Кошаркарска репрезентација на Македонија

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Абе знае ли некој кој од странците со Македонски пасош ќе игра за нас на квалификациите?
Мислам дека Џеремаја Мејси дефинитивно треба да биде прв избор, многу е подобар од Стак, се надевам дека ќе го земат Мејси, човекот и со Македонски шалче се сликаше и тоа во моментот играше за Арис, попиздија грците :vozbud:...
него остајете таа, дај нека каже некој дали ќе го земат за репрезентација.
 
V

Viktoranius

Гостин
Незнам за него, али ќе ве прашував Доналд Кол игра ли за некоја репрезентација или ?
Ако не игра нема да биде лошо да му се даде МК пасош, и да го навлечеме на репрезентацијата.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Нема Кол македонски пасош, ама слушнав дека на Бошко Јововиќ ќе му давале државјанство и можно било и тој да заигра за репрезентацијата.
Ама сепак Мејси е ѕвер невиден, треба да се луди нашите ако не го земат.
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
11.06.2008 :: Јовица Арсиќ го објави списокот

Македонскиот селектор Јовица Арсиќ го објави поширокиот список од 24 кошаркари, на кои смета за време на квалификацискиот циклус за ЕП 2009 година. Арсиќ ќе смета на следните кошаркари:

Предраг Самарџиски (ФМП Железник),
Тодор Гечевски (Задар),
Џеремаја Мејси (Реал Мадрид),
Перо Антиќ (Лукоил Академик),
Златко Гоцевски (Фени Индустри),
Перо Блажевски (Вардар Осигурување),
Марјан Ѓуров (Фени Индустри),
Диме Тасовски (Струмица 2005),
Ристе Стефанов (Лукоил Академик),
Дарко Соколов (Струмица 2005),
Војдан Стојановски (Амак СП),
Горан Самарџиев (Фени Индустри),
Врбица Стефанов (Менорка),
Владо Илиевски (Монтепаски),
Димитар Мираковски (Фершпед Работнички),
Огнен Стојановски (Фершпед Работнички),
Јане Петровски (МЗТ ФОН Универзитет Скопје),
Ефтим Богоев (Струмица 2005),
Дариус Вашингтон (Арис),
Мајк Вилкинсон (Химки),
Ѓорѓи Чековски (Черкаски Мавпи),
Тони Грнчаров (Струмица 2005),
Александар Димитровски (Фени Индустри),
Александар Костоски (Гравлен).

Македонија ќе игра во квалификациската “Б“ Група за ЕП во Полска 2009 година. Противници на нашата репрезентација се Португалија, Летонија и Естонија.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
11.06.2008 :: Јовица Арсиќ го објави списокот

Македонскиот селектор Јовица Арсиќ го објави поширокиот список од 24 кошаркари, на кои смета за време на квалификацискиот циклус за ЕП 2009 година. Арсиќ ќе смета на следните кошаркари:

Предраг Самарџиски (ФМП Железник),
Тодор Гечевски (Задар),
Џеремаја Мејси (Реал Мадрид),
Перо Антиќ (Лукоил Академик),
Златко Гоцевски (Фени Индустри),
Перо Блажевски (Вардар Осигурување),
Марјан Ѓуров (Фени Индустри),
Диме Тасовски (Струмица 2005),
Ристе Стефанов (Лукоил Академик),
Дарко Соколов (Струмица 2005),
Војдан Стојановски (Амак СП),
Горан Самарџиев (Фени Индустри),
Врбица Стефанов (Менорка),
Владо Илиевски (Монтепаски),
Димитар Мираковски (Фершпед Работнички),
Огнен Стојановски (Фершпед Работнички),
Јане Петровски (МЗТ ФОН Универзитет Скопје),
Ефтим Богоев (Струмица 2005),
Дариус Вашингтон (Арис),
Мајк Вилкинсон (Химки),
Ѓорѓи Чековски (Черкаски Мавпи),
Тони Грнчаров (Струмица 2005),
Александар Димитровски (Фени Индустри),
Александар Костоски (Гравлен).

Македонија ќе игра во квалификациската “Б“ Група за ЕП во Полска 2009 година. Противници на нашата репрезентација се Португалија, Летонија и Естонија.
Болдираните според мене се утка на селекторот. Перо Блажевски, човекот едвај чека да дојде лето и да се одмори и како што самиот има изјавено, „Веќе неможам да помагам во репрезентацијата, има млади и поспремни деца од мене„

Златко Гоцевски?!? Зар изигра Златко две добри утакмици цела сезона?

Соколов, истото можам да го констатирам и за Дарко. Освен две-три добри во средината на сезоната, ништо посебно.

Самарџиев?!? Хехе, топка неможе да пренесе во домашно првенство, а не па да игра против други репрезентации.

Грне, кај повреден, па и казнет, па и 5 минути минутажа во Струмица. Дефинитивно испаѓа во првиот круг.

Димитровски, што да кажам за него. ВО последниве две сезони 2 утакмици има играно, а е земен на поширок состав. ГЛУПОСТИ.

Уште една информација, дека во репрезентацијата неможе да играат повеќе од еден натурализиран играч, значи ако игра Мејси, нема да игра Вашингтон и Вилкинсон. До претходните квалификации така беше, кога играше Стак не играше Вилкинсон иако ВИлкинсон имаше пред Стак земено пасош. Исто беше и со Џонс, со србинот....

Моја претпоставка за конечните 15: Врба, Илиевски, Мираковски, Ристе Стефанов, Тасов, Чековски, Гечевски, Антиќ, Самарџиски, Гоцевски, Мејси, Вашингтон, Вилкинсон, (ако испадне некој од нив Ѓуров) Војдан Стојановски и Јане Петровски или Огнен Стојановски
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Radical, gi gledam boldiranite i delumno se soglasuvam so tebe ama aj pa Kostovski i Stojanovski brakata.Ne se nisto poveke. Znam, ke kazes mlada sila, idnite lideri na reprezentacijata ama ima uste vreme za niv. Negde ponagore vo drug post nekoj bev procital od nekoj napisano za Bosko Jovovic.Ma daj ne me zaebavajte, takvi kako nego imame kolku sakas, ne ni treba. Ako igra Mejsi ke bide nogo jako.I redno e veke da obezbedime plasman na edno prvenstvo.Kako samo ja prokockavme sansata vo prethodnite kvalifikacii, ccc .
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
еј стварни македонија има страшна репрезентација мислам дека ке се пласират на сп 2009 позззззззз
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Болдираните според мене се утка на селекторот. Перо Блажевски, човекот едвај чека да дојде лето и да се одмори и како што самиот има изјавено, „Веќе неможам да помагам во репрезентацијата, има млади и поспремни деца од мене„

Златко Гоцевски?!? Зар изигра Златко две добри утакмици цела сезона?

Соколов, истото можам да го констатирам и за Дарко. Освен две-три добри во средината на сезоната, ништо посебно.

Самарџиев?!? Хехе, топка неможе да пренесе во домашно првенство, а не па да игра против други репрезентации.

Грне, кај повреден, па и казнет, па и 5 минути минутажа во Струмица. Дефинитивно испаѓа во првиот круг.

Димитровски, што да кажам за него. ВО последниве две сезони 2 утакмици има играно, а е земен на поширок состав. ГЛУПОСТИ.

Уште една информација, дека во репрезентацијата неможе да играат повеќе од еден натурализиран играч, значи ако игра Мејси, нема да игра Вашингтон и Вилкинсон. До претходните квалификации така беше, кога играше Стак не играше Вилкинсон иако ВИлкинсон имаше пред Стак земено пасош. Исто беше и со Џонс, со србинот....

Моја претпоставка за конечните 15: Врба, Илиевски, Мираковски, Ристе Стефанов, Тасов, Чековски, Гечевски, Антиќ, Самарџиски, Гоцевски, Мејси, Вашингтон, Вилкинсон, (ако испадне некој од нив Ѓуров) Војдан Стојановски и Јане Петровски или Огнен Стојановски
греска тее само у соколов и у гоцевски они се млади и треба да играа мос вај година не изиграјаа ного јако ама за понатам ке се надградуваат у двујцата поззззззззз
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
И Јане Петровски ке отпадне во првите кругови, ке го утепат на малиот. :bip:
Ако се соберат најдобрите, мислам и јас дека имаме реални шанси за пласман. Како лани што ги испуштивме:tapp::tapp:
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Radical, gi gledam boldiranite i delumno se soglasuvam so tebe ama aj pa Kostovski i Stojanovski brakata.Ne se nisto poveke. Znam, ke kazes mlada sila, idnite lideri na reprezentacijata ama ima uste vreme za niv. Negde ponagore vo drug post nekoj bev procital od nekoj napisano za Bosko Jovovic.Ma daj ne me zaebavajte, takvi kako nego imame kolku sakas, ne ni treba. Ako igra Mejsi ke bide nogo jako.I redno e veke da obezbedime plasman na edno prvenstvo.Kako samo ja prokockavme sansata vo prethodnite kvalifikacii, ccc .
Koстовски...никогаш за него не сум рекол дека е добар, според мене е и подпросечен плејмејкер, ништо посебно. Од браќата Стојановски, само за Војдан можам да речам дека има потенцијал во него... Јас Костовски не би го земал ни пред маало со мене да игра, не па во репрезентација и не сум го видел дека е на списокот иначе за него највеќе би се бунел

