Коронавирус (COVID-19)

Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Народот кој можи да биди виновен? Од понеделникот е кажано за полицискиот час, не кажаја како во Куманово. Истото беше и во Битола поминав низ град. Истото нека биди и четврток пред Велигден. :)
Ќе ги намали Вилипче крајот на април :)
А тука се жалеа дека не им кажале на време у куманово, затоа било гужвата :) Секој со два грама памет може да предвиди како ќе се однесува населениево при ваква мерка, али не и власта очигледно.
Автоматски споено мислење:

Сега кога имаме потврда дека се тестираат и тие во домашна изолација, која наредна кликбејт завера ќе ја оправаме?
Да не биде дека ширам конспирации, ама човек што го знам е може веќе 20 дена без симтоми, а беше истестиран како заболен. Немал втора проверка од тогаш.(сигурно е гужва сепак). Мислам и според бројките имаме поише умрени него излечени, што е чудно коа ќе споредиш со други земји.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Енергосистем или фамилија котраденко како сакате, по поминување 14 дена карантин на вработените кои биле негативни на тестовите ги вратиле на работа арно ама една вработена која сеуште не ги добила резултатите се вратила, на работа и јавиле дека е позитивна и сега има заразено други колеги


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.733
А кој е виновен за тоа? Толку го проширија полицискиот час што ги натераа сите да излегуваат во исто време.

Додека полицискиот час беше со поразумен термин, ова не се случуваше.
треба да биде од 17:00, а освен тоа за постарите лица терминот за движење нека биде од 08:00 до 11:00, а за тие до 18г од 12:00 до 16:00, сега воопшто не го поштуваат тоа од 13:00 до 15:00
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ohrid samo za ohrigjani :(

Ke se setaat sega so tabli " karantin dan trebit" :pos:

On
Ohrid denes si uzivase vo ubavoto sonce. Guzvi na site strani, bas kako vo ek na turisticka sezona.

P.S. i toa ke go doziveeme ohrigjani da gi baraat skopjanite :P
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
877
Поени од реакции
2.421
Ако можи некој да ја атачира интерактивната мапа на Р.Македонија во врска со вирусот.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Постои ли шанса да сме го имале вирусот негде после нова година...моите беа ептен болни....сите со кои бев во контакт беа болни. И мене ме фати, еден ден до два температура и два три дена нос течење....немав ништо на плуќа, додека другиве се откорнаа од кашлање. Мајка ми вика најболна у живот била тогаш. Слушам искуства и од други...ептен заебани симптоми имале.
Може лупам глупости, ама не сум во тек...онака ми текна да прашам.
Се сложувам и јас, чуден вирус беше тоа во јануари и февруари, јас лесно го поминав, ама многумина се измачија дури 2 недели и повеќе.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Нема шанси тогаш тоа да било корона во Јануари-Февруари да било немаше сега да имаме 700 заразени туку 7000. Затоа имаме и некоја среќа што вирусот кај нас покасно стигна и на време се реагираше.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Јас мислам дека имале тие среќа што тогаш биле болни, да им се случувало овој период сигурно ке биле како корона заразени третирани, на сето тоа плус нервози ке јаделе колку медиумски се напумпа, а истово ме наведува да мислам бидејќи никој не искочи негативен а да имал симптоми, одеднаш грипот и преладивањето магично исчезна.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ohrid samo za ohrigjani :(

Ke se setaat sega so tabli " karantin dan trebit" :pos:

On
Ohrid denes si uzivase vo ubavoto sonce. Guzvi na site strani, bas kako vo ek na turisticka sezona.

P.S. i toa ke go doziveeme ohrigjani da gi baraat skopjanite :P
Ќе видите Охрид како ќе скокне со бројките следниве две недели.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
лоши вести од Јужна Кореја.. околу 91 претходно излечени пациенти од covid 19 повторно се позитивни.. докторите немаат сеуште доволно информации но сепак сметаат дека не станува збор за нова инфекција туку дека вирусот едноставно се реактивирал... wtf?!?!?

извор :
https://m.bild.de/news/inland/news-inland/coronavirus-news-im-ticker-drei-wichtige-rki-studien-spahn-lockerung-moeglich-69855062.bildMobile.html###wt_ref=https://www-tag24-de.cdn.ampproject.org/v/s/www.tag24.de/amp/thema/coronavirus/coronavirus-liveticker-geheilte-covid19-patienten-erneut-am-virus-erkrankt-1452019?amp_js_v=a3&amp_gsa=1&usqp=mq331AQFKAGwASA%3D&wt_t=1586528783503

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
Постои ли шанса да сме го имале вирусот негде после нова година...моите беа ептен болни....сите со кои бев во контакт беа болни. И мене ме фати, еден ден до два температура и два три дена нос течење....немав ништо на плуќа, додека другиве се откорнаа од кашлање. Мајка ми вика најболна у живот била тогаш. Слушам искуства и од други...ептен заебани симптоми имале.
Може лупам глупости, ама не сум во тек...онака ми текна да прашам.
Мислам дека си во право, кај жена ми на работа (интернисти) во јануари и февруари се утепале најјаки антибиотици инекции ставајќи месец и пол додека едвај се излечиле како од некој јак грип со кашлање и температури

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Инфо од колешка чија мајка работи во 8ми Септември, докторите вклучувајќи ги и инфектолозите не сакале да влегуваат кај пациентите со корона, само по телефон давале инструкци...
Ако е вистина - секоја чест на професионалноста и тогаш јасен е соодносот починати/излекувани.
Поврзано со муабетов, двајца доктори досега со прилично зајадлив и потценувачки тон досега ми изреагирале за носењето "опрема" на лице и рацете.Едниот во смисла ништо не би ве заштитило ако немате школо како да ги користите , a другиот као џабе ги носите немате потреба.
Двајцата не носеа ни маски ни покриени на рацете, нешто кое нивни колеги го трубат 24/7.
Е сегс ми е јасно зошто им умираат од нехигиенски услови и инфекции пациенти.Секоја чест на исклучоците.
Автоматски споено мислење:

На крај ние дома што седиме во изолација и виновни, па и глупи ќе излеземе шо не излегуваме.
Ова!
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
Super ovaa policiskiot cas. Treba da go napravat 24/7, pa posle koj kje prezivee kje zboruva.

Vaka nikoj nema da zaboluva, i iselenicite sto dovagjatt go postuvaat i nema da ima problemi. Toa sto zboruvaat deka podmituvaat 500 evra na granica za da ne odat vo izolacija e laga. Tie si ja sakaat svojata zemja, samo sto sega sakaat da se vratat site cisto onaka, ne deka e zaradi pandemijata. Toa sto zarazija skoro 700 lica, gel od niv i si pominaa, ne e namerno, tuku sosema slucajno.

Sega za mesec do dva kje se vratat od tamu kaj sto se dosle, i nikomu nisto. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom