска, а некои после годиниии годиниии заедно...Иако сметам дека долгата врска може многу да влијае на бракот. Поточно во врска што е многу долга лесно може да им се здосади на партнерите еден од друг...Затоа што штом се сеуште во врска не се подготвени за семејство, што значи нема деца, што значи нема што да им ја обнови љубовта и потребата да бидат заедно...
Затоа мислам пократка врска, поубаво...
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
мислам дека 8месеци до година ипол.... инаку ке ти здосади бргу...јас така барем мислам :toe:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
мислам дека 8месеци до година ипол.... инаку ке ти здосади бргу...јас така барем мислам :toe:
Па зашто да го зимаш за маж ако ти здосадува после година ипол?
Треба тоа да е некој со кој ќе живееш цел живот.

Точно дека многу долги врски се раскинуваат. Но долги после 4,5,6 години па и повеќе. Заситеност од врската, а таа не се надополнува со брак.
Ама па после година ипол да ти здосади некој е прекраток период!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Пред да се стапи во брак подобро е да се има кратка или долга врска?

Некои сметаат дека доволни се неколку месеци за да знаат дека љубовта помеѓу нив и нивниот партнер е онаа вистинската и се одлучуваат веднаш да стапат во брак!

Останатите сакаат пред бракот со партнерот да имаат долгогодишна врска во која ќе стекнат комплетна доверба и ќе бидат сигурни во својата љубов!

Дали вие би се одлучиле на брак после кратка врска? Или сепак сакате да имате долга врска пред да стапите со некоја личност во брак!
Се почесто сум опкружена со искуства кои ми се на некој начин трагични... Врски со времетраење од 10 години се распаѓаат и потоа партнерите немоќни и без сила да почнат одново да градат со страв да им се урне се`, влегуваат во неколкумесечна врска, која ја крунисуваат со брак. Лично, не би влегла во брак без врска подолга од 3 години. Ако и после тој временски период сум среќна, зошто да не. Можеби предност пред времетраењето на врската и давам на блискоста со партнерот, а најсоодветно би ја испитала истата преку заедничко живеење. Сепак не е исто да гледаш некого 3 пати неделно, и 24/7 по дома.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Бракот е единствената врска.
Нема кратка или долга пред него.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
мислам дека 8месеци до година ипол.... инаку ке ти здосади бргу...јас така барем мислам :toe:
Ќе ти здосади некоја си врска во која се гледаш со дечкото чат-пат, а нема нешто како бракот со предзнак "додека смртта не ве раздели"? Супер!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom