Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.539
Аеродром и Карпош врие...сега треба сите на журкање да одат у Чаир и Гази баба:)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
...да се потсетиме 02.2019 год,
... и затоа полека, не треба да се иде од крајност во крајност, треба да се чуваме, треба да почитуваме дистанца и негрупирање, ама не и да паничиме, го имаме цело лето коронавирусот, ама и други вируси се тука присутни!
денес сме 17.10 веќе требаше да бидат веќе извакцинирани постарите, хроничните и ризичните, барем како што е всушност секоја година,
овој период веќе го имаме сезонскиот грип појавен дополнително за разлика од претходните години го имаме и коронавирусот, сите бројки не му припаѓаат само на коронавирусот, туку и на сезонскиот грип,
сезонски грип, Институт за Јавно здравје (2017-2018 год)
...до сега имавме сезонски грип и аерозагадување, од сега ќе имаме коронавирус, сезонски грип и аерозагадување, ама не ни треба и дополнително и паника,
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Од она што приметувам огромен дел од луѓево маските ги носат ради-реда (неправилно) ставиле маска на уста, а носот непокриен. Така да зголемениве бројки не ме чудат
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.888
Во Скопје нема слободно место во ниедна кафана или кафич во Центар. За вечерва се' беше резервирано.Е толку се плашат луѓево :D
Исто ко на форумов,у темана за ковид што е во здравје од 3ти август до денес има само 19 мислења на страна и половина,а во оваа што спаѓа у сеир и оговарање,каде што падавичарите наводно се тресат од страв со хахахаха хихихи 8484859595438 мислења.Е тоа ти е нашиот народ
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Абе пуштете младите нека се забавуват,нека се журкат....
За многу години нека е Македонци тоа што ве исполнува правете го ,и ич кур нека не ви чује клубовите по Америка,Европа се полни инстаграмов ми чури со журки.
Не ви успеа куриња.
#Muzikazadusa
#Avstraliskidzuboks
#SuzanaGavazova

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
... мене ми е жал што никој не покренува одговорност за ова светска ситуација со коронавирус, нема кривец, осуден,
...ниту пак се трудат нешто да направат околу лекување, само статистика и протокол и толку, лекувањето со лекови по случаен избор делува - не делува, не е сериозна научна работа, се следат искуства со претходни вируси САРС, МЕРС, а не се концентрираат конкретно на овој вирус, поминати осум месеци не е шала за толку пари собрани во СЗО, а ништо не е направено просто да се чудам што сме 21 век со развиена технологија на секое поле, ќе сме идеме на Марс, мало сутра... не не бива споредбено ниту со тие од пред 100 години!
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Lugevo uste ne naucija kako da se stitat.. nosat maski u market i nadvor i vikaat a pocituvam merki..koga ke prasam dali nosis u kancelarija so kolegite vikaat ne..hahaha pa toa porizicno nema ali toa e
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Јас сум спремен со две раце да потпишам дека прифаќам да не бидам ставен на вентилатор доколку дојде до тоа и сум спремен да ги сносам трошоците за лечење ако некому пренесам корона, доколку во замена за тоа ми се дозволи да живеам слободно. Да ме поштедат од паника и забрани да си го поживеам ова малку што ми е останато на планетава како човек.
Тоа би била фер одлука и фер закон.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Јас сум спремен со две раце да потпишам дека прифаќам да не бидам ставен на вентилатор доколку дојде до тоа и сум спремен да ги сносам трошоците за лечење ако некому пренесам корона, доколку во замена за тоа ми се дозволи да живеам слободно. Да ме поштедат од паника и забрани да си го поживеам ова малку што ми е останато на планетава како човек.
Тоа би била фер одлука и фер закон.
Вакви чаталења има колку сакаш ама нема мажи.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Јас сум спремен со две раце да потпишам дека прифаќам да не бидам ставен на вентилатор доколку дојде до тоа и сум спремен да ги сносам трошоците за лечење ако некому пренесам корона, доколку во замена за тоа ми се дозволи да живеам слободно. Да ме поштедат од паника и забрани да си го поживеам ова малку што ми е останато на планетава како човек.
Тоа би била фер одлука и фер закон.
Доколку свесно некого заразиш, единствено фер би било да кривично да одговараш за тоа и да одлежиш затворска казна, онака како што предвидува законот!
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Доколку свесно некого заразиш, единствено фер би било да кривично да одговараш за тоа и да одлежиш затворска казна, онака како што предвидува законот!
Нема проблем. Прифатено.
Следно што?
 
M

Macedon1um

Гостин
 

Kajgana Shop

На врв Bottom