Кошаркарска репрезентација на Македонија

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Aбе каква Црна Гора бе немаат за леб ... Се слушам јас што зборам лани од Словенија 50 разлика изгубија .. не баш 50 али скоро 40 ... Вода во очи немаат .. Да игравме со нив 2 пати ќе ги победевме и дома и гости ... Појака е Велика Британија од нив не бладајте ....
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Eпа ако секој си има право на коментар што му се напнавте на човекот, секој си мисли како што му одговара, некој реално некој не реално но тоа е.
Иначе Чековски играше и за Фени колку за информација.
А колку заслужува тој или некој друг да игра за репрезентацијата тоа е друга приказна...џабе и да збориме кога веќе тие се во репрезентацијата и нашите коментари се само излишни.
Никој не му се нафрли, само нека се доискаже кога веќе почнал. За да има негативно мислење за некого треба да има позитивно за некој друг. Ако во овој случај тоа е Симиќ тогаш немам што да додадам. Он како прво е центар, а Чековски е крилен центар(тоа што кај нас играл понекогаш како центар не е мерило затоа што знаеме дека у лигата немаме баш класични петки).
Ја не гледам подобро решение од него за 4-ка во моментов, колку и тоа да е жално ...


Момаку Англија на последното европско беше претпоследна или последна ако добро се сеќавам ... Језда имаат ѕвезди али се или класа послаби или исти како и нас ... Земи ја на пример Франција, Шпанија или во најмала рака Словенија ... Ќе изгуби глава Чековски со играчите кои што треба да ги чува ...

--- надополнето ---



Пак си пиел :vozbud: Само види ја групата А со Црна Гора која што е прва а 1000 пати е послаба од нас и Финска што ја од маало другари да соберам ќе ги победиме ... Не би рекол дека В. Британија, Босна и Украина се слаби ... Не е шала да имаш НБА кошаркари во селекција ...
Англија ни е најголем конкурент за првата позиција. Ако на последното ЕП биле претпоследни (не се ни сеќавам, само знам дека беа позади нас) , а ние деветти тогаш логично би било сеа да сме ние фаворити. Ако мерило е пласманот на ЕП, нормално. Тоа што имаат НБА играчи во екипата не треба ништо да значи пошто европската кошарка е се поблиску до НБА (за мене е и посодржајна и подобра за око, а бога ми и мозок).

Црна Гора мислам дека е подобра од нас(барем по имиња). Подготвителните утакмици не значат ништо, затоа и се подготвителни. Го имаат можда најдобриот центар во Европа, искусни играчи кои имаат зимано медаљи со Југославија пред десетина години, играчи кои играат во најсилните европски клубови итн. Имаме ние некој таков освен Меккејлеб?
Во таа група се Италија ( можда репрезентацијата им е во криза ама се знае што имаат постигнато порано, а плус имаат една од подобрите европски лиги), Израел (исти ко нас, се иаме среќавано доста и не морам да објаснувам дека сме слични по квалитет), Летонија (еден од подобрите европски центри плус традиционална балтичка школа, и со нив ете да кажеме дека сме на слично рамниште). Единствен аутсајдер е Финска.

И ти се уште мислиш дека ние имаме потешка група? Унгарија не се аматери? Украина да не е сериозен противник кога со тешки нозе лесно ги победуваме? Босна во која има смена на генерации?
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.405
Поени од реакции
2.510
Aбе каква Црна Гора бе немаат за леб ... Се слушам јас што зборам лани од Словенија 50 разлика изгубија .. не баш 50 али скоро 40 ... Вода во очи немаат .. Да игравме со нив 2 пати ќе ги победевме и дома и гости ... Појака е Велика Британија од нив не бладајте ....
Оди легни си,не си наспан доволно
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
42
Поени од реакции
1
Aбе каква Црна Гора бе немаат за леб ... Се слушам јас што зборам лани од Словенија 50 разлика изгубија .. не баш 50 али скоро 40 ... Вода во очи немаат .. Да игравме со нив 2 пати ќе ги победевме и дома и гости ... Појака е Велика Британија од нив не бладајте ....
Брат не пратиш ногу кошарка, Црна Гора за брзо време ќе биде у врвот на европа. Си го видел ли составот : Вранеш,Дробњак,Бјелица,Омар Кук... предводени од легендарниот Душко Вујошевиќ според мене се најсилна репрезентација у 3те кавлификациски групи!
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Брат не пратиш ногу кошарка, Црна Гора за брзо време ќе биде у врвот на европа. Си го видел ли составот : Вранеш,Дробњак,Бјелица,Омар Кук... предводени од легендарниот Душко Вујошевиќ според мене се најсилна репрезентација у 3те кавлификациски групи!
Па и нема така брзо да се вивнат во врвот на Европа.

И на кој Бјелица мислиш?
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
42
Поени од реакции
1
Па и нема така брзо да се вивнат во врвот на Европа.

И на кој Бјелица мислиш?
Па зошто да не веќе на наредното европско ќе ги видиме! Мислам на Милко Бјелица во Литванија шо игра, а го заборавив најважниот Никола Пековиќ ,звер е!
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Да не идеме толку офтопик, само ќе ти кажам дека немаат штоф за да бидат во врвот на ЕП.
Сеа зависи што мислиш ти под врв, за мене тоа се првите пет на ЕП.
Им фалат 2-3 добри бекови.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.901
Поени од реакции
7.430
Абе а што толку зборите за Црна Гора???На турнирот што се играше во Борис..пред година дена црногорците не тепаа над 10 коша разлика...
Иначе постов се однесува на тие погоре што зборат дека Црна Гора е слаба репрезентација...не можам да ги најдам постовите за да цитирам...
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
26
Поени од реакции
2
Aбе каква Црна Гора бе немаат за леб ... Се слушам јас што зборам лани од Словенија 50 разлика изгубија .. не баш 50 али скоро 40 ... Вода во очи немаат .. Да игравме со нив 2 пати ќе ги победевме и дома и гости ... Појака е Велика Британија од нив не бладајте ....
Majstore....rekov za zatvor se vakvi izjavi ... aj najdi ja taa sto ja izgubile 50 razlika utakmica od Slovenija i postiraj ja tuka....Crna Gora ima skor 12-0 na oficijalni sredbi otkako e samostojna .... steta sto vakvi tipcinja kako tebe si zemaat pravo da zborat na forumi za kosarka ... ovie tvoi izjavi se za dozivoten ban od sekakov sportski forum ...
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.876
Поени од реакции
16.081
Ќутите што не сме во група со Израел поточно во А групата, па да видиме дали ќе поминиме лесно со тие репрезентации :)
Оваа шанса ако не ја искористиме, незнам што друго треба, лесна група, солиден тим...само треба работа и секоја утакмица да си ја сфатиме сериозно, безразлика дали играле со Британија или со Украина дома.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Абе зошто таков песимизам за нашите. Јас мислам во која и да е група да сме биле(дали А,B или C), ќе сме поминеле т.е. пласирале на еп. Имаме квалитет да се носиме со сите, дури и со оние кои одат директно на еп до некаде, а вие ми зборувате глупости, за Украина и Унгарија, па макар и В.Британија која за несреќа не ја добивме, ја рачунам како добиена и тоа во гости.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Сега распоредот ни е одличен. Со победи во сабота против БиХ (очекувам висока победа) и против Украина во среда можеме комотно да размислуваме за нова 3та победа во низа можеби најважна на 20ти Август на гостувањето кај Унгарија. Ако тоа го завериме ќе треба само Британците да ги средиме во Скопје по мечот со Унгарија. Инаку од сите репрезентации што играат квалификации можам само Црна Гора и Израел да ги споредам со нашиот квалитет сите други се далеку послаби!!
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
^Би рекол дека сме на ниво погоре и од нив веќе. Израел лани го тепавме со мала разлика, но можевме и со повеќе...башка оваа година квалитетот ни на повисоко ниво од лани.
Мое мислење, се надевам не грешам...ќе видеме на крај од кфалификации и на еп крајно сумирано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom