Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
... секаде исто, па и кај нас, само анализи, тестирање, тестови, статистика, броеви, мерки вакви онакви, карантин, маска, дистанца, а никаде не се спомнува другата страна на лекување на пациенти инфицирани со SARS-CoV-2 , дали правилно се лечат, по кој протокол и дали навремено се почнува со терапија, но не и прерано со терапија која што може да биде исто погрешна во погрешно време дадена,

...на пример, до вчера новитетот на фамозниот „дексаметазон“ кортико на избор за КОВИД19, денес се избегнува да се примени токму кај тешките пациенти со „цитокинска бура“, можеби преднизолон, но никако дексаметазон, што пред неколку месеци беше меѓу првите лекови за избор во протокол на лечење од SARS-CoV-2 (COVID-19), слично и со азитромицин како антибиотик за избор кај пациенти со средно тешки/ тешки симптоми,

...што со претерано „пумпање“ на телото со разни витамини, минерали за да би го кренале многу високо нашиот имунолошки систем за да биде „подготвен“ при закачување на коронавирус, но кој ни кажа дека не ни е добар имунитетот, па сега ќе го форсираме однапред од страв дека ќе се заразиме со коронавирус и не ќе се избориме со него?

... читам насекаде претерано користење, велам претерано користење на секакви суплименти, како заштита од евентуално заразување како и полесно прележување на коронавирус?

...што ако нашиот организам од толку неоправдани земени витамини и минерали во големи количини и за краток период се збуни и претерано се активира токму кога ќе се заразиме со коронавирус и наместо да ја создаде антителата ИгМ која ќе го уништи вирусот ќе создаде толку повеќе антитела „збунувачки имунолошки одговор“ да таа иста антитела почне да се бори и против самиот организам и против соптвените клетки, посебно кога се создаде животно загрозувачка состојба како што е „цитокинска бура“ ?

...зошто се дава парацетамол на малку покачена температура? таа покачена температура е реакција на имунолошкиот систем да го уништи вирусот, па и коронавирусот, све што е до 38 С не треба да се пие ништо против таа температурата!

....сите коментират околу мерките, тестовите, тестирање, заразени, починати, технички работи, економија, политички настани околу коронавирусот, што направиле тие, ние со карантин, полициски час, вакви онакви забрани и протоколи, а никој не се занимава со пронаоѓање на лек, затоа што штом коронавирус не е изолиран како таков и да се спознае целосно како реагира, нема да ја биде ниту вакцината!

...страмота во 21 век, да медицински експерти, доктори, специјалисти, коментираат околу дистанца, миење раце и носење маски, проветрување, тие треба да лечат и да најдат начин да се уништи коронавирусот, а не процедури на однесување во обичниот живот, сите знаат како да се однесуваат со заштитните маски, дезинфекциони средства, не сме во камено доба!
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Ај бијонс да каже со кои тоа антибиотици се лечат пациентите во клиника освен тоа што шиткаат сумамед во домашни услови кој датира од далечното лето господово 1980.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.309
While antibiotics do precisely nothing to tackle a virus, a viral infection can often open the way for secondary infections or complications like bacterial pneumonia. If that then can’t be treated properly with antibiotics because the bacteria is resistant, then this can be what kills the patient, not the virus itself.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Antibioticite imaat namalen efekt vo poslednite nekolku dekadi, poradi nivno prekumerno koristenje. Bakteriite se imaat adaptirano na antibioticite.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
tuka ili vo opsti procitav deka za gubenje miris-proverete so cesne lUK
i sto mi tekna pa jas na mene da proveram neznam...zemav iseceno cesne luk vo edno pa vo drugo nose i nisto..totalno nisto.
Aj otvaram nekolku pomadi od zneava i mirisam NISTO, otvaram edna kutija boja Ilirija za konduri i NISTO,a znam kako mirisa taa boja i od dalecina.
Posledno go stavam nosot na otvorot na Saveh-prasok za perenje i stiskam kutijata da duva vo nosot i NISTO, ne mirisam nisto?
Care. Vcera =zavcera bese toplo i se ispotiv vozejki tocak pa se soblekov samo po majca i taka 5km do doma.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ај овде да прашам оти мислам дека е посоодветен подфорум за вакви прашања.
Ако малите деца лесно го минуваат вирусов заради не(до)развиен или скоро никаков имунолошки систем, ако проблемите кај возрасните главно се заради прекумерна бурна реакција на имунолошкиот систем (што и да значи тоа), зошто тогаш се препорачува да се билда имуниот систем кај возрасните со исхрана или додатоци.
Еве што пишува за имуниот одговор кај болните

Исто така, никотинот би ја намалил веројатноста од бурна и драматична реакција на имунолошкиот систем, каква што е детектирана кај најтешките случаи на болни од ковид-19.

Или овде

Но, во одредена точка одговорот на нападнатата клетка е толку силен, што ефектот може да стане контрапродуктивен. На пример, бројни имунолошки клетки итаат во белите дробови и предизвикуваат попречување на преминот на кислород во крвта, размената на гасови се ограничува и во најлош случај е нужно прикачување на пациентот на апарат за дишење.
Понекогаш реакцијата може да се насочи против здравите клетки. Тоа може да е случај кај коронавирусот. Затоа се испробуваат и лекови кои ја потиснуваат претераната имунолошка реакција, користени во терапијата на автоимунолошки заболувања. Балансот меѓу заштитните и претерано агресивните имунолошки процеси во справувањето со коронаварусот засега е голема загатка.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ај овде да прашам оти мислам дека е посоодветен подфорум за вакви прашања.
Ако малите деца лесно го минуваат вирусов заради не(до)развиен или скоро никаков имунолошки систем, ако проблемите кај возрасните главно се заради прекумерна бурна реакција на имунолошкиот систем (што и да значи тоа), зошто тогаш се препорачува да се билда имуниот систем кај возрасните со исхрана или додатоци.
Еве што пишува за имуниот одговор кај болните

Исто така, никотинот би ја намалил веројатноста од бурна и драматична реакција на имунолошкиот систем, каква што е детектирана кај најтешките случаи на болни од ковид-19.

Или овде

Но, во одредена точка одговорот на нападнатата клетка е толку силен, што ефектот може да стане контрапродуктивен. На пример, бројни имунолошки клетки итаат во белите дробови и предизвикуваат попречување на преминот на кислород во крвта, размената на гасови се ограничува и во најлош случај е нужно прикачување на пациентот на апарат за дишење.
Понекогаш реакцијата може да се насочи против здравите клетки. Тоа може да е случај кај коронавирусот. Затоа се испробуваат и лекови кои ја потиснуваат претераната имунолошка реакција, користени во терапијата на автоимунолошки заболувања. Балансот меѓу заштитните и претерано агресивните имунолошки процеси во справувањето со коронаварусот засега е голема загатка.
Проблемот настанува затоа што никој не знае како целосно функционира имунолошкиот систем.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Тогаш зашто со сигурност за бебињата и малите деца велат дека ради неразвиен имунитет лесно проаѓаат, а полни со себе медицински лица тврдат дека треба да се јакне истиот тој имунитет, ...ако не знаат, стварно е нејасно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
tuka ili vo opsti procitav deka za gubenje miris-proverete so cesne lUK
i sto mi tekna pa jas na mene da proveram neznam...zemav iseceno cesne luk vo edno pa vo drugo nose i nisto..totalno nisto.
Aj otvaram nekolku pomadi od zneava i mirisam NISTO, otvaram edna kutija boja Ilirija za konduri i NISTO,a znam kako mirisa taa boja i od dalecina.
Posledno go stavam nosot na otvorot na Saveh-prasok za perenje i stiskam kutijata da duva vo nosot i NISTO, ne mirisam nisto?
Care. Vcera =zavcera bese toplo i se ispotiv vozejki tocak pa se soblekov samo po majca i taka 5km do doma.
Ништо чудно не е тоа, со оглед на хигиенските навики и протоколи, кои тука презентираше дека ги следиш:
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Вчерa 40 пoчинaти.
Денес 31 пoчинaт.
Кoлку убaвo блескaме.
Или штo би рекoл еден грaдoнaчaлник, дa си умре чoвек oд убaв живoт вo Мaкедoнијa.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Бројкиве се намалени. Тетово завчера само за еден час починале тројца,
Пред 2 ноќи, само во ноќна смена 7 починати имало.
А вчера пријавени се вкупно двајца.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Бројкиве се намалени. Тетово завчера само за еден час починале тројца, а вчера пријавени се вкупно двајца

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Можеби не се намалени. Ги објавуваат со неколку дена задоцнување.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Денес е 18.11 точно една година од официјално првозаразениот со ковид19 во провинцијата Хубеи,во Кина.
За многу години јубилејот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom