Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Македонска логика: "Еј не ослободија од работа, децата не се у школо дај на кафе и у молови ќе одиме."
До сеа други ни беа криви, ама сеа сами ќе си се убиеме.
Имаш и мажи и жени кои вчера на ФБ се жалеа што требало да седат дома, зошто работа/кафич им биле места каде што бегале од секојдневната мака со децата. После луѓе ќе ме замараат зш сум викала дека не секој треба да има деца само затоа што е наметнато општествено правило :tapp: no comment сме.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
повеќето кај што сум одел, газдите се вработени по други бизниси и фирми. Така да, не е преживување. Да не кажувам овие кај работат, 2 метри школо.
Посебно не е преживување кога вложуваш 20-30, 50000 евра (ова со преживување не се заработува) и работиш на диво. На страна фактот што, ако имаат "вработен", го плаќаат колку за семки, да не седи дома.
Ај да не кажам, кирија ѕеро, данок ѕеро
Имаш бизниси што почнале и со 2-3000 евра и крпат од ден за ден баш за да преживеат. Не секој бизнис е на богаташ за да пере пари и да вози кола од 100.000 евра.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Мене ми делува морничаво како еден по еден спортисти излегуваат позитивни на вирусот, ако се знае дека не се баш многу мешаат со луѓето, посебно Ругани кој сигурно цело време бил во карантин и имал ограничен контакт со луѓето...

И да слушнав теорија на заговор дека ова Кинезите го измислиле за да ја ослабнат светската економија и да купуваат акции. :ROFLMAO:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Нас ни рекоа дека можеме да работиме се' додека не покажеме симптоми. Наводно заболено лице не го пренесува вирусот пред да ги добие симптомите. И на овој мал остров - корона. Немам мир!
kade ova potocno?

jas i posle godina ipol ne svativ dali po default imame pravo na rabota vo svedska, ili so odobruvanje od manager/nadreden.
jas za ova ne ni prasav, direktno im pisav od doma rabotam, pa za edno cudo ne napravia problem.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Нас ни рекоа дека можеме да работиме се' додека не покажеме симптоми. Наводно заболено лице не го пренесува вирусот пред да ги добие симптомите. И на овој мал остров - корона. Немам мир!
Повозбудени се за новиот мост на Слусен отколку ова. Вчера и денес јас на еден монитор пратам бројки на заболени, колеги околу мене live stream гледаат од глупиот мост.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Оваа не беше истата од Ѓорче во КАМ и на автобуската?

FB_IMG_1584025155567.jpg
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Повозбудени се за новиот мост на Слусен отколку ова. Вчера и денес јас на еден монитор пратам бројки, колеги околу мене live stream гледаат од глупиот мост.
Затоа живеат по 90+. Никогаш во животот за ништо не биле под стрес. Ниту знаат што е војна, ниту сиромаштија. Овде барем слободно можам да кажам дека полицемерна нација тешко некогаш да се роди.
Ама не дремат по молови и кафичи, барем не од вчера. Послушни се, освен за во Систем болагет и алкохол. :icon_lol:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Абе многу ми беше антипатичен овој Филипче ама некако ми се смени мислењето после ова.
Начинот на излагање и однесување мислам дека си го заслужува местото што го држи.
Е сега ова што не работат училиштата и факултетите е апсолутно некорисно. Како некој што работи во кафр бар можамда кажам дека работата е двојно зголемрна од истите тие ученици и студенти.
Мерката е на место само оди разбери се со говеда родители. „Што да прави цел ден дома? Сосема го разбирам детето....“ Не им текнува книга да има купат, топка за двор. Играчниците повторно полни.
Вчера се јавувале службите по игротеки да проверуваат дали има закажани родендени и ги предупредувале.
Не видов само никаде забрана за организирање на свадби...дека мерката беше колку што се сеќавам над 1000 е забрането. Што правиме со свадби со сите пропратни бацувања и гушкања?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Имаш бизниси што почнале и со 2-3000 евра и крпат од ден за ден баш за да преживеат. Не секој бизнис е на богаташ за да пере пари и да вози кола од 100.000 евра.
зборевме за теретаните.
Можда е сега (не сега, кога ќе заврши оваа криза) моментот да се види што приход и расход пријавувале во завршни сметки тие бизниси, дали им исплаќале екстра часови и к-15 на вработените.
Инаку пак да потенцирам, зборевме за теретани каде се сеат миљон микроби, почнувајќи од габични инфекции до бактерии и вируси.
Напишав и претходно, први на удар во вакви ситуации (без кафани и теретани) вработени обично се продавачи, шалтерски работници и шофери во јавен превоз.
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Дали има некаде информација како ќе работат државните институции во наредните 14 дена (поточно за фондот за социјално)? Дали во сите болници се откажани сите контроли? Јас сум на комисија во фондот на 23ти за боледување, а пред тоа треба да одам на болница на контрола. Како би се средиле тие работи ако јас не можам да одам на контрола во болница?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Затоа живеат по 90+. Никогаш во животот за ништо не биле под стрес. Ниту знаат што е војна, ниту сиромаштија. Овде барем слободно можам да кажам дека полицемерна нација тешко некогаш да се роди.
Ама не дремат по молови и кафичи, барем не од вчера. Послушни се, освен за во Систем болагет и алкохол. :icon_lol:
da go **** takviot zivot. ako ne popustam so nervi, da si go zavrsam proektot i oci da ne im vidam vekje.

toa so ne dremat po kafici, ne e od poslusnost od koronata, tuku opsto kuci-posao-kuci.
kje se vozdrzam od dr komentari, off topic e :D
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
da go **** takviot zivot. ako ne popustam so nervi, da si go zavrsam proektot i oci da ne im vidam vekje.

toa so ne dremat po kafici, ne e od poslusnost od koronata, tuku opsto kuci-posao-kuci.
kje se vozdrzam od dr komentari, off topic e :D
Зборувам за во Стокхолм, преполовено е со луѓе, за разлика од вообичаени денови. Не се комплетно имуни на се, не барем сите. И слушаат препораки затоа што му веруваат на системот и се сигурни во него.

Тоа што ние не му веруваме од што се е толку искулирано, е друг муабет. :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.166
kade ova potocno?

jas i posle godina ipol ne svativ dali po default imame pravo na rabota vo svedska, ili so odobruvanje od manager/nadreden.
jas za ova ne ni prasav, direktno im pisav od doma rabotam, pa za edno cudo ne napravia problem.
Готланд. Мене мојата работа не ми дозволува... надвор, на терен, со болни и изнемоштени.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Меркиве не се за некаква заштита на населението туку владата се штити сама од евентуална одговорност и "пиар" криза.
"Ете како западот прајме, ограничуваме, баравте дома баравте мерки ете ви дадовме кој ве тераше да се пикате по кладилници и кафина..."
Фиропопулизам секогаш пред се.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Мерката е на место само оди разбери се со говеда родители. „Што да прави цел ден дома? Сосема го разбирам детето....“ Не им текнува книга да има купат, топка за двор. Играчниците повторно полни.
Вчера се јавувале службите по игротеки да проверуваат дали има закажани родендени и ги предупредувале.
Не видов само никаде забрана за организирање на свадби...дека мерката беше колку што се сеќавам над 1000 е забрането. Што правиме со свадби со сите пропратни бацувања и гушкања?
Нека ги забранат нека ги забранат, барем ќе има на шо да се вадам ко ќе ми се качват на гла сите до кај сум со мажачка :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom