Коронавирус (COVID-19)

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628


Australia

Paket od 22,9 miljardi za (1,2% od GDP) spravuvanje so epidemijata. Po $750 za penzionerite, $500 za nevrabotenite, $25 000 za malite biznisi vo razni beneficii, $7 000 sekoj 3 meseci pomos za biznisite sto imaat mladi praktikanti itn....
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
според мене обратно. Во малите локални продавници сите сте многу поблиску еден до друг, во големите можеш да си се држиш на страна. Тука во Милано малите се преполни и не ни влагам внатре, големите се празниПрегледај го приврзокот 237598Прегледај го приврзокот 237599Прегледај го приврзокот 237600
Автоматски споено мислење:


во Италија нема апсолутно ништо...можда нешто сум утнала ако имаш линк може да ми пратиш?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
според мене обратно. Во малите локални продавници сите сте многу поблиску еден до друг, во големите можеш да си се држиш на страна. Тука во Милано малите се преполни и не ни влагам внатре, големите се празниПрегледај го приврзокот 237598Прегледај го приврзокот 237599Прегледај го приврзокот 237600
Автоматски споено мислење:


во Италија нема апсолутно ништо...можда нешто сум утнала ако имаш линк може да ми пратиш?
https://www.irishtimes.com/business/economy/coronavirus-italy-suspends-mortgages-and-household-bills-1.4198582
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Абе сеа ти Милано остај Милано - збориме за КАМ ,Тинкес и ко. кај нас тие се големите маркети :) Како е ситуација во Милано?Дали си некако(како) си затегната од мерките?
кој не е засегнат и затегнат не знам :) ќе се повторувам можда...
трета недела сум дома, после неколку дена кризи во Кина јас бев една од првите што остана без работа, дека фри ленсер, и фирмата каде работам одма ја осети кризата па почна да се заштитува.
Требаше да почнам одредени терапии, ми ги откажаа, мора да почекаат :(
загрижена сум за некои членови од мојата фам,олија затоа што се во ризичната група, за постарите, баби и дедовци, спремни сме за најлошото :(
немаше маски и гелови, па се вратија, па пак снема маски, гелови има насекаде, храна има, лекарства има. Во моментов освен аптеки и самопослуги не смее да има ништо друго отворено (а јас се чудам овие пољациве што ја поправаат фасадата на зградава карши, како не се по бунија до сега)
ако се движиш, тоа може да е само за да купиш храна (еден човек од фамилија, ако сте двајца во кола, казна), ако е итно нешто во врска со здравјето (вчера трчав на забара, јбг) и мора да пополниш аутосертификат каде ќе е напишано каде и зошто одиш. Те проверуваат и ако не е точно две казни следат.
дружење преку скајп. Вчера имавме видео чат каде што група од 8-9 души заедно имавме аперитиво и вечера, хаос беше се утепавме од смеење и вечерва се гледаме пак :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
во првиот линк е бараат, ама бараат недела дена веќе. Премиоерот се уште нема излезено со потврда дека ќе се случи. Чудното е дека на англиски одамна се шират пвие информации, на италијански вчера баравме со маж ми и се е дека бараат, пробуваат да издејствуваат...ама нема ништо. Маж ми отвори ресторан пред 6 месеци, го затвараат затоа што нема да можат да издржат ваква криза, еден од сопствениците ја вложи куќата своја и сега не знае како
Автоматски споено мислење:

се надевам ќе одобрат официјално и ќе биде соопштено официјално... @Tutor можда сум утнала нешто....ајуто
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
вчера требало да го гласаат и како што сконтав е за приватни лица, не за фирми :(
Автоматски споено мислење:

Што мерки има во Италија за приватниот сектор?
и дали има нешто за тие како мене, што се само вработени? единствена помож што ми стигна за сега е дека не во март туку во јуни треба да платам даноци и допринеси, само јас нема да имам работа ни до јуни ни во јуни
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.891
Инаку, this is how we do it in Kajgana Media.

И тука од денес работиме сите од дома. Ова уствари треба да го направи секоја компанија што има услови и можности за работа од дома. Поготово ИТ секторот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.918

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Ако е ова точно: https://www.washingtonexaminer.com/news/not-a-single-eu-country-responded-to-italian-plea-for-help-with-coronavirus

Ни една Европска земја не и излегла во пресрет на Италија. Само Кина им испратила помош.
тука истото се збори, плус викаат дека Кина ни помага затоа што инвестирала тука
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.909
Ако е ова точно: https://www.washingtonexaminer.com/news/not-a-single-eu-country-responded-to-italian-plea-for-help-with-coronavirus

Ни една Европска земја не и излегла во пресрет на Италија. Само Кина им испратила помош.
ne gledam zosto da ne e tocno. za sekoja prethodna "pomos" / krediti i slicni raboti, im trebase eden ton sostanoci i presmetki,
da znaat severnite zemji sto kje dobijat za "pomosta".
situacijava ne e nisto porazlicna, so toa so plus siste se svesni deka i samite kje imaat do odredeno nivo
problemi/zagubi od situacijava.
toa e evropskata humanost, za tie sto ne ja iskusile dosega.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.411
Самоиницијативно губат многу пари ама тоа е таа свест. Се затвараат теретаните во Шведска.

Владата уште спие за школите ама ќе биде викендот и тоа. Раздвиженоста денес е помалку од пола, барем во јавниот превоз. Слушаат препораки, барем оние што можат.

Со следни известувања од искулираната Шведска, деновиве. :icon_lol:
Прегледај го приврзокот 237572
Мене уште не ми дозволуваат да работам од дома. Децидни се дека нема место за паника. Иако бројката стигна на скоро 600 заболени.
Стокхолм нема веќе да тестира за вирусот освен ако не си хоспитализиран бидејќи нема ресурси за тоа.

Не се согласувам дека добро се справуваат или па дека имаат висока свест. Вчера имаше 200 нови заболени, јавниот превоз функционира нормално, ни дезинфекции ни ништо.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Aко за тестов употребувале PCR (полимеразна ланчана реакција) ги сфаќам зошто тестираат само хоспитализирани а не превентивно, скапо е многу.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Дали има некој нешто Инфо за Прилеп?

има муабети за заболени, за лица кој биле во инфективно и биле тестирани од Корона, па се до муабети дека вчера вечер собрале некој/ја од дома и ја однесле скопје?
Чоек да не знај шо е фејк а шо не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom