Коронавирус (COVID-19)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Има прес на Оливер Спасовски.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Мене ме интересира следново. Минати години сум бил во контакт со грип и настинка со некој домашен, но и покрај голема изложеност со овие вируси јас не сум фатил или не сум имал симптоми што знам.
Можно ли е и со коронава да е исто, еве пример со докторкава и комбето односно некои луѓе и едноставно да го убијат вирусот само што ќе им влезе во организмот или што е?
Не е. Зборуваш за обична инфлуенѕа, а ова е нов вирус. Кој сеуште се истражува, значи ни епидемиолог не може со точност се да ти каже во врска со вирусов оти е нов.

Се справуваат со нешто непознато. Инфлуенѕата(обичната настинка) е веќе позната, има и вакцина и све.
Се знае кај обична вирусна настинка што помага (течности, чаеви, супи, малце диетална исхрана), парацетамол, витамини, лечиш симптоми тука, не можеш да ја излечеш настинката затоа што е вирусна.

Коронава сеуште не се знае со точност што делува, што не. Едни истражувања покажуваат дека НСАИЛ го намалуваат имунитетот, што кај обична настинка па и е препорачливо да ги земаш.


Така да друже конечен одговор ни епидемиолог не може да ти даде сега.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.438
Поени од реакции
79.499
Мислам дека во моментов прашуе нешто овој за реновирање шо прашуеше.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Полиција дојде на работа. Прашуваат дали има луѓе со симптоми...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Може, со другите вируси. Со овој тешко, токму затоа што е нов и немаме антитела. Баш затоа организмот си вика WTF е ова и настануваат компликации, особено кај тие со слаб имунитет. Токму тоа го прават и вакцините, ни го запознаваат организмот со патогените преку внесување на неопасна (или деактивирана) верзија од вирусите / бактериите.
Како тешко, кога стручни лица кажуваат, може и да го имате а ништо да не ви е. Значи телото имало претходно антитела или што ...

Телото како создава антитела т.е. за секој вирус различно антитело ли создава :toe:... тоа би значело дека внатрешно има некој "(ал)хемичар" кој автоматски според потребите креира антитела.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Телото како создава антитела т.е. за секој вирус различно антитело ли создава
Да, затоа има и 5-6 задолжителни различни вакцини. Што ако немаш симптоми, не значи дека организамот внатре нема реакција.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.988
Поени од реакции
34.432
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.116
Поени од реакции
5.005
Ова со 200 тргнале а 10 пристигнале е тотално неозбилен одговор
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.438
Поени од реакции
79.499
Јас па мислев веќе сме во вонредна состојба,
некој да прецизира што се подразбира под вонредна состојба?
Накратко, сега за сега, поголеми овластувања на владата, за да може полесно да ја менаџира кризата. Од тоа ќе произлезат подоцна, по потреба, конкретни мерки.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
НБРМ прогласи некои мерки што ќе се спроведат за фирмите со намалување камати, без даноци и слично..

Ме интересира што правиме со народот, со физичките лица што имаат кредити, а знаеме дека голем број ќе останат дома без плата? Ќе продолжат плаќањата или ќе се одложат? Имате некое инфо?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.580
Поени од реакции
52.406
Три дена немав излезено и знам дека народов игнорира се, ама бетер било од тоа што мислев. Во маало на скоро секоја клупа седнати по четири пензионери, голема раздвиженост. Сообраќајот ист како и пред вирусов, во Гази Баба и Бутел гужва како да е викенд.
:popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom