Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
39.7 температура ли е? :)

Еве, по син ми, сега и ќерка ми позитивна. Он веќе втор ден е без температура (и со намалено кивање), додека малата (година ипол) и тече нос, кива и варира до 39.7. Направен е е брз тест - позитивна. Во моментов, не гледам причина да правам и PCR за неа, се надевам дека ќе поминува со лесни симптоми. Значи сепак имало и течење на нос и кивање и не е секогаш се' „по книгата на СЗО“, така? :)
Јас и сопругата, уште без симптоми, ама очекувано е од денес до понеделник да се појават. Ама од кај знаеш, можда од што сме примале по мали дози при бришење на мрсули ни дошло како „вакцина“ :)
... не ме сфаќај погрешно јас стојам позади моето кажано, симптомите се за сезонски грип или можеби некој вирус од корона групата, но не од SARS-CoV-2, и токму тоа го тврдам и не по книга на СЗО, редоследот, временски појавени симптоми и нивно смирување и исчезнување поради создадена антитела не одговара на болест КОВИД19 и однесувањето на вирусот SARS-CoV-2 негово почетно нереагирање и временски потребно создавање на антитела, а тестовите се посебна приказна, почитувам и друго поинакво мислење,
... инаку ние во наши простори па и пошироко немаме имунолози, слабо искуство посебно за вакви појави и посебно врз адултна возраст, педијатриските имунолози се занимаваат само со проблематика на редовна вакцинација т.е. календарот за имунизација кај децата и толку!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
... не ме сфаќај погрешно јас стојам позади моето кажано, симптомите се за сезонски грип или можеби некој вирус од корона групата, но не од SARS-CoV-2, и токму тоа го тврдам и не по книга на СЗО, редоследот, временски појавени симптоми и нивно смирување и исчезнување поради создадена антитела не одговара на болест КОВИД19 и однесувањето на вирусот SARS-CoV-2 негово почетно нереагирање и временски потребно создавање на антитела, а тестовите се посебна приказна, почитувам и друго поинакво мислење,
... инаку ние во наши простори па и пошироко немаме имунолози, слабо искуство посебно за вакви појави и посебно врз адултна возраст, педијатриските имунолози се занимаваат само со проблематика на редовна вакцинација т.е. календарот за имунизација кај децата и толку!
Ти уствари сакаш да кажеш дека ова е уствари сезонски грип и тестовите се лажни? Боже, боже... Стварно треба да се внимава при изборот на доктори и при информирање од интернет значи.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ти уствари сакаш да кажеш дека ова е уствари сезонски грип и тестовите се лажни? Боже, боже... Стварно треба да се внимава при изборот на доктори и при информирање од интернет значи.
...памти го овој мубет, комбинација од сезонски грип и можеби некој подтип на корона, но не SARS-CoV-2,
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Немам мирис веќе недела дена, дали тоа значи дека најлошото помина ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Немам мирис веќе недела дена, дали тоа значи дека најлошото помина ?
Тоа значи дека имаш еден од многуте симптоми и ништо друго. Ти било лошо изминатава недела? Дека прашуваш дали поминало најлошото...
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Тоа значи дека имаш еден од многуте симптоми и ништо друго. Ти било лошо изминатава недела? Дека прашуваш дали поминало најлошото...
Не, ништо, само немам никаков мирис, вкус имам, нормално изолиран сум
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Не, ништо, само немам никаков мирис, вкус имам, нормално изолиран сум
Јас го поминав само со овој симптом и главоболка. Имав само на почетокот некоја минимална кашлица и откако изгубив осет кашлицата се смири. Околу две недели останав со овие симптоми. А моја пријателка веќе месец и пол. Ама и од останатите што слушам ваква манифестација е многу честа.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Не, ништо, само немам никаков мирис, вкус имам, нормално изолиран сум
So edno 90% sigurnost imas Covid.
Najdobro e da si napravis PCR za da si znajs.
Otkako ce go prelezis znajs deka najlosoto e zad tebe i si ja smiruvas dusata od misli " da ne me fati i mene" i uste povazno.
Nemozis pak da se zarazis vo skoro vreme Imas najmalku 6Meseci(Sprema Anglicanite) Imunitet , sprema USA do 10 meseci a mozebi i povejce.

I ako sakas podolgo da ti traj treba da si go treniras imunitetot :vozbud: .Kako jas to pravam.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
колега мој изгуби мирис и вкус, доби покачена температура, трески, болки во мускулите.....кога појде на тестирањетоза 2-3 дена испадна негативен

се тестираше и приватно...повторно негативен


ај најди му крајот
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
So edno 90% sigurnost imas Covid.
Najdobro e da si napravis PCR za da si znajs.
Otkako ce go prelezis znajs deka najlosoto e zad tebe i si ja smiruvas dusata od misli " da ne me fati i mene" i uste povazno.
Nemozis pak da se zarazis vo skoro vreme Imas najmalku 6Meseci(Sprema Anglicanite) Imunitet , sprema USA do 10 meseci a mozebi i povejce.

I ako sakas podolgo da ti traj treba da si go treniras imunitetot :vozbud: .Kako jas to pravam.
Би се тестирал, ама нема термини за приватно ( дури по 10 дена) за државно нема шанси, а да одам до Скопје за тест не се исплаќа баш, можеби за антитела после недела две ако е се во ред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom