Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Malak

Darth Malak
Член од
15 април 2008
Мислења
48
Поени од реакции
38
Момак, седи не рипај високо, да не ти помодре газот. Имам медицинско образование и вакви мрсолковци како тебе не се достојни за дискусија.
Обајсни еве на мене и на сите други што се форумот каква е патологијата и патогенезата на вирусот па да почнеме да дискутираме на ниво.
Автоматски споено мислење:


Србите викаат нареџење-извршење. Не смеам многу да пишам пошто ми бришат постови и може пак да ме банираат.
А ти си по професија си Лекар? Медицинско лице какво? Ми стоеш на како гитарист или тапанар?
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
752
Поени од реакции
1.185
Не, не ги гледам еднострано работите. Баш добро ги согледувам, но дискусијата досега не тргна во тој правец.
Во јуни од корона (официјално, без разлика дали е веродостојно) починале 170. Вкупно во јуни починале 305 над просекот. Разлика 135. Во јули од корона починале 184. Вкупно во јули починале 335 над просекот. Разлика 151. Тоа ти е одговорот на првото потпрашање. Смртноста е зголемена не само директно од короната, туку и индиректно што се откажани медицинските услуги.
На второто потпрашање добро размисли околу мојот одговор. На прв поглед ќе ти изгледа нелогичен. Одговорот е: Со добро или лошо здравство (долгорочно гледано) смртноста ќе биде иста.
Аха, ај сега ваква ситуација, јуни 2019 починале пример 1800, јуни 2018 1500, нема корона а има 300 повеќе умрени, што би била причината во овој случај. Баш ме интересира.
Долгорочно по тебе не треба ни да постои здравството нели, пошто смртноста и така и така би била тука некаде, наместо 20.000 би била 25.000 и така ќе остане.
Автоматски споено мислење:

А ти си по професија си Лекар? Мединско лице какво? Ми стоеш на како гитарист или тапанар?
Убаво те прашав, пиши што знаеш за вируси и зошто мислиш дека нешто што си прочитал е верно без никаква дискусија, ајде, дај нешто конкретно со твој шмек на крај.
 
Последно уредено:

Malak

Darth Malak
Член од
15 април 2008
Мислења
48
Поени од реакции
38
Аха, ај сега ваква ситуација, јуни 2019 починале пример 1800, јуни 2018 1500, нема корона а има 300 повеќе умрени, што би била причината во овој случај. Баш ме интересира.
Долгорочно по тебе не треба ни да постои здравството нели, пошто смртноста и така и така би била тука некаде, наместо 20.000 би била 25.000 и така ќе остане.
Автоматски споено мислење:


Убаво те прашав, пиши што знаеш за вируси и зошто мислиш дека нешто што си прочитал е верно без никаква дискусија, ајде, дај нешто конкретно со твој шмек на крај.
Хахаха, ајде ќе ја играме играта.

Си слушнал за С протениот на Сарс-Ков-2? Знаеш ли каде се закачува во човечкиот огранизам?

Дали знаеш како се пренесува грипот? Знаеш ли која е R вредноста на грипот версус Ковид? Како се пренесува Сарс-Ков-2 вирусот?

Имаш слушнато за лонг-Ковид ефекти? Дали знаеш кој системи ги напаѓа вирусот?

Дали знаеш дека Сарс-Ков-2 ги уништува животите на луѓе кои живеат со хронични болести за многу години? Некој кој има шеќер може да живее 80 години со болеста, а ковидот може да му уништи животот за еден момент.

Знаеш ли колко има хронични болни во Македонија (откриени и неоткриени?)

Дали знаеш дека лесна слика се менува во средна па во тешка за само неколку саати?

Дали ја знаеш разликата помеѓу заразен и заболен? Дали знаеш зошто заразените седат дома?

Дали знаеш зошто носиме маски? И зошто маските заштитуват?

Дали знаеш зошто овој вирус го преотеретува здравствениот систем, особено на кревки држави како нашата?

Јас овие работи ги знам, ги имам читано во трудови. И да медицинско лице сум, за разлика од тебе.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.337
Поени од реакции
3.586
Треба да дојдат дома да те тестираат иначе нема искачање. Сите се жалат дека ако не ги замараш од ИЈЗ да дојдат да те тестираат можеш и 2 месеца да си останеш дома :pos:
Какво доаѓање дома, ако сам не отидеш да се тестираш никој дома нема да ти дојде
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
8.697
Поени од реакции
5.460
Хахаха, ајде ќе ја играме играта.

Си слушнал за С протениот на Сарс-Ков-2? Знаеш ли каде се закачува во човечкиот огранизам?

Дали знаеш како се пренесува грипот? Знаеш ли која е R вредноста на грипот версус Ковид? Како се пренесува Сарс-Ков-2 вирусот?

Имаш слушнато за лонг-Ковид ефекти? Дали знаеш кој системи ги напаѓа вирусот?

Дали знаеш дека Сарс-Ков-2 ги уништува животите на луѓе кои живеат со хронични болести за многу години? Некој кој има шеќер може да живее 80 години со болеста, а ковидот може да му уништи животот за еден момент.

Знаеш ли колко има хронични болни во Македонија (откриени и неоткриени?)

Дали знаеш дека лесна слика се менува во средна па во тешка за само неколку саати?

Дали ја знаеш разликата помеѓу заразен и заболен? Дали знаеш зошто заразените седат дома?

Дали знаеш зошто носиме маски? И зошто маските заштитуват?

Дали знаеш зошто овој вирус го преотеретува здравствениот систем, особено на кревки држави како нашата?

Јас овие работи ги знам, ги имам читано во трудови. И да медицинско лице сум, за разлика од тебе.
I ti li sine Brute....
Pa kolku medicinski lica ve Ima na forumov...vauuu:eek::confused:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.638
Поени од реакции
187.458
Какво доаѓање дома, ако сам не отидеш да се тестираш никој дома нема да ти дојде
Е не знам, јули месец беше вака, другар заболе ама од другиве што пишаа на темава испадна го смениле принципот од скоро :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.337
Поени од реакции
3.586
Е не знам, јули месец беше вака, другар заболе ама од другиве што пишаа на темава испадна го смениле принципот од скоро :)
Вртам за втор тест на тој број што ми го дадоа, викам абе другар ке ме тестирате ли или ке ме држите затворен још месец дна, одговор онака лабав „ ај бе што ти ке одмориш“ и мајку и шајку после спомнува...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Словенија прави по 5500-6000 теста на ден.
Ние со 2500 сме до околу 500 на ден.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
И после Словенците биле попродуктивни :P
Треба да дојдат дома да те тестираат иначе нема искачање. Сите се жалат дека ако не ги замараш од ИЈЗ да дојдат да те тестираат можеш и 2 месеца да си останеш дома :pos:
Се жалат и дека одат на тестирање во ЦЈз па ги враќале дома - остај седи до ние ќе те контактираме за тестирсање."Имало ред".
После ќе велат касно се јавувале по болниците, во развиена фаза од болеста:(
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.289
Поени од реакции
1.261
Сакаш да постирам линкови од научни трудови?


Еве ти еден линк од профилот на најдобрите научници кои ги пратат најбитните информации поврзани со вирусот. Просветли се. Тенк ми лејтер.
Бидејќи е твитер и често пишува дотичниот, дај сподели што научи ти од него за маски, кога помагаат, колку помагаат, има научни мета-анализи каде што тврдат дека НЕ штитат, па зашто тебе да ти верувам, што научи од него за ПЦР тестовите, што може од пцр тестовите да се заклучи...

Бидејќи си медицинско лице дај прашај го дотичниот за доказ дека има изолиран чист примерок од вирусов. ФДА и ЦДЦ кажуваат немаат сеуште изолиран примерок, а ФДА и ЦДЦ не се баш до толку аматери.

И Фаучи го сметаат за еден од најдобрите, неговиот заклучок е дека смртноста е помала од 1%, ама некако не ви одговара ова негово тврдење, во што е проблемот со неговиов заклучок...
 

Malak

Darth Malak
Член од
15 април 2008
Мислења
48
Поени од реакции
38
Бидејќи е твитер и често пишува дотичниот, дај сподели што научи ти од него за маски, кога помагаат, колку помагаат, има научни мета-анализи каде што тврдат дека НЕ штитат, па зашто тебе да ти верувам, што научи од него за ПЦР тестовите, што може од пцр тестовите да се заклучи...

Бидејќи си медицинско лице дај прашај го дотичниот за доказ дека има изолиран чист примерок од вирусов. ФДА и ЦДЦ кажуваат немаат сеуште изолиран примерок, а ФДА и ЦДЦ не се баш до толку аматери.

И Фаучи го сметаат за еден од најдобрите, неговиот заклучок е дека смртноста е помала од 1%, ама некако не ви одговара ова негово тврдење, во што е проблемот со неговиов заклучок...

ако велиш дека е 1% (извадено од ракав), иако некои податоци велат дека процентот може да биде до 4%, спореди го со инфлуенцата т.е. грипот - помалку од 0.1%. Значи според твојата теза е најмалку 10 пати по смртоносен од грипот.

Лол од каде ги добиваш информациите за ЦДЦ и ФДА? Банон го гледаш на Јутуб? War Room велеа дека вирусот нема да ги нападне белата раса...

Ти го пратив линкот да гледаш и да се информираш, каде скоро со секој твит има научни студии и коментарни од врни стручаници од медицината. Ако сакаш да се базираш на научни докази, чити го овој човек.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.479
Поени од реакции
8.091
Хахаха, ајде ќе ја играме играта.

Си слушнал за С протениот на Сарс-Ков-2? Знаеш ли каде се закачува во човечкиот огранизам?

Дали знаеш како се пренесува грипот? Знаеш ли која е R вредноста на грипот версус Ковид? Како се пренесува Сарс-Ков-2 вирусот?

Имаш слушнато за лонг-Ковид ефекти? Дали знаеш кој системи ги напаѓа вирусот?

Дали знаеш дека Сарс-Ков-2 ги уништува животите на луѓе кои живеат со хронични болести за многу години? Некој кој има шеќер може да живее 80 години со болеста, а ковидот може да му уништи животот за еден момент.

Знаеш ли колко има хронични болни во Македонија (откриени и неоткриени?)

Дали знаеш дека лесна слика се менува во средна па во тешка за само неколку саати?

Дали ја знаеш разликата помеѓу заразен и заболен? Дали знаеш зошто заразените седат дома?

Дали знаеш зошто носиме маски? И зошто маските заштитуват?

Дали знаеш зошто овој вирус го преотеретува здравствениот систем, особено на кревки држави како нашата?

Јас овие работи ги знам, ги имам читано во трудови. И да медицинско лице сум, за разлика од тебе.
Медицинско лице е @gigovit мислам дека е стоматолог.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
752
Поени од реакции
1.185
Хахаха, ајде ќе ја играме играта.

Си слушнал за С протениот на Сарс-Ков-2? Знаеш ли каде се закачува во човечкиот огранизам?

Дали знаеш како се пренесува грипот? Знаеш ли која е R вредноста на грипот версус Ковид? Како се пренесува Сарс-Ков-2 вирусот?

Имаш слушнато за лонг-Ковид ефекти? Дали знаеш кој системи ги напаѓа вирусот?

Дали знаеш дека Сарс-Ков-2 ги уништува животите на луѓе кои живеат со хронични болести за многу години? Некој кој има шеќер може да живее 80 години со болеста, а ковидот може да му уништи животот за еден момент.

Знаеш ли колко има хронични болни во Македонија (откриени и неоткриени?)

Дали знаеш дека лесна слика се менува во средна па во тешка за само неколку саати?

Дали ја знаеш разликата помеѓу заразен и заболен? Дали знаеш зошто заразените седат дома?Дали знаеш зошто овој вирус го преотеретува здравствениот систем, особено на кревки држави како нашата?