греска тее само у соколов и у гоцевски они се млади и треба да играа мос вај година не изиграјаа ного јако ама за понатам ке се надградуваат у двујцата поззззззззз
Соколов е млад, имаше иднина во него, ама се здебели, многу стана тром, со брзината и техниката треба да игра на позиција двојка, нема шут и висина за двојка...ако е за млади на таа позиција, во секој случај би го форсирал Војдан Стојановски пред Соколов пошто 3-4 години е постар Соколов, а очигледно оди надоле неговата игра, наместо нагоре.... Гоцевски 28 години, не е нешто многу многу млад кога ке видиш, во никаква форма беше цело првенство, а во конкуренција за негова позиција се Гечевски, Самарџиски, па и Антиќ...Гоцевски според мене ке остане во потесниот список поради евентална повреда на друг центар, ма да мислам дека не поседува квалитет, ниту пак има некоја форма за да биде во први 12.

И Јане Петровски ке отпадне во првите кругови, ке го утепат на малиот. :bip:
Ако се соберат најдобрите, мислам и јас дека имаме реални шанси за пласман. Како лани што ги испуштивме:tapp::tapp:
И јас мислам дека тешко дека ке влезе Јане во потесен избор. Тука е сега и Мираковски кој дефинитивно ке биде 3 бек во тимот, тука е здрав и Огнен Стојановски и ке му биде голема конкуренција за последното бековско место што ке биде резервирано во 15-те што ке останат
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
11.06.2008 :: Јовица Арсиќ го објави списокот

Македонскиот селектор Јовица Арсиќ го објави поширокиот список од 24 кошаркари, на кои смета за време на квалификацискиот циклус за ЕП 2009 година. Арсиќ ќе смета на следните кошаркари:

Предраг Самарџиски (ФМП Железник),
Тодор Гечевски (Задар),
Џеремаја Мејси (Реал Мадрид),
Перо Антиќ (Лукоил Академик),
Златко Гоцевски (Фени Индустри),

Перо Блажевски (Вардар Осигурување),
Марјан Ѓуров (Фени Индустри),
Диме Тасовски (Струмица 2005),
Ристе Стефанов (Лукоил Академик),
Дарко Соколов (Струмица 2005),
Војдан Стојановски (Амак СП),
Горан Самарџиев (Фени Индустри),
Врбица Стефанов (Менорка),
Владо Илиевски (Монтепаски),
Димитар Мираковски (Фершпед Работнички),
Огнен Стојановски (Фершпед Работнички),
Јане Петровски (МЗТ ФОН Универзитет Скопје),
Ефтим Богоев (Струмица 2005),
Дариус Вашингтон (Арис),
Мајк Вилкинсон (Химки),

Ѓорѓи Чековски (Черкаски Мавпи),
Тони Грнчаров (Струмица 2005),
Александар Димитровски (Фени Индустри),
Александар Костоски (Гравлен).

Македонија ќе игра во квалификациската “Б“ Група за ЕП во Полска 2009 година. Противници на нашата репрезентација се Португалија, Летонија и Естонија.
Boldiranoto e potesniot spisok spored mene najrealno
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Само еден натурализиран играч можеш да имаш во 12-те пријавени играчи
Da toa go znam.Ali ova e posirok spisok od 15 igraci.Vo sekoj slucaj ako eventualno nekoj od niv odpadne na listata da gi zamenat prvi se Eftim Bogoev ili Jane Petrovski...
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Boldiranoto e potesniot spisok spored mene najrealno
Ја би го земал В. Стојановски на местото на Гоцевски, имаме доволно високи играчи и мислам дека Златко не би фатил место во тимот покрај Гечевски, Самарџиски, Антиќ, Чековски, Мејси...

Од друга страна сметам дека доколку уште сега му се дава шанса на В. Стојановски може да прерасне ви иден лидер на репрезентација, се гледа деке има капацитет играчот, со правилен третман дефинитивно може да стане еден од нашите најдобри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom