Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Читајте коментарите...


Eден од показателите колку многу има екстремни теории.... Уште една потврда зошто ми е драго што не користам facebook.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
Еве како ќе оди кај нас:

Мора да си ги вакцинират партиските гласачи и да си ги осигураат гласовите за да не останат без гласови за наредни избори.
Не ми е јасно партиски ботови од 20тина и 30тина години ќе бидат вакцинирани ама некој од 65+ години нема ?
Автоматски споено мислење:
Која лудост еј, администрацијата најзагрозена, па и МВР и војската :facepalm: :facepalm: :facepalm:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Наишло на револт кај луѓето оти ќе немало доволно вакцини. :pos::pos:

Значи стварно човек треба да излезе од државата, за да ја осети јачината на пропагандата шо се врши во неа. Сите светски влади веќе индиректно зборуваат дека вакцината ќе биде доброволна и со ништо условена (освен за некои најранливи категории), долу ве перат уште дека нема да можеш да јадеш гиро во Грчка ако не си вакциниран. :pos:
Па револтот е зашто белите мечки од администрација да имаат предност пред постарите. 25 годишен плакатолепач ќе има предност пред твоите родители/баба/дедо. Цело време трубат да се заштитат постарите и глумат хуманисти со дебилните кампањи за маска на отворено и сега кога ќе набават(најверојатно) вакцини објавуваат дека ќе си вакцинираат администрација и нивните, а постарите пак треба да чекаат кога ќе има на лагер вакцини преко тие програми за афричките земји.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Наишло на револт кај луѓето оти ќе немало доволно вакцини.
Значи стварно човек треба да излезе од државата, за да ја осети јачината на пропагандата шо се врши во неа. Сите светски влади веќе индиректно зборуваат дека вакцината ќе биде доброволна и со ништо условена (освен за некои најранливи категории), долу ве перат уште дека нема да можеш да јадеш гиро во Грчка ако не си вакциниран. :pos:
Ситуацијата е малку повеќе компликувана.
На пример, премиерот на Викторија, Австралија изјавува дека вонредна состојба под него ќе продолжи се додека секој граѓанин на неговата држава не се вакцинира.
Тие изјави од лица на кои најмалку може да им се верува се едно.
Друго е што вакцини треба да се продадат, и рибата, наместо преку официјални ритуали, најлесно се лови ,во плитко’ : излезеш од дома, појдеш на факултет... На Универзитетот на Калифорнија (UCLA) пред некој месец стана правно обврзително вакцинирање од грип за буквално секој. На многу луѓе на Запад на работа веќе им пристигнало известување на работа дека за да го задржат работното место морале да се вакцинираат. И да се успешно тужиш против тоа, ... додека се докажеш, веќе си сила за следен трик. Стигнеш дома, и дознаваш дека кај твоето дете на школо имало вакцинирање, без да си знаел. Според СЗО, вакцинирање на твое дете без твое експлицитно одобрение е совршено легитимна практика.

who vaccination implied consent.jpg

И некој ќе рече, и тоа не е ништо. Иако произведувачите се заштитени од литагиции во однос на штетни ефекти, живееме во 21. век. Што е проблемот да се вакцинираш?

.... Одговор : Доволно е да на Amazon се избере било која високо котирана книга за вакцини, која цитира исклучиво мејнстрим научни студии од понов рок... се отвори ... и се види што во неа пишува.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Која лудост еј, администрацијата најзагрозена, па и МВР и војската :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Се сложувам за администрацијата, но не знам што е проблем со полицијата и војската. Во Скопје врие полиција, па и никогаш тука немало полиција (живеам на периферија), а сега вртат коли. Теренски се вклучени и сметам дека тие би требало да имаат приоритет. Можеби не првенствен како онаа категорија на загрозени граѓани, било со заболувања или старост, и медицинскиот персонал, но треба да бидат во таа потесна категорија.

Не знам до каде е кризната состојба на јужната граница, ама и војската сега зема активно учество во борба против вирусот. Сепак вакцина ќе има за 1/4 од населението, но сметај дека дел нема да се вакцинираат (започнувајќи од себе). Дали треба да биде задолжителна за било која категорија? Сметам дека не.

Инаку полицијата не казнуваше, дури и цајканот знае дека е глупаво кога си сам да носиш маска. Тие што беа во група поминаа со предупредување. Знам дека моите ставови на темава не се популарни, но таквиот пристап на полицијата ми се допадна. Не можеш да удриш по малиот човек кога врвот се весели по кафани без маска. Плус еве прават и избори! Мислам дека пред Нова година ќе не стават во карантин неколку дена, колку да нема шетање.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Се сложувам за администрацијата, но не знам што е проблем со полицијата и војската. Во Скопје врие полиција, па и никогаш тука немало полиција (живеам на периферија), а сега вртат коли. Теренски се вклучени и сметам дека тие би требало да имаат приоритет. Можеби не првенствен како онаа категорија на загрозени граѓани, било со заболувања или старост, и медицинскиот персонал, но треба да бидат во таа потесна категорија.

Не знам до каде е кризната состојба на јужната граница, ама и војската сега зема активно учество во борба против вирусот. Сепак вакцина ќе има за 1/4 од населението, но сметај дека дел нема да се вакцинираат (започнувајќи од себе). Дали треба да биде задолжителна за било која категорија? Сметам дека не.

Инаку полицијата не казнуваше, дури и цајканот знае дека е глупаво кога си сам да носиш маска. Тие што беа во група поминаа со предупредување. Знам дека моите ставови на темава не се популарни, но таквиот пристап на полицијата ми се допадна. Не можеш да удриш по малиот човек кога врвот се весели по кафани без маска. Плус еве прават и избори! Мислам дека пред Нова година ќе не стават во карантин неколку дена, колку да нема шетање.
Вакцинирање на јавната администрација е заради покривање на потесното и поширокото семејство на актуелните политичари...
Инаку се знае: медицински работници, војска, МВР и постари од 65год... Не знам како в е ставот за тие со хронични заболувања...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Ситуацијата е малку повеќе компликувана.
На пример, премиерот на Викторија, Австралија изјавува дека вонредна состојба под него ќе продолжи се додека секој граѓанин на неговата држава не се вакцинира.
Тие изјави од лица на кои најмалку може да им се верува се едно.
Друго е што вакцини треба да се продадат, и рибата, наместо преку официјални ритуали, најлесно се лови ,во плитко’ : излезеш од дома, појдеш на факултет... На Универзитетот на Калифорнија (UCLA) пред некој месец стана правно обврзително вакцинирање од грип за буквално секој. На многу луѓе на Запад на работа веќе им пристигнало известување на работа дека за да го задржат работното место морале да се вакцинираат. И да се успешно тужиш против тоа, ... додека се докажеш, веќе си сила за следен трик. Стигнеш дома, и дознаваш дека кај твоето дете на школо имало вакцинирање, без да си знаел. Според СЗО, вакцинирање на твое дете без твое експлицитно одобрение е совршено легитимна практика.

Прегледај го приврзокот 276888

И некој ќе рече, и тоа не е ништо. Иако произведувачите се заштитени од литагиции во однос на штетни ефекти, живееме во 21. век. Што е проблемот да се вакцинираш?

.... Одговор : Доволно е да на Amazon се избере било која високо котирана книга за вакцини, која цитира исклучиво мејнстрим научни студии од понов рок... се отвори ... и се види што во неа пишува.
Kade mora da se vakciniras protiv grip za da ne te izbrkaat? Si cul ili imas primer? Moe iskustvo e, deka se povekje firmi nudat na vrabotenite bez pari da se vakciniraat protiv grip, normalno so ogled deka taka go namaluva boleduvanjeto. Isto taka moe iskustvo e, deka godinava mnogu povekje se vakcinirale protiv grip nego vo predhodnite godini. Normalno, site dobrovolno.

Inace ne veruvam deka toa sto pisuva WHO nekade e zakon. Sekoja drzava si ima svoi zakoni i ne znam vo koja mora da se vakcinrias zatoa sto toa bilo zakon. Deka deteto odi na skolo i se vrakja vakcinirano bez da znae nekoj ili odobril nekoj od roditelite. Stvarno veruvate vo toa?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
У Србија стигнаа руските вакцини. Тоа е, они си пушат руски курови и ете им награда. А Албанциве наши се утепаа од пушење амерички, а сеуште ни вакцина ни курташак немаме.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Kade mora da se vakciniras protiv grip za da ne te izbrkaat? Si cul ili imas primer? Moe iskustvo e, deka se povekje firmi nudat na vrabotenite bez pari da se vakciniraat protiv grip, normalno so ogled deka taka go namaluva boleduvanjeto. Isto taka moe iskustvo e, deka godinava mnogu povekje se vakcinirale protiv grip nego vo predhodnite godini. Normalno, site dobrovolno.
Inace ne veruvam deka toa sto pisuva WHO nekade e zakon. Sekoja drzava si ima svoi zakoni i ne znam vo koja mora da se vakcinrias zatoa sto toa bilo zakon. Deka deteto odi na skolo i se vrakja vakcinirano bez da znae nekoj ili odobril nekoj od roditelite. Stvarno veruvate vo toa?
За првото прашање: Вакцина против грип се донесува на UCLA. Сега околу таа одлука на управата на универзитет се води спор. На работни места, се однесува на САД и Британија, се однесува како на здравствени установи така и на други работни места, и за овие вториве само сум прочитал, без да имам конкретни податоци. А што се однесува до обврзително вакцинирање на училишта без никакво посебно oдобрение или дури знаење на родителот, тоа имам впечаток беше усталена практика кај нас, истата владее и насекаде во Европа и во САД, и има своја тежина како преседан во однос на ковид вакцини.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
У Србија стигнаа руските вакцини. Тоа е, они си пушат руски курови и ете им награда. А Албанциве наши се утепаа од пушење амерички, а сеуште ни вакцина ни курташак немаме.
Србија е веќе во процедура за увоз на Pfizer вакцини, веќе има потврда од Торлак дека ги имаат сите услови за складирање. Примероците се веќе доставени за регистрирање во Агенцијата за лекови и обезбедени се 1.8 милиони вакцини.
Ова играат паралелно и со Русија за да глумат баланс...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
У Србија стигнаа руските вакцини. Тоа е, они си пушат руски курови и ете им награда. А Албанциве наши се утепаа од пушење амерички, а сеуште ни вакцина ни курташак немаме.
И Македониските политичари на сите им го пушат ама само на тоа си останува
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@Beric Dondarrion не пристигнале, туку пристигнале неколку за испитување само (20 дози) Српската влада рекла независно кој и да е и колку да е сигурна ние пак ќе испитуваме за да смр сигурни дека се е во ред..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
@Beric Dondarrion не пристигнале, туку пристигнале неколку за испитување само (20 дози) Српската влада рекла независно кој и да е и колку да е сигурна ние пак ќе испитуваме за да смр сигурни дека се е во ред..
Да де. Ја не реков дека стигнале за масовно вакцинирање. У Русија тек сега тоа почнува, па не за Србија.
На видеото се гледа само еден сандак.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
На мој роднина, другар се вакцинирал од сезонскиот грип, не знаејќи дека е асимптоматичен на Ковид, и од компликација починал, отпосле му откриле антитела од Ковид откако му се влошила ситуацијата, за жал ту лејт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom