Коронавирус (COVID-19)

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ама луге,не е проблемот часовите. Часовите може да бидат да разделиш потоци (млади от страи во продавница или аптека).
Вие ги пуштите младите от 13 до 15 ама они ако се соберат во парк...за што трпиш през другото време во карантин?! Прашане не са часовите прашане е да не се собират луге на групи. Па нели младиот ке се врати дома... тамо баба,дедо, маjка, татко... Времето може да помогне само да делиш потоци.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Мислам дека се знае дека младите се собираа до сега ама сега кога ќе можат само од 1 до 3 и тоа од пон до петок има да се собираат многу повеќе и тоа на исто место а времето е тоа.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Дозволено е 5 луѓе на јавно место. Нема да ме чуди и тоа да го ограничат на 2-3.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Дозволено е 5 луѓе на јавно место. Нема да ме чуди и тоа да го ограничат на 2-3.
Тоа е единствена и основна мерка која треба да се почитува, односно да се забрани поголема група од двајца. Нема потреба од часовни ограничувања
 
B

Beginner

Гостин
Дозволено е 5 луѓе на јавно место. Нема да ме чуди и тоа да го ограничат на 2-3.
абе може и до 2ца да направат дозволено. Ама овде во гвг по колку се собираа до сега ама ај барем тоа го правеа од 12 до 9. Сега кога времето е од 1-3 мислам многу полошо направија ама ајде ќе видеме како ќе биде.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Do vcera rabotev po 6 sati prva 6 vtora.Sega koga ke ne nacuka 30 dusi prva ke bide veselo, ova vazi opsto i za drugive firmi

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
абе може и до 2ца да направат дозволено. Ама овде во гвг по колку се собираа до сега ама ај барем тоа го правеа од 12 до 9. Сега кога времето е од 1-3 мислам многу полошо направија ама ајде ќе видеме како ќе биде.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Тоа е друго прашање.

Значи у целава ситуација со мерките за ограничување на движење има два ОГРОМНИ проблеми:
1. Самосвест на луѓето.
2. Примена и контрола од страна на државните органи.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Мислам дека се знае дека младите се собираа до сега ама сега кога ќе можат само од 1 до 3 и тоа од пон до петок има да се собираат многу повеќе и тоа на исто место а времето е тоа.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Па целата поента е дека не треба да се собираат. И не треба да мења дали може 10 саати во денот да излагаат, или 1. Тинејџерите секако освен до маркет за да им помогнат на родителите ако треба, не гледам што друга потреба имаат за излагање.

Никој не сфаќа изгледа дека е вонредна состојба и мора секој да се прилагоди и да си ги промени навиките додека трае ова.
А не "Aбе знам дека е сериозно ама јас секој ден пред ова си излагав во 8 вечер за да си поседам надвор на клупа и морам да продолжам".
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Само јас ли мислам дека доколку до сега ги почитувавте сите мерки, не треба ништо да ви смени ова?
И не, почитување на мерките не е пет пати да излезеш во текот на денот, до парк, до банка, до маркет, круг околу населба.
И јас не разбирам ама пак се сведува муабетот на тоа колку пати се иде во маркет. Мене во нормално време не ми се иде по маркети па се товарам во кола еднаш месечно (освен леб, сок, пиво, зеленчук, овошје итн. нели), не па сега. Ако има нешто што ме нервира тоа е чекање редици во маркет. Кафе што пијам еднаш на 3 дена имам 3 тегли за да не се замарам.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Се трудам да ги избегнувам вестиве за корона, единствено еднаш до два пати во денот добивам нотификација од апликацијата МојВоздух.
Ама не да претераа со оваа новава мерка, забегаа целосно. Овие се однесуваат како да нема утре, што е ова, некој тест за тоа кога ќе попуштат нервно луѓето или до кога ќе издржиме економски.
На крај ќе испадне дека најдобро прават во Шведска и не знам таму кои земји кои се за колективен имунитет или како и да се вика тоа.
Мислам дека страшното ќе дојде после коронава.
Со оглед на моето работно време, ќе бидам во карантин минимум наредните два месеци.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Овие новите мерки се очигледно оти никој ништовне почитува. Значи НЕМА ЛЕК нема вирусот сам да помини и замини. КАРАНТИНОТ и рестрикциите се единственото нешто кое го забавува ширењето со цел здравствениот систем да не се преоптовари со цел за сите да има третман.

Ова погоре се повторува 2 ЕБАНИ МЕСЕЦИ и после 2 месеци нема подобрување ни почитување па стандард мк комплекс - друг е крив, зошто ова, зошто она.

Во Германија нема полициски час, има рестрикции за максмимум 2ца во група (миленичиња колку сакаш пошто дмешно беше и то). Во маркети луѓето САМИ стојат на 2 метра одалеченост. Си ги почитваат мерките и ете се намалува бројот на заболени.

Јасно ми е дека има разлика меѓу Германија и МК и ресурси и се АМА кога мерки се почитуваат има резултат...

Ама битно дијаспората е крива дека се враќа друго се е стакло тие се криви.

Се надевам дека и култура ќе вратат малце....

Не ми се верва уште прашања има и бурни реакции за полицискиот час.

А овие со коментарите не постој вирусот, празни се болници лага е би ги ловел преку фб и одма во црвен крст или вочонтери на болница во први борбени редови..
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
И само ќе направиш поголема гувжа по продавниците, аптеките и болниците во периодот кога е дозволено движење.

Дебилна мерка направена ради уште поголемите дебили што не можат дома да седат или да се пријават чим имаат симптоми или биле во контакт со некој од ризичен регион.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.167
Поени од реакции
107.663
Па ете ако касни авионот во Загреб каснел и во Малта сигурно, ако си патувал со авион го знаеш алгоритмот. Сигурно не им рекле да дојдат на аеродром во 8 ако навистина летот бил закажан во 15:30.
Вода ќе си купам сама пошо не очекувам автобусот да застане на Стража за пуш пауза ако ме носи во карантин.
За бројката со хотелите не знам како не ме сфаќаш, на огласот се пријавени пример 10 хотели со 2000 легла. Ние иаме 2000 повратници.
Што е подобро, да се сместат сите 2000 во хотели или само 1000 за да бидат сами по соби? Другите 1000 каде?
Не не, јас мислев на споредбата што ти е чудно, за хотелите сфатив, али сметам дека има и место и доволно хотели. Тоа е Емка, може да се согласиме дека не се согласуваме, ништо страшно. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Според бројкиве на умрени, што според мене се најрелевантни, првиов бран се смирува. Верувам дека денеска ќе има уште поголем пад на тенденцијата, пошто сите држави што досега пријавиле се по бројка како претходните денови или помалку.. Иако кај нас уште не е почнато страшното, секако е позитивно да слушнеш вакви вести... Му се гледа крајот значи.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Дали сега ќе се најди еден паметен новинар да ги праша дали се свесни дека кон средина на Мај ќе имаме пандемија со психички болести? Дијазепами и хелекси има да се голтат како бонбончиња
 

Kajgana Shop

На врв Bottom