Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.593
Севернава вукојебина нека тоне. А го чекам и денот кога ќе МОРА да се отпушта државна админиСРАција.
Автоматски споено мислење:

Глуп е ко точак. Чаир му е најблиску и дозволено е славење по кафани со колку сака луѓе.
Нема да се отпушта, поголеми даноци ќе лупнат на рајата.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Всушност процентот на заразени кај нас и во Шведска е приближно ист, со тоа што во Шведска процентот на смртност е дури нешто повисок од тој кај нас.
Можда во Шведска нема рестрикции, но сепак и кај нив има одредени ограничувања (како на пр. ограничување на број на луѓе на јавни собири) и доста препораки. Швеѓаните, како и другите скандинавски народи и без рестрикции ги почитуваат препораките, за разлика од нас Балканците. Разлики во менталитет - кога нешто се препорачува таму се почитува. Културолошки и социјални разлики - и пред короната во Шведска немаше некое поизразито секојдневно дружење како што е кај нас, социјална поточно физичка дистанца се одржува од култура кај нив и претходно. Изразито висок број на самци. Разликите во стандард - ретко, скоро и да не постојат домови во Шведска во кои живеат две генерации (затоа и школите за најмладите никогаш не беа затворени бидејќи најмладите дома не ги пречекуваат баба и дедо), ретко се користи јавен превоз. И претходно многу Швеѓани работеа од дома онјалн. И покрај рестрикциите кај нас кафичите беа многу попосетени од шведските, кои исто така мака мачеа за да преживеат изминатиов период. Кај нив имаше кластери во старинските домови (претпоставка е дека поради тоа е и високиот процент на смртност), а последниов период кластери се јавија во спорски клубови и во универзитетите.

Знаеш кој почитува рестрикции во Шведска? Најчесто оние кои се во ризични групи, или имаат близок кој е во ризична група и секоја чест на исклучоци. Особено младите генерации знаат да не почитуваат. Кафичите беа полни, имаше тука на темава луѓе кои поставуваа слики од Стокхолм каде народ седи и пие кафе без да се дистанцира. Сега ќе ти наведам лични примери за тоа што сама имам искусено колку не почитуваат... Во маркетите се случуваше многу често да треба да му речеш некому да се тргне од тебе и да не ти дише во врат. Јас во друго стање, луѓе ме гушкаа без пардон. Сега и со мало бебе, ме гушкаат, ми го фаќаат детето, а богами и се најавуваат на посета, а детето ми нема ни месец. Колеги договараат собир по не знам којпат за време на коронава, им праќам линк од вест каде пишува дека цел персонал се разболел за време на приватна журка со колегите, никој уво не го боли, а работиме со лица во ризична група, кој во години, кој со висок притисок, мозочен удар, срцеви заболувања... Во една јавна дебата прашав зошто барем лицата од нашата струка не се воздржуваат од јавни собири и приватни журки, дрско ми беше одговорено дека секој има приватен живот и не можеш поради работата да не си го живееш животот, што и е така, ама матер му ебем, имаш барем некаква одоговорност поради работата.


Eksponencijalen rast e. Прво му треба некое време да тргни нагоре и бројките се ниски. До некоја критична бројка. Ама коа ќе тргне тргнато е.
Така да ако нема дистанца и се остави уште месец два кај и да е и Шведите ќе имаат високи бројки.
Всушност факторите кои штитат од Ковид се јасни и не се бројни
ВАкцина...која ја немаме.
Затоа:
Прво е што помал број на контакти воопшто.
Второ е дистанца ако веќе мора контакт
Ако нема дистанца треба заштита, по можност квалитетна маска од двајцата. Миење раце, хигиена.
Тоа се вика примарна превенција.

Секундарна превенција се болниците, капацитетите, тестовите, лековите. Тоа е најмалку ефикасна превенција. Многу пари а помал резултат од примарната. Демиџ контрол шо би се рекло.

Во основа тие што имаат добра примарна превенција имаат мал број заразени. Ако немаат ќе ги стигне и бројката. Значи цела наука за ковид ти е сумирана во горните 3 реченици на примарна превенција.

Она што се случува во некои држави каде што имаат маски, а имаат висок број на заразени е следново. Имаат многу чести меѓусебни контакти, повеќето и непотребни, а маските не им чинат и не мијат раце. Ги носат по еден месец или во основа се произведувани субстандардно и само личат на маска а не држат капки. Понекогаш маската им дава лажна психолошка илузија на заштита па се доближуваат еден до друг незнаејќи дека не се заштитени доволно.

Порано кога играв компјутерски игри полупрофесионално еден тренер од Кореја велеше вие Европејците имате learning disability. Velese vie ste Eurotrash, a amerikancite se Ameritards. Едни и исти грешки сите ги повторувате. И мислам дека до некаде имаме learning disability. Ни се повторуваат истите работи, а не можеме да научиме никако.
Не знам како е Кореја или Кина ама не верувам дека имаат епидемија повторно. Брзо учат и се прилагодуваат на ситуацијата.
Автоматски споено мислење:

Заборавив да кажам. Многу погрешно последно време се промовира семоќноста на маските и мерките како едно семоќно орудие со што се заборави на намалување на контактите и се створи впечаток дека маските, хигиената и мерките се еден вид замена за основното, а тоа е намалување на контактите. Демек имаме маски, се држиме на мерки безбедно е можеме да се дружиме, а не е така.
Скоро секаде заборавија да потенцираат дека ако не намалиш контакти само со маски е премалку. И тоа под услов да се квалитетни и правилно користени, а не се.

Примерот од Нов Зеланд дава надеж дека сепак ние европејците можеби можеме нешто да научиме, бавно ама можеме, па јас сум оптимист дека за неколку месеци ќе се среди ситуацијата полека. Луѓето кај и да е ќе се во еден момент доволно уплашени па ќе почнат да намалуваат контакти.
Ова! Илузија на заштита. Јас друго објаснување немам.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Состојбата е сега и на почетокот на пандемијата..
Во ред 600 заразени има..
Од тие 600 заразени скоро 95 посто се асиптоматски т. е со лесни сиптоми кои се лечат дома..
Разлика: на почетокот на пандемијата се тестираа само тие што беа потешки случаеви зато излегуваа околу 30-40 позитивни.
Треба кога објавуваат резултати да се каже пример од тие 600 што се колку се со тешка клиничка слика/дали се хронични болни / и колку од нив се лекуваат дома или на болница..
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Јас не знам кој му е филмот на сите можни канали да шират паника меѓу население 24/7, ај на почеток мораше така оти допрва не запознаваа со вирусот, на некои дури му цртаа раце како да мијат ама сега ???
Пушташ канал 5 и одма ударна вест толку и толку заразени, клиниките преполни, во Словенија затвораат ресторани, во пичкесимајчине локдаун, шо нас не засега за некоја рандом земјја што прави и како се справува со вирусот за нон стоп да не трујат со такви вести, кажаа еднаш не мора секој ден.
Телевизор не ми се уклучува од ова, свесни се дека народот е доволно испотресен и со ова уште полошо прават, психички не пореметија, ај ние младите ќе излезиме малце, ќе се издуваме, ќе пуштиме некоја серија на Нетфликс ќе ни замини мислата ама старите ?? Греота е ова шо го прават, осет да се немало.
Јас позитивна вест на тв немам слушнато од кога излезе короната, уствари општо освен корона и турски серии нема за лек на телевизија, после отупел народот, ќе отупи шо ќе прај.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Јас не знам кој му е филмот на сите можни канали да шират паника меѓу население 24/7, ај на почеток мораше така оти допрва не запознаваа со вирусот, на некои дури му цртаа раце како да мијат ама сега ???
Пушташ канал 5 и одма ударна вест толку и толку заразени, клиниките преполни, во Словенија затвораат ресторани, во пичкесимајчине локдаун, шо нас не засега за некоја рандом земјја што прави и како се справува со вирусот за нон стоп да не трујат со такви вести, кажаа еднаш не мора секој ден.
Телевизор не ми се уклучува од ова, свесни се дека народот е доволно испотресен и со ова уште полошо прават, психички не пореметија, ај ние младите ќе излезиме малце, ќе се издуваме, ќе пуштиме некоја серија на Нетфликс ќе ни замини мислата ама старите ?? Греота е ова шо го прават, осет да се немало.
Јас позитивна вест на тв немам слушнато од кога излезе короната, уствари општо освен корона и турски серии нема за лек на телевизија, после отупел народот, ќе отупи шо ќе прај.
Па што гледаш вести, читаш се по портали и слично. Јас ги скокам повеќето работи, наслов ќе видам и толку....треба да е нешто ептен па да го отворам. Дека сето ова е медиумски пренапумпано тоа е факт и ме нервира.
И што со тоа што ќе читам за други држави...ништо.
Што со тоа што знам дека се преполни болниците кај нас....ќе биде и бетер, моќен сум нешто да направам...НЕ
Што со тоа што знам дека имаме неспособна држава во секој поглед....можам лично јас да променам нешто...НЕ
Исто знам дека има многу луѓе со сериозни хронични болести кои не можат да стигнат на специјалист, термин НЕМА....фрчат брзи помоши и од триста други болести низ Скопје, луѓе примаат иста терапија без направена контрола од март месец (немаат пари за приватно).....и тука можам нешто јас да променам....НЕ
Знаеш колку луѓе познавам што изгубија работа целиов овој период, не знаат како да го прогураат месецот, нови работни места нема....и не е крај, уште фамилии ќе остануваат на просјачки стап.
Затоа не си го трујам мозокот. Лично ги почитувам сите мерки, нормално таму каде што треба.....и толку. Повеќе не можам како индивидуа ништо да направам.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Проблемот е што ако некој каже нешто реално,различно од овие идиоти што бараат да се затворат кафаните,одма го прават дека е против маска да се носи и му калемат работи што не ги кажал
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Нејќам да им кршам филмот на коронашите, нека си уживаат во нивната перспектива, но има некои пишани форми кои навистина провоцираат и едноставно бараат коментар.
Портал кој е редовен во ширењето на паниката, со објавување на све и свашта со една цел, прави интервју со нели релевантен доктор кој треба да го потврди тоа и да ги убеди и кучињата скитници дека ако се разболат, тоа им е од корона, нормално.
Иако некој одма помисли дека тоа е нештото што ме испровоцира да пишам, се заеба, пошто тоа го сметам за нормално и дел од пропагандната машинерија која работи на случајот.

Но, еве што ме испровоцира !!!!
Според прогнозите на Светската Банка за развојот на пандемијата во земјава во однос на употребата на мерките за ублажување на неговото ширење, има три сценарија. Едното е дека 25 проценти од македонското население ќе се зарази со ковид-19, второто е дека ќе се зарази 50 проценти, и третото, најцрното, односно можноста да се зарази 80 проценти од населението доколку не се користат мерки за ублажување.

ПРОГНОЗАТА НА СВЕТСКАТА БАНКА
Што ти требаат веќе научници, епидемиолози со нобелови награди, кога ја имаш СВЕТСКА БАНКА за да се едуцираш во врска со пандемијата.
Иако ова изгледа смешно за некој коронаш, доколку има барем малку познавања од тоа како функционира светот, патот на парите, кој ја поседува Светска Банка, сестра и ММФ, и сите поголеми светски банки, можда е време да почне да се едуцира.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
ен корона и турски серии нема за лек на телевизија, после отупел народот, ќе отупи шо ќе прај.

Greska si duso, pa ne e ona staro vreme so dve programi na TV I vo 9 u krevet.
Iljadnici programi imas, kablovska satelitska, filmovi si pustas po izbor..
Narodot e nemoken, nema sto da pravi, nema izbor...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Па што гледаш вести, читаш се по портали и слично. Јас ги скокам повеќето работи, наслов ќе видам и толку....треба да е нешто ептен па да го отворам. Дека сето ова е медиумски пренапумпано тоа е факт и ме нервира.
И што со тоа што ќе читам за други држави...ништо.
Што со тоа што знам дека се преполни болниците кај нас....ќе биде и бетер, моќен сум нешто да направам...НЕ
Што со тоа што знам дека имаме неспособна држава во секој поглед....можам лично јас да променам нешто...НЕ
Исто знам дека има многу луѓе со сериозни хронични болести кои не можат да стигнат на специјалист, термин НЕМА....фрчат брзи помоши и од триста други болести низ Скопје, луѓе примаат иста терапија без направена контрола од март месец (немаат пари за приватно).....и тука можам нешто јас да променам....НЕ
Знаеш колку луѓе познавам што изгубија работа целиов овој период, не знаат како да го прогураат месецот, нови работни места нема....и не е крај, уште фамилии ќе остануваат на просјачки стап.
Затоа не си го трујам мозокот. Лично ги почитувам сите мерки, нормално таму каде што треба.....и толку. Повеќе не можам како индивидуа ништо да направам.
Јас не гледам ама постарите гледаат, и да сакаш да избегниш неизбежно е само за тоа се збора.
 
H

HoT _iCe

Гостин
И татко ми сас температуру веќ неколко дна, у среду ќе га тестирамо да видимо дали ќе добие диплому и он. Интересно е што веќ едну недељу се мучи сас температуру и неможев да га тестирав нити да му препишев апчиња, шлепаше се на моју дијагнозу да испие сумамед а пошто има правено операцију на срце не смее да му се спушти на плуќа и мора антибиотици како сумамед, а тој без позитиван тест, курац.
Здравство ни е..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Гледам луѓево како носат маски и се размишљам како ми е уште непријатно да ја опнам на лице. Ко ќе видам некој сам у кола со маска прскам од смеење, или по 4-ца у кола со маските под нос :D Две маски имам една у кола и една у ташна за лаптоп....неколку месеци веќе, и ги ставам на лице по еднаш у 2 недели максимум и ја сум за смешка....повеќе бактерии има на нив отколку на цела инфективна :LOL:
Поентата која ми е.....уште не можам да прифатам што се случува.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Па и стариве се самите криви за ова што се испаничени. Јас телевизија пуштам само на канали за филм, дискавери, на виасат има одлични емисии за природа, историја, травел, итн, и тоа сите им се со превод ако не разбираат јазик, али не, мора денес по пет пати да се гледаат вести на сите канали. Еве мајка ми, сите канали со вести ја интересираат, да слушнела денес колку болни, како, каде, мислам ко да и значи цифрата нешто. И после паники, па нервози, па леле, не знам како не им здосади се тоа па тоа да го гледаат.

Кај нас за жал има две групи, овие испаничените што и онака не се гледаат со никој, али се упрпани секој ден да не фатат, и другиве кое такво ги заболе за вирус, пола не веруваат во него и сигурно им е полесно на душичката. Ако пробаш да си некаде измеѓу, најлошо ќе поминеш, од двете страни си гледан ко будала.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Проблемот е што ако некој каже нешто реално,различно од овие идиоти што бараат да се затворат кафаните,одма го прават дека е против маска да се носи и му калемат работи што не ги кажал
не мислам дека е од кафеаните ама тоа е само мое видување. Кафеани работеа и порано и сега. Посебно досега повеќето беа на отворено. Како порано немаше волкав број, сега има се нешто наводно со некои си нивни анализи. Не знам, сумњиво ми е до толку да ги земат на заб само угостителските објекти во недостаток на аргументи за правите извори.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273

Kajgana Shop

На врв Bottom