Коронавирус (COVID-19)

Coca Cola

Covidiot SHOULD DIE
Член од
4 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
661
Меркиве не се за некаква заштита на населението туку владата се штити сама од евентуална одговорност и "пиар" криза.
"Ете како западот прајме, ограничуваме, баравте дома баравте мерки ете ви дадовме кој ве тераше да се пикате по кладилници и кафина..."
Фиропопулизам секогаш пред се.
А што треба да напраат?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.412
Поени од реакции
29.464
Меркиве не се за некаква заштита на населението туку владата се штити сама од евентуална одговорност и "пиар" криза.
"Ете како западот прајме, ограничуваме, баравте дома баравте мерки ете ви дадовме кој ве тераше да се пикате по кладилници и кафина..."
Фиропопулизам секогаш пред се.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.313
Поени од реакции
3.855
Мерката е на место само оди разбери се со говеда родители. „Што да прави цел ден дома? Сосема го разбирам детето....“ Не им текнува книга да има купат, топка за двор. Играчниците повторно полни.
Вчера се јавувале службите по игротеки да проверуваат дали има закажани родендени и ги предупредувале.
Не видов само никаде забрана за организирање на свадби...дека мерката беше колку што се сеќавам над 1000 е забрането. Што правиме со свадби со сите пропратни бацувања и гушкања?
merkite se kako i se drugo vo mkd... polovicni i onaka so nadez deka ke se izbegne najlosoto.

kazi mi sto e poentata da zatvaras skoli ako ne zatvaras kafici? koja e poentata da ne dozvoluvas fudbal bez publika a da moze svadbi da se pravat? zabranuvas kino a moze petocna molitva u dzamija?

deka ke mora radikalni merki, ke mora prasanje e vreme. ama i toa ke go utneme posto ne testirame i posto realno poima nemame kakva e situacijata ama vazno presovi ima i nesto se raboti demek
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
529
Поени од реакции
1.452
Ако е ова точно: https://www.washingtonexaminer.com/news/not-a-single-eu-country-responded-to-italian-plea-for-help-with-coronavirus

Ни една Европска земја не и излегла во пресрет на Италија. Само Кина им испратила помош.
Точно е 100%. Италија бараше помош од Европските земји, никој а не рече. Денес Кина со авион им праќа ресурси, медицински помагала и слично.

Едит: соурс
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
7.805
Поени од реакции
6.868
merkite se kako i se drugo vo mkd... polovicni i onaka so nadez deka ke se izbegne najlosoto.

kazi mi sto e poentata da zatvaras skoli ako ne zatvaras kafici? koja e poentata da ne dozvoluvas fudbal bez publika a da moze svadbi da se pravat? zabranuvas kino a moze petocna molitva u dzamija?

deka ke mora radikalni merki, ke mora prasanje e vreme. ama i toa ke go utneme posto ne testirame i posto realno poima nemame kakva e situacijata ama vazno presovi ima i nesto se raboti demek
Епа во другите останати земји со 10 пати поголема бројка на заразени дури сега затвараат школи, ене прочита и во Шведска е исто.
Не можи ние да очекуваме со 10 зсболени да ја псрализираме цела држава,се со тек.
Од надлежните засега си ја бркаат работата, тоа што кај нас народот е несовесен е друга работа.
Треба да ги затворат локалите за да ти текни дека не е добра идеја да одиш кафе да пиеш,ете јас во теретана не одам овие две недели додека не стивни лудилото, оти сметам дека хигиената е на ниско ниво таму, надвор пука сонце па ќе си излезам на прошетка до Смолево на чист воздух, среќа имам и дома две внучиња многу "мирнички" па ќе има шо да правам овие две недели. :)
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.452
Поени од реакции
16.412
Точно е 100%. Италија бараше помош од Европските земји, никој а не рече. Денес Кина со авион им праќа ресурси, медицински помагала и слично.
IMG-096fffe25a14b31bcd61a8e6e060a073-V.jpg
Автоматски споено мислење:

Оваа собра доста пари,алал да и е
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.249
Поени од реакции
4.960
Што фајде дека веќе втори/трети ден се затворени училиштата, а децата пак се дружат меѓусебе по улиците, игралиштата и.т.н. и тоа уште повеќе него ли во вообичаените школски учебни денови, бидејќи нели ова сега им се фаќа нешо као гратис као бонус распуст ... во јануари месец редовен зимски распуст, а овој како вонреден мартовски зимско-пролетен распуст. Ај што се на вонреден распуст па башка и времето им се погоди за дружба, баш сончев пролетен ден е денес 20 степени во Скопјево охохо мислам дека тешка глупост е затворањето на школите, бидејќи децата пак ќе си најдат време и простор за дружење, а со тоа и можност за пренесување на вируси !
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
82
Поени од реакции
278

Италија , Данска , Норвешка сега и Чешка - кој ќе биде следен ? Нашите сограѓани ќе ја пратат будно ситуацијата низ кафичите и дискотеките #БезПаникa # ЗдравјетоПредСе
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.313
Поени од реакции
3.855
Епа во другите останати земји со 10 пати поголема бројка на заразени дури сега затвараат школи, ене прочита и во Шведска е исто.
Не можи ние да очекуваме со 10 зсболени да ја псрализираме цела држава,се со тек.
Од надлежните засега си ја бркаат работата, тоа што кај нас народот е несовесен е друга работа.
Треба да ги затворат локалите за да ти текни дека не е добра идеја да одиш кафе да пиеш,ете јас во теретана не одам овие две недели додека не стивни лудилото, оти сметам дека хигиената е на ниско ниво таму, надвор пука сонце па ќе си излезам на прошетка до Смолево на чист воздух, среќа имам и дома две внучиња многу "мирнички" па ќе има шо да правам овие две недели. :)

ne se soglasuvam so ova.

prvo do sega testirale 50 dusi. samo so prvata zabolena plus bracniot par od debar so niv vo autobusot i kombeto imase 48 luge sto trebase da se testirani. kade se drugite, familiite, doktorkata i tie 200 dusi vo karantin itn... znaci ne se testira soodvetno i dovolno. obavezno ke ima nekoj zalutan sto ke siri denovive.

zatvaranje skoli i biznisi e pametno samo ako toa go resi problemot. kako ova polovicno zatvaranje resava nesto?

biten moment e i tajmingot koga ke zatvoris i kolku dolgo ke drzis se zatvoreno. zosto zatvoras sega koga imas 8 slucai od koj 2 veke nemaat simptomi a 3 se demek malku poloseni... ako e kako sto vikaat nema seustr navala, mozese uste nedela dve da terame bez panicenje... kolku za prestava vo aus e mnogu poloso od mkd, poveke slucai itn, ama ovde se funkcionira sega za sega. se ocekuva za 4-5 nedeli ovde da e kriticno skoli se zatvaraat po potreba kade imalo virus a drugite rabotat. se pravi se da se namali sirenjeto ama bez panika i karantin za sega. najverojatno ke bide i tuka toa neizbezno ama ke se sluci za vreme na raspust... toa e razlikata megu pametno menadziranje na situacijata i glumenje
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
529
Поени од реакции
1.452
Прегледај го приврзокот 237624
Автоматски споено мислење:

Оваа собра доста пари,алал да и е
Точно. Не се сеќавам дали е блогерка, ил обично девојче но да заедно со момакот нејзин собрале добра сума и ја донирале.

Италијани се и двајцата.
 

Coca Cola

Covidiot SHOULD DIE
Член од
4 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
661
Ова е прв пат од кога ја памтам Македонијава да се делува превентивно а да не се дува на изгорено. Свака им част, засега.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
817
Поени од реакции
885
Зборувам за во Стокхолм, преполовено е со луѓе, за разлика од вообичаени денови. Не се комплетно имуни на се, не барем сите. И слушаат препораки затоа што му веруваат на системот и се сигурни во него.

Тоа што ние не му веруваме од што се е толку искулирано, е друг муабет. :)
veruvaat, ili taka se istrenirani, da ne digaat glas za nisto zivo.

vo prolet do esen period, moram da se objasnuvam pola saat so medicinska sestra da mi zakaze obicen pregled
kaj lekar za posle 2 nedeli ili povekje. nema ni priblizno dovolno medicinski personal za von zimska sezona.

ne sakam ni da pomislam so kje bide ako ova dojde priblizno kako italija tuka.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.798
Поени од реакции
37.298
Овие па родители што се жалат дека нема што да прават дома со децата и тоа не само во вакви ситуации, туку и во нормални денови нема потреба ни да ги имаат.
Негрижа, неодговорност и неспособност за имање деца. Ептен себични и глупи.

Има еден куп занимации и игри за детето само да си игра дома, ама нема кој да седи на фб и инстаграм.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
На врв Bottom