Јас овие работи ги знам, ги имам читано во трудови. И да медицинско лице сум, за разлика од тебе.
По тоа какви прашања поставуваш очигледно си образован од портали.Вакви прашања кои се најголема малверзација во моментот паметен не ги поставува.
Велиш
Дали знаеш како се пренесува грипот? Знаеш ли која е R вредноста на грипот версус Ковид? Како се пренесува Сарс-Ков-2 вирусот?
Е ајде објасни ми
Велиш
Имаш слушнато за лонг-Ковид ефекти? Дали знаеш кој системи ги напаѓа вирусот?
Кој бе чедо системи ги напаѓа ??
Велиш
Дали знаеш дека лесна слика се менува во средна па во тешка за само неколку саати?
Не заебавај, во кој тоа труд го прочита ???
Велиш
Дали ја знаеш разликата помеѓу заразен и заболен? Дали знаеш зошто заразените седат дома?
Кој е тоа заразен, тестот ли ти кажува, дај кажи од кој труд па ова го прочита еден у фамилија позитивен сите други негативни, а вирусот ршум прави од многу голем РО, од заразен по заразен вирус што 10 месеци шета уште има кој да зарази.
Дали знаеш зошто носиме маски? И зошто маските заштитуват?
Де просветли ме освен што се прикажуваш како голем верник у вирусот со носењето маска
Дали знаеш зошто овој вирус го преотеретува здравствениот систем, особено на кревки држави како нашата?
Ај и за ова дај некој труд што си учел, на инфективно, микробиологија или на психијатрија си учел за ова, да видам некој труд
Велиш
Јас овие работи ги знам, ги имам читано во трудови. И да медицинско лице сум, за разлика од тебе.
Извини не верувам дека нешто уопште си учел, пошто се нели нови, ако имаш нешто читано барем за грипот, немаше тука да се бламираш.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
724
Поени од реакции
1.004
Медицинско лице е @gigovit мислам дека е стоматолог.
Една од причините зошто избегнувам да одам на доктор во државава , какви личности се доктори во државава да ти е страв на болница да појдиш , здрав да појдиш болен да се вратиш. :tapp::tapp:
 

Malak

Darth Malak
Член од
15 април 2008
Мислења
48
Поени од реакции
38
По тоа какви прашања поставуваш очигледно си образован од портали.Вакви прашања кои се најголема малверзација во моментот паметен не ги поставува.
Велиш
Дали знаеш како се пренесува грипот? Знаеш ли која е R вредноста на грипот версус Ковид? Како се пренесува Сарс-Ков-2 вирусот?
Е ајде објасни ми
Велиш
Имаш слушнато за лонг-Ковид ефекти? Дали знаеш кој системи ги напаѓа вирусот?
Кој бе чедо системи ги напаѓа ??
Велиш
Дали знаеш дека лесна слика се менува во средна па во тешка за само неколку саати?
Не заебавај, во кој тоа труд го прочита ???
Велиш
Дали ја знаеш разликата помеѓу заразен и заболен? Дали знаеш зошто заразените седат дома?
Кој е тоа заразен, тестот ли ти кажува, дај кажи од кој труд па ова го прочита еден у фамилија позитивен сите други негативни, а вирусот ршум прави од многу голем РО, од заразен по заразен вирус што 10 месеци шета уште има кој да зарази.
Дали знаеш зошто носиме маски? И зошто маските заштитуват?
Де просветли ме освен што се прикажуваш како голем верник у вирусот со носењето маска
Дали знаеш зошто овој вирус го преотеретува здравствениот систем, особено на кревки држави како нашата?
Ај и за ова дај некој труд што си учел, на инфективно, микробиологија или на психијатрија си учел за ова, да видам некој труд
Велиш
Јас овие работи ги знам, ги имам читано во трудови. И да медицинско лице сум, за разлика од тебе.
Извини не верувам дека нешто уопште си учел, пошто се нели нови, ако имаш нешто читано барем за грипот, немаше тука да се бламираш.
хаха Gigovit звучиш се освен медицинско лице. Признај дека идаш од фелата која штрајкуваше пред влада поради мерките и си немаш врска од медицина.
Автоматски споено мислење:

Една од причините зошто избегнувам да одам на доктор во државава , какви личности се доктори во државава да ти е страв на болница да појдиш , здрав да појдиш болен да се вратиш. :tapp::tapp:
Нема врска со медицина, 100%.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
752
Поени од реакции
1.185
хаха Gigovit звучиш се освен медицинско лице. Признај дека идаш од фелата која штрајкуваше пред влада поради мерките и си немаш врска од медицина.
Автоматски споено мислење:Нема врска со медицина, 100%.
На крај излегуваш еден обичен ТРОЛ кој од нервоза зошто ова му се дешава у животот, а он еден на мајка лигав, нема кај да лечи фрустрации.
 
На врв Bottom