Коронавирус (COVID-19)

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Постои ли шанса да сме го имале вирусот негде после нова година...моите беа ептен болни....сите со кои бев во контакт беа болни. И мене ме фати, еден ден до два температура и два три дена нос течење....немав ништо на плуќа, додека другиве се откорнаа од кашлање. Мајка ми вика најболна у живот била тогаш. Слушам искуства и од други...ептен заебани симптоми имале.
Може лупам глупости, ама не сум во тек...онака ми текна да прашам.
Јас Февруари месец цел месец, скоро сите дома кај мене исто, за мене јас сум борец инаетчија чоек, повеќе упорен од напорен :icon_lol:, ама имаше ден два на нозе не можев да стојам, а вежбав активно една од најтешките боречки вештини, здрава исхрана се. Ама тие два дена го спуштив гардот :icon_lol:.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Се сложувам и јас, чуден вирус беше тоа во јануари и февруари, јас лесно го поминав, ама многумина се измачија дури 2 недели и повеќе.
и јас ова го трубам доста време, истите сиптоми, некој полесно некој две недели маки мачеше, болниците беа фул, во школите мн деца осуствуваа ради грипот, еве сега некои што се тестираат им покажува антитела у крвта као го прележале вирусов
изгледа кинезите матер ни ебаа и вака кога ке ги погледнам бројкине нивни колку заболени и колку починати и дете ке сфати дека ја претерале со штелување а од кај нив тргна


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Ohrid samo za ohrigjani :(

Ke se setaat sega so tabli " karantin dan trebit" :pos:

On
Ohrid denes si uzivase vo ubavoto sonce. Guzvi na site strani, bas kako vo ek na turisticka sezona.

P.S. i toa ke go doziveeme ohrigjani da gi baraat skopjanite :P
сега иде на тв24 титлот, Охрид бара забрана на доваѓање на лица од други општини... не само скопјаништа, стружаништа
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Секој си има сопствени ставови ... првичните мерки ми изгледаа океј на пр. она што се воведе полициски час после 21 часот за младите да не талкаат по улици, ајде некако и онаа мерка што беше во викенди полициски час после 16 часот ајде и оваа мерка некако беше горе-доле океј ќе заврши човек работа ќе испазари и ќе си се врати дома до 16 часот, но оваа најнова мерка ова лудило да се седи дома три дена почнувајќи од прееска (16ч) па до понеделник наутро е класичен затвор ... Имаат ли памет тие кои ги воведуваат овие престроги мерки дека постојат сериозно огромни шанси од зголемена појава на семејно насилство, семејни кавги, вербални па дури и физички меѓусоседски пресметки, зошто го велам ова па народот е истовремено и под страв и под стрес па плус и затворен неколку дена во своите куќи/станови, па на компјутер или пред тв се дреме макс. 2-3 саати, нека се еве 5-6 саати во денот ама нонстоп... :tapp:
Мислам дека доволни беа претходните мерки полициски час после 21ч односно после 16ч, но ова неколкудневен полициски час е престрога и неконвенционална мерка !
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
I sega : zenata od Veles, sto bese najdena pocinata Vo stan zaedno so sinot - bila pozitivna na Covid.
Dvajcata bile mrtvi 3 meseca
Ako dobro sum informiran neli na koronata mu treba ziv organizam za da prezivee..Kako sega na pocinatata posle 3 meseci i nasle deka bila zarazena posle tolku vreme.I zdrav covek posle mesec dena ke go preleze ova a ne pocinata osoba.Ovaka sekoj slucaj na smrt go prepisuvaat na koronava.
 
S

ski

Гостин
Можно ли е Гоце Михајловски од канал5 свесно да сакал да ги зарази Мицко и Заев?


Уредникот во Канал 5, Гоце Михајлоски, кој е позитивен на коронавирус, при посетата на семејството во Прилеп имал контакт со член кој имал позитивен наод на болеста, соопшти денеска директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Иринка Бухова на прес-конференцијата.

Тој во последниот викенд од претходниот месец бил во Прилеп кај неговото семејство, а по три дена, откако се вратил, ги интервјуирал прво лидерот на опозицијата Зоран Заев, а потоа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Споменатото лице е хоспитализирано во ‘8 Септември’ каде е потврден позитивен наод на коронавирусот. Да, во блиска фамилија на споменатото лице има член кој е позитивен, новинарот имал контакт со тој член на неговата фамилија. За детални информации, кој и каде ќе биде ставен во самоизолација, ќе биде донесена одлука откако ќе заврши епидемиолошката анкета која е во тек“, рече Бухова.
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
34
Ako dobro sum informiran neli na koronata mu treba ziv organizam za da prezivee..Kako sega na pocinatata posle 3 meseci i nasle deka bila zarazena posle tolku vreme.I zdrav covek posle mesec dena ke go preleze ova a ne pocinata osoba.Ovaka sekoj slucaj na smrt go prepisuvaat na koronava.
Imas organizmi sto so godini mozat da hiberniraat. Antraksot, primer, moze da prezivee nad 50 godini... A za ova, neli, seuste ne se znae mnogu...
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260

Дефинитивно треба да се направат и рандом тестови, ем што има голема можност да постои солидна бројка на заразени што немаат симптоми, а може има и такви што го прележале без (или со послаби) симптоми.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Не знам како точно била ситуацијата со новинаров Гоце, ама ако бил свесен дека бил во контакт со заболен и си продолжил безгрижно да работи треба ригорозно да биде казнет. Се надевам дека тоа не е случај и дека не бил свесен за контактот со заболениот.
 
B

Beginner

Гостин
Како пред 3 месеца жената била мртва а била позитивна на вирусот а нејзиниот син негативен. Па чекајте луѓе како кога пред 3 месеца не беше ни раширен низ Кина. И плус симпотимите покрај темперетура се и отежнато дишење. Стварно чудно..


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
109
Поени од реакции
209
Ako dobro sum informiran neli na koronata mu treba ziv organizam za da prezivee..Kako sega na pocinatata posle 3 meseci i nasle deka bila zarazena posle tolku vreme.I zdrav covek posle mesec dena ke go preleze ova a ne pocinata osoba.Ovaka sekoj slucaj na smrt go prepisuvaat na koronava.
Не бери гајле, многу добро си информиран... Само работата е фак лоџик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom