Кошаркарска репрезентација на Македонија

Член од
23 август 2010
Мислења
33.882
Поени од реакции
87.618
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.211
Поени од реакции
14.366
Женската кошарка е на мизерно ниво во државава. Имам правено муабет со колешка што е бивша репрезентативка, и вика дека воопшто нема деца/девојчиња што тренираат, а не пак да ги бираш според квалитет. Во случајов женските репрезентации се составуваат со дај што било само да пополниме бројка. Затоа и се овие резултати.

Едино на Нено сестра му ако успее нешто да направи и да прерасне во добар играч, гледам ни била најдобар стрелец на утакмицава со 7 поени, другото све е за на шалтер. :D
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.678
Поени од реакции
4.141
Јас уште не можам да сфатам како е возможно да имаш 0 поени во четвртина.
Па добро бе, барем 1 слободно ќе извадиш некако,бар 1 поен ќе постигнеш макар и по грешка...


Втората четвртина сме ја добиле :pos: :pos:
Гарант во втора четвртина играле со 5то А Словенците :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.737
Поени од реакции
7.431
Најверојатно во 1/4 тремата си го стори своето, а во последната заморот.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.699
Женската кошарка е на мизерно ниво во државава. Имам правено муабет со колешка што е бивша репрезентативка, и вика дека воопшто нема деца/девојчиња што тренираат, а не пак да ги бираш според квалитет. Во случајов женските репрезентации се составуваат со дај што било само да пополниме бројка.
Да изгубиш 2 четвртини со 34/0 и 30/0... шо знам, премногу е. До толку ли нема деца што играат баскет? За кошарка правиме муабет, не е некој спорт што нема ни тренери.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.211
Поени од реакции
14.366
Да изгубиш 2 четвртини со 34/0 и 30/0... шо знам, премногу е. До толку ли нема деца што играат баскет? За кошарка правиме муабет, не е некој спорт што нема ни тренери.
Според кажувањето на колешкава нема, а јас и верувам затоа што беше долгогодишна репрезентативка и сега тренер на деца, она е таму знае каква е ситуацијата.

За резултатот погледни ја утакмицата ја има на YouTube, евидентна е разликата помеѓу девојчињата. Нашиве не знаат да трчаат како прво, бековите топка не можат да пренесат преку центар, додека Словенкиве беа и поснажни, побрзи и поголеми физички.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.759
Поени од реакции
4.136
Според кажувањето на колешкава нема, а јас и верувам затоа што беше долгогодишна репрезентативка и сега тренер на деца, она е таму знае каква е ситуацијата.

За резултатот погледни ја утакмицата ја има на YouTube, евидентна е разликата помеѓу девојчињата. Нашиве не знаат да трчаат како прво, бековите топка не можат да пренесат преку центар, додека Словенкиве беа и поснажни, побрзи и поголеми физички.
Словенија вложува доста во женската кошарка,од некои причини ја следев нивната лига таму женска и не се споредува со нашата лига нит па со нашите играчи.
И со сениорска екипа Словенија жени да ни играат на нас,може нема 60 разлика да не тепаат и ваков дебакл ама едно 20+ не ни бега.
Тоа е реалноста,машката кошарка некако се држи да не се удави и е на раб на мизеријата,ама женската ни е тотален дебакл....
Првенствено што не се вложува во женската кошарка,многу девојчиња знам што играат во прва лига онака,немаат ниту финансиска помош доволна.
Па многу од нив се вртат кон други ствари во животот и кошарката им е еден вид на споредна работа....
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.479
Дно пробивме со машката кошарка и тоа за 2 години од четврто место на Европско до четврто место од позади, а некоја година подоцна паднавме и во уште полоша состојба со претквалификации и јадење заушки од Естонија, Белгија и слични.

А вие барате женска кошарка што никад не сме ја имале. Башка што да не претерам ама 70% посто од женската популација кај нас е ниска.
Погледнете ги Србинкиве, да застанат со нашиве да играат ќе биде смешно.

Нек се држат до ракомет нашиве, боље им идеше.
 

Boce1234

Adrian Chase
Член од
4 ноември 2016
Мислења
1.955
Поени од реакции
1.226
Првенствено што не се вложува во женската кошарка,многу девојчиња знам што играат во прва лига онака,немаат ниту финансиска помош доволна
Од оваа година се вложува и тоа стварно добро. Многу Србинки + Митрашиновиќ во Баскет Кам... Струга имаше Србинки исто и Крива Паланка го имаа тренерот на Партизан донесено + Србинки. Шкупи Американка, еве сеа главната мсм на Црна Гора потпиша во Баскет Кам.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.759
Поени од реакции
4.136
Од оваа година се вложува и тоа стварно добро. Многу Србинки + Митрашиновиќ во Баскет Кам... Струга имаше Србинки исто и Крива Паланка го имаа тренерот на Партизан донесено + Србинки. Шкупи Американка, еве сеа главната мсм на Црна Гора потпиша во Баскет Кам.
Вложија од кога почна плејофот,до пред тоа мизерија беше.
Тоа се моментални вложување за моментален успех,зборам да се вложи на долги патеки во женската кошарка.
Џабе се носат странските играчи кога нашите играчи играат за боранија,голем дел од помладите девојчиња не ни добиваат ништо.
А за репрезентација неможе да играат овие сите што ги наброја ти.....
Дај боже да се смени нешто,од скоро федерацијава почна да оди по школи низ цела Македонија и мислам одат поранешниве кошаркарки Антич и Муса со додатни тренери од федерација да се мотивираат што повеќе девојчиња да тренираат али штознам ситуацијава со женскава кошарка во МК е катастрофа.
Почна да се менува нешто при крај на Суперлигата па се носеа појачувања од странство,а за Митрашиновиќ знам дека дојде во Кам ради ситуацијава со короната а и сезоната ја заврши со Будучност.Па ова и беше ем дома ем заработуваше,не сум сигурен дали ке остане во Кам и следна сезона.
 

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.125
Поени од реакции
754
Гледам машката репка играат преквалификации и што да видам. Да се вратат Владо, Тоше, Пеџа (не верував дека некогаш ке го барам) Перо... иако немаат играно 5-6 години кошарка ке ги смачкат овие. Толкава анти желба толкав неквалитет... Жално... Кога ке ми текне дека Николов играше на 18-19 години евролига за Галатасарај, Магдевски во школите на Реал Мадрид и да дојдат на тоа дереџе значи не е ни до федерација ни до држава ни до никој... Едноставно до самите играчи е да се надеваме дека Симиќ, Стефанов, Наумовски ке покажат нешто во иднина, па потпојачани со Нено има некоја надеж, но доколку стагнираат како овие тури крст на кошарката во наредните 10 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom