Кошаркарска репрезентација на Македонија

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Не ми е јасно како синовите на кошаркарите по автоматизам одат во репрезентација. Рубин Стефанов не сум го гледал, ама од Теодор немам некои големи очекувања, постојано го натскокуваат под кош и постојано излегува да шутира тројки.
Што се однесува до приказната, и да има некои недоразбирања требаше да ги решат далеку од медиуми. Катастрофа, гајле ми е мене дали Рубин имал мала минутажа или Теодор рогал топки.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.520
Поени од реакции
3.655
Не е караницата на релација Симиќ-Стефанов, туку на релација Антиќ-Стефанов, а Тони е само пионот во муабетот. Лесно може да се заклучи тоа по изјавите на Врбица, плус недоразбирањето што го имаа од пред неколку години. Перо си тера лабаво, око не му трепнува, а се изнаредија скандали откако он е претседател.
Што се однесува до квалитетот на двајцата играчи, Рубин многу често менува екипи, тоа во принцип не е добар знак без разлика што сеуште е во младински категории. Мислам дека си ја преувеличува приказната Врбица со одбивањето да игра за Турција, не верувам дека го има тој квалитет малиот.
Теодор е син на Тони Симиќ. Толку.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670
Овие у16 какви анти таленти мајкооо
Јас ќе најдем 10 деца што по добро ќе одиграат од овие.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Резултат за сениориве со Црна Гора да не има негде?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Која мизерија сме човече, од најмали до највозрасни, спас ни нема, брука сме голема.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.839
Поени од реакции
3.293
Овие у16 какви анти таленти мајкооо
Јас ќе најдем 10 деца што по добро ќе одиграат од овие.
Ќе останат во А дивизијата (а минимум една од Србија или Хрватска ќе испадне). Вчера ја победија Данска со скоро 20 разлика.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Србија ги победи нашите кадетки со 113:24 :facepalm: Браво за северџанскафа федерација.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Do koe deredže dojde košarkava ova ne e realno. Pa uše koa ke se setam deka polagav nekoi nadeži vo konjinana Antič:facepalm:. Prokleta semka makedonska. Mesto da zeme da sraboti nešo, da ja sredi atmosferata vo repka, da igraat najdobri te da se digneme čekor po čekor, ovoj samo se slika so decata i so onaa suvopičestata Katerina. Da ti se odmili košarka i se.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
Abe so ocekuvate antic da vi sredi ne ve razbiram zenska kosharka nieden klub, nikakva tradicija na proizvodstvo na igraci nemame sho da mu praj federacijata ili selektorot da rodi igraci novi, i so mashkite e slicno klubovite dnoto go dopiraat so prosecni srbi se drzi ligata niakvi shkoli nemame nikakvo vlozuvanje federacijata ne e nisto tuka mokjna tolku ni e maksimumot vo masoven sport kako kosharkata ke dojdi po nekoja godina nekoja generacija valjda ke prkni, sea so eden igrac stranstvo nisto ne se mozi
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Abe so ocekuvate antic da vi sredi ne ve razbiram zenska kosharka nieden klub, nikakva tradicija na proizvodstvo na igraci nemame sho da mu praj federacijata ili selektorot da rodi igraci novi, i so mashkite e slicno klubovite dnoto go dopiraat so prosecni srbi se drzi ligata niakvi shkoli nemame nikakvo vlozuvanje federacijata ne e nisto tuka mokjna tolku ni e maksimumot vo masoven sport kako kosharkata ke dojdi po nekoja godina nekoja generacija valjda ke prkni, sea so eden igrac stranstvo nisto ne se mozi
Može može.. Samo treba da se ima želba, a ne kurcanje na funkcija. Muabetot mi i beše za maška košarka, ženska nikad i nemalo.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Сигурно може да се оправи кошарката, но треба многу работа. Нема никаква логика, граничиме со можеби најдобрите кошаркарски програми во Европа (Србија/Грција), а ние не можеме да се пласираме ни во топ 24.
Едноставно е, одиш кај соседот и копираш и пак, не викам ние да играме секоја година полуфинале како во 2011, туку да бидеме редовни на ЕП, како што бевме тој период.

Мое мислење е дека треба да се направат два плана:
-6-годишен кој би ги опфатил играчите од 15 до 19 години и
10-годишен кој би ги опфатил децата од 10 до 15 години.
Нека бидат опфатени по стотина деца во секоја возрасна група, да се инвестира во нив, опрема, исхрана, тренинг, образование, учење јазици, се да биде покриено. За нив мора да се грижат врвни тренери, веројатно за почеток ќе мора од Србија. Да функционираат и програми како тие играчи со стипендии да продолжат на амерички колеџ, не мора од рангот на Duke, North Carolina, Gonzaga, ете како Андреј Јакимовски во Washington State.
Ако не успеат како кошаркари, барем ќе догураат до бесплатно квалитетно образование.

Доколку немаат средства, може да помогнат федерации како фудбалската со 500-1.000.000 еур за развој на кошарката годишно (колку и да звучи нелогично). Верувам дека со некоја смешна инвестиција, квалитетна програма и добар тимски дух можеме да бидеме редовни на ЕП. Па и репрезентацијата која ја водеше Александар Џикиќ беше смешна и на рангот на оваа која ја имаме сега, па успеаа некако да се пласира на ЕП. Штета што оваа екипа во федерацијата веројатно нема никаков план.

Тоа е моето мислење, не дека сме кошаркарска нација, но мора јасно да се зацртаат цели и секојдневно да се работи по тој план.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.437
И да сакаш да ископираш не можеш, затоа што немаш квалитетни луѓе. Србиве имаат тренери во екипи од НБА лигата, Дејан Милојевиќ ти е асистент на Стив Кер у Голден Стејт, а кај нас уште Маријан Србиновски го сметаат за добар тренер. За младинските категории да не зборам, од таму од кај што треба да вадиш идни кошркари. На една рака се бројат квалитетните тренер. Цефка почина, што важеше за еден од најдобрите, другото е све гола вода. Оној Горан Водно Санс, се спои демек со Партизан, и од целокупното постоење на таа школа извади еден просечен играч во името на Андреј Магдевски. Толку.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Дали ќе се пренесува на ТВ натпреваров со Данска денеска од 19:00?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Толку сме бедни што дури и не сакаат да не пренесуваат, дно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom