Коронавирус (COVID-19)

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Pa treba da podnesat odgovornost, ova e nivna belja pred se.
ЊТФ?! Пак бекој теории на заговор? Или не сум во тек со нешто.


Ејј Кина е единствената земја штоима систем, што функционира како држава. Не ми фрлај од тие теории ова Кинезите го измислија да ја турнат Мурика или не знам кој.

Кина предупредуваше пред месеци, ама љочка народ шо ти слуша. Сеа па кај помага и не чини.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
От последните минути , уште 7 нови лица во Бугариja.
Вкусно заболели 23.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Матичната ме стави на антибиотик, додуша и та ми рече ако ептен ти се влоши состојбата дојди :rolleyes:
... сигурно со предходно направен антибиограм за бактериска инфекција, оти вирусот не реагира на антибиотик или тоа од око, матичната знае?
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Kaj niv pocna bidejki jadat mesa od divec koj ne e cuvan higienski.
Nikakva teorija na zagovor, cista vistina.
Сакаш да кажеш дека кинезите се нешто као пештерски луѓе?!

Имаат најразвиен медицински сектор. Народ самосвесен.
Не се ко нас шљапај се кој ќе стасаш, други традиции си имаат.
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
WOW! Прес конференцијата на министерот за здравје во Англија беше/е феноменална.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Стварно луѓе, личниве препирки ви се крајно дегутантни и непримерни. Ми се стркала уште една солза низ образ читајќи ве, откако грилжливо си ги собирав у лакримариум над почетните ваши коментари на темава, за тоа колку Кинезите се глупи, варвари и ајвани. Ако гледаш од кои нации произлегуваат фамава и глупостиве, се надевам дека за многу брзо време (и најверојатно), ќе се наметнат како доминантна светска сила на многу полиња. Веројатно ако апелирам на некаква елементарна човечност и поддршка на загрозените од вас, ќе лаам на празно. Ибер-Македонише, зиг хајл!
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
... сигурно со предходно направен антибиограм за бактериска инфекција, оти вирусот не реагира на антибиотик или тоа од око, матичната знае?
Извинете ДОКТОРКА што ќе ве цитирам.
Но, дали за секој еден случај е неопходно да се прави антибиограм за да се докаже бактериска инфекција?
Не е доволно само крвна слика, да се докаже дека станува збор за бактериска инфекција?
Бидејќи, конкретно во случајот кога би станувало збор за пневмонија, нема ли да се пристапи емпириски во лекувањето?
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
... сигурно со предходно направен антибиограм за бактериска инфекција, оти вирусот не реагира на антибиотик или тоа од око, матичната знае?
Верувај од око беше. Дал да се смеам ил да плачам. Каков антибиограм, крвна слика ништо.

Она ко на децана мали, ајде зини ааааа. Уште шпатулата да ми ја дадеше да не плачам.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.721
Сакаш да кажеш дека кинезите се нешто као пештерски луѓе?!

Имаат најразвиен медицински сектор. Народ самосвесен.
Не се ко нас шљапај се кој ќе стасаш, други традиции си имаат.
Me boli uvo za nivnite tradicii, eve radi nivnite tradicii cel svet e u pandemija.

Trebase trajno da bide zabraneto lovenje na egzoticni zivotni posle SARS za necii hedonisticki zadovolstva.

Nekoi tradicii se podobri od drugu.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Me boli uvo za nivnite tradicii, eve radi nivnite tradicii cel svet e u pandemija.

Trebase trajno da bide zabraneto lovenje na egzoticni zivotni posle SARS za necii hedonisticki zadovolstva.

Nekoi tradicii se podobri od drugu.
Нема ни да се удостојувам да ти реплицирам повеќе. Очигледно дискусијава не е продуктивна.

Ако ни понуди нас Кина помош, пошто нуди на загрозени држави, од солидарност ќе ја одбиеме. Оти они се пештерски луѓе, зверови што ни донесоа ваква чума.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.721
Ако ни понуди нас Кина помош, пошто нуди на загрозени држави, од солидарност ќе ја одбиеме. Оти они се пештерски луѓе, зверови што ни донесоа ваква чума.
Jas toa ne go sfakam kako solidarnost, tuku kako cistenje na steta od beljata.

A ti, bidi solidarna i napravi si supa so ziv liljak.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Извинете ДОКТОРКА што ќе ве цитирам.
Но, дали за секој еден случај е неопходно да се прави антибиограм за да се докаже бактериска инфекција?
Не е доволно само крвна слика, да се докаже дека станува збор за бактериска инфекција?
Бидејќи, конкретно во случајот кога би станувало збор за пневмонија, нема ли да се пристапи емпириски во лекувањето?
Види пневмонија може да предизвика и бактерија не дека не може. Стафилококна особено инфекција, може од обичен грип да се симне на долен респираторен систем.

Не сум докторка, ама се дрзнав да реплицирам.
Со обична крвна слика се покажува инфекција, леукоцити покачени=инфекција. Потоа оди понатаму ЦРП, АСТ, АЛТ да се види што понатаму. Додуша може сето наеднаш да се направи, ако доктор ти ординира. Ти пиши упат на нашки кажано.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782

Што е со директориве...му било речено дека е заразен со корона и треба да биде во самоизолација, овој се кренал да го носи детето во детска болница кајшто се лечат деца со рак и сл. Поглупо нешто од ова има ли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom