Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
За вакцинирање е препорачливо да се појде на Amazon, се избере една или повеќе од високо котираните книги за вакцини кои цитираат мноштва мејнстрим научни студии од понов рок... и да се погледа што се вели.

Кога тоа се направи, може да се кладиме дека ќе стивне подсмевање кон тн. анти-ваксери.

Здравје е сечија лична одговорност. Информирајте се од студии и книги со високи репутации.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
За вакцинирање е препорачливо да се појде на Amazon, се избере една или повеќе од високо котираните книги за вакцини кои цитираат мноштва мејнстрим научни студии од понов рок... и да се погледа што се вели.

Кога тоа се направи, може да се кладиме дека ќе стивне подсмевање кон тн. анти-ваксери.

Здравје е сечија лична одговорност. Информирајте се од студии и книги со високи репутации.
Може таму ќе пронајдат и некоја книга за македонската граматика. :D

Не сум против тоа луѓето да се вакцинираат, само сметам дека нема потреба јас лично да се вакцинирам затоа што здравјето ми е супер, немам никакви заболувања и не припаѓам во таа ризична категорија на граѓани. :)

Ќе може да споделиш нешто повеќе што пишува во тие книги?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Здравје е сечија лична одговорност. Информирајте се од студии и книги со високи репутации.
Студии ,книги ... :tapp:

Само на Били Гејтс му верувам,предвиде,светски експерт број 1 за вакцинација,најбогат човек на времето,дури напушти работа од мајкрософт пред панедемијата ...


Доктори и амазон може да им љубоморат на него и Мелинда.

5г и рамна земја фолијаши.

Газда.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
На мој роднина, другар се вакцинирал од сезонскиот грип, не знаејќи дека е асимптоматичен на Ковид, и од компликација починал, отпосле му откриле антитела од Ковид откако му се влошила ситуацијата, за жал ту лејт.
Moze da e cista slucajnost deka bilo istovremeno. Vaka lekarite kazaa i koi komplikacii imal?
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Обично мислења кои почнуваат во ваков стил на мој другар роднина или другарка небитносе подложни се на фејк изјави..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
За вакцинирање е препорачливо да се појде на Amazon, се избере една или повеќе од високо котираните книги за вакцини кои цитираат мноштва мејнстрим научни студии од понов рок... и да се погледа што се вели.

Кога тоа се направи, може да се кладиме дека ќе стивне подсмевање кон тн. анти-ваксери.

Здравје е сечија лична одговорност. Информирајте се од студии и книги со високи репутации.
Znaci ako e najprodadena na Amazon ne znaci deka treba da uziva golema doverba. I Mein Kampf na Hitler vo vremeto bila najprodadena. Tuku seriozno: Za site koi se vakcinirani proverete se kolku ste autisticno nastroeni. Ok, znaci ne ste. Ja sum protiv sve vakciniran, deca isto, familijata sekako, nemalo problem. Znaci licno mozam da se uveram vo toa sto istrazuvanja i medicinata ja pokazuvaat. Ama ok, ne se broj 1 na Amazon. Mozebi ke se predomisla.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.884
Поени од реакции
7.264
само сметам дека нема потреба јас лично да се вакцинирам затоа што здравјето ми е супер, немам никакви заболувања и не припаѓам во таа ризична категорија на граѓани.
:neetaka::neetaka:
Не иде тоа така според интелектуалната каста. Според нив, ако не си вакциниран, ти си наполнето оружје, иако тие се заштитени, нели вакцинирани се. Изгледа не веруваат дека (панцирот) вакцината е толку ефективна :toe: .

Ќе може да споделиш нешто повеќе што пишува во тие книги?
Хартија трпи се, плус тие книги се напишани од "доктори/научници" кои сигурно учеле од други книги и на други факултети, така да небитни се.


Во Австрискиов суд, кој знае какви судии работат, па вакви одлуки носат :confused: :

 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Многу е очигледен притисокот за брзо принудно вакцинирање.
Јас лично сум модерен, но и конзервативен. Еден нож може да се користи за лов, самоодбрана или за убиство, тероризам, во гужва почнеш да викаш Алах Акбар и напаѓаш, можеш и да мачкаш паштета на леб.
Вакцината може да е добра, може да е лоша, зависи кој ја произвел и си која цел?
Едни тројца колеги прележаа ковид, со двајца работам на моменти заедно, едниот уште не осеќа мирис.
Јас се осеќам здрав и сакам да добијам природен имунитет, во никаков случај нема да примам вакцина. Интересни прашања околу вакцината ми се?
Препорачуваат и на прележани, дури и на болни во моментот да се вакцинираат. Така да секој да си размисли, имаш антитела или во моментот се бориш со бубите, и некој ти вика па зашто дане земи убави се, ефтини без пари. Зашто лажат и притискаат во тој случај?
Која е логиката ти кога имаш антитела за ковид, уште еднаш да те боцкат, антителата во моментот ќе ја сардисаат вакцината ако е за ковид?
Друго, рокот е 5-10 години за проверка на вакцина, зашто ја намалуваат на 3 месеца, таму во договорот фабриката не носи никаква одговорност за можни последици. Тоа и не е важно дури и да осудат 10 доктора, а убијат неколку милијарди, што корист од тоа ќе имаш ти твоето семејство?
Јас лично, ако сум со едната нога во гроб, стар, или млад со тешки болести, сум оставил поколение , можда би се вакцинирал, но дури и тогаш би размислил. Ги знам какви трансџендери се, од сабајле до вечер мислат за нас, како да ни го направат животот поубав,;) бедните тие сон не ги фаќа, мислат како да ни помогнат со вакцина.
Особено Фарбен индустри, на времето правеле убави 'вакцини' за Аушвиц и останатите центри за изолација, тогаш им викале гасни комори, 'вакцината' се фрлала од горе во собата за вакцинирање, убавото на таа 'вакцина' било што е 100% ефикасна, убива секакви вируси, бактерии, гливички, печурки, болни здрави, се под ред.
zyklon-b.jpeg
Истите тие денеска под брандот Астра Зеника ми предлагаат бесплатно некаква течна вакцина, и очекуваат јас сам да дојдам да ме вакцинираат.
Farben.jpeg
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
Многу е очигледен притисокот за брзо принудно вакцинирање.
Јас лично сум модерен, но и конзервативен. Еден нож може да се користи за лов, самоодбрана или за убиство, тероризам, во гужва почнеш да викаш Алах Акбар и напаѓаш, можеш и да мачкаш паштета на леб.
Вакцината може да е добра, може да е лоша, зависи кој ја произвел и си која цел?
Едни тројца колеги прележаа ковид, со двајца работам на моменти заедно, едниот уште не осеќа мирис.
Јас се осеќам здрав и сакам да добијам природен имунитет, во никаков случај нема да примам вакцина. Интересни прашања околу вакцината ми се?
Препорачуваат и на прележани, дури и на болни во моментот да се вакцинираат. Така да секој да си размисли, имаш антитела или во моментот се бориш со бубите, и некој ти вика па зашто дане земи убави се, ефтини без пари. Зашто лажат и притискаат во тој случај?
Која е логиката ти кога имаш антитела за ковид, уште еднаш да те боцкат, антителата во моментот ќе ја сардисаат вакцината ако е за ковид?
Друго, рокот е 5-10 години за проверка на вакцина, зашто ја намалуваат на 3 месеца, таму во договорот фабриката не носи никаква одговорност за можни последици. Тоа и не е важно дури и да осудат 10 доктора, а убијат неколку милијарди, што корист од тоа ќе имаш ти твоето семејство?
Јас лично, ако сум со едната нога во гроб, стар, или млад со тешки болести, сум оставил поколение , можда би се вакцинирал, но дури и тогаш би размислил. Ги знам какви трансџендери се, од сабајле до вечер мислат за нас, како да ни го направат животот поубав,;) бедните тие сон не ги фаќа, мислат како да ни помогнат со вакцина.
Особено Фарбен индустри, на времето правеле убави 'вакцини' за Аушвиц и останатите центри за изолација, тогаш им викале гасни комори, 'вакцината' се фрлала од горе во собата за вакцинирање, убавото на таа 'вакцина' било што е 100% ефикасна, убива секакви вируси, бактерии, гливички, печурки, болни здрави, се под ред.
Прегледај го приврзокот 276912
Истите тие денеска под брандот Астра Зеника ми предлагаат бесплатно некаква течна вакцина, и очекуваат јас сам да дојдам да ме вакцинираат.
Прегледај го приврзокот 276913
Чекај сега, Германциве ќе не убиваат или Евреиве?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Напредуваме....
Филипче: Пикот помина – сега се стабилизираме
Прегледај го приврзокот 276915

Прегледај го приврзокот 276916
Мисли на пикот на новозаразени, реално неколку дена бројките стагнираат, немаме некоја нагло зголемена бројка.
Ако успеат за празниците да ја одржуваат оваа линија на коњ сме.
Лично јас сметам дека треба за празниците да ги зголемат рестриктивните мерки ако сакаме да поминиме со лесно
2 неделен карантин на пример ама тоа тешко да се деси кај нас.
Ќе се групираат луѓето сигурно за празниците, доаѓа Божиќ, Бадник, Стара нова година ...
Си велам дека свеста е сега поголема од на почетокот, ќе видиме.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мисли на пикот на новозаразени, реално неколку дена бројките стагнираат, немаме некоја нагло зголемена бројка.
Ако успеат за празниците да ја одржуваат оваа линија на коњ сме.
Лично јас сметам дека треба за празниците да ги зголемат рестриктивните мерки ако сакаме да поминиме со лесно
2 неделен карантин на пример ама тоа тешко да се деси кај нас.
Ќе се групираат луѓето сигурно за празниците, доаѓа Божиќ, Бадник, Стара нова година ...
Си велам дека свеста е сега поголема од на почетокот, ќе видиме.
Не заборавај Свети Никола... Само прво колено и малце од второ доаѓа на слава...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Не заборавај Свети Никола... Само прво колено и малце од второ доаѓа на слава...
Еве за изминатите слави овој период не гледав по социјалните мрежи некои поголеми групирања ама познавам луѓе кои чекаа слави. Мислам дека свеста е поголема сега, се навикнаа луѓето да седат дома ама има исклучоци затоа не е лошо да ги зголемат рестриктивните мерки тој период.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
- ова е добро, ако е така
Автоматски споено мислење:

Си имаме стражар на форумов, кој деноноќно пази на христијански празници и слави. Немој некој да се собирал! Супер тоа, лошо е само што иде на пауза кога идат муслимански празници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